liposuctie,operatii estetice,etc

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

quote:
Originally posted by Rallu

Doctorul se numeste Badea Octavian si e un om de nota 10. Eu una nu am nimic sa-i reprosez, s-a purtat impecabil cu mine si rezultatele sunt uimitoare: dintr-o fata care n-a purtat fusta pana la 20 de ani, acum numai in mini-uri si sunt si admirata, nu mai e nevoie sa merg cu capul in pamant pe strada.
Are clinica lui dar numele o sa il dau pe privat pt. ca sa nu se considere reclama.
Cat despre pret...asta e mai complicat sa zic... Nu stiu exact ce preturi practica clinica cand e vorba NUMAI de liposuctie.
Eu eram unul din cele cateva cazuri mai complexe asa ca am platit la pachet: scoatere grasime, bagare grasime (asta se baga cate putin si in repetate randuri ca sa ramana cat mai multa la locul cu pricina), etc.


"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."



Multumesc mult Rallu.
Astept PM.
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianaa77 spune:

Draga Kulta,nu stiu daca te mai intereseaza cum e cu operatia asta,insa eu,dupa cum am spus in urma cu 2 saptamani si ceva,urma sa o fac si am facut-o.

Eu am fost la Dr. Bratu la Timisoara, deaorece acolo am locuinta in tara si mi-era mai comod cand am tras o fuga acasa sa merg la clinica lui.

Trebuie sa iti spun ca eu am avut o idee total gresita despre operatia asta. Credeam ca ma documentasem destul,am citit intr-o revista un creator de moda roman care si-a facut operatia povestea cum s-a simtit si cum a decurs,am mai vazut si la Discovery cum in America unii isi fac operatia asta in pauza de lunch,ce sa iti spun...evadarea mea din cotinian pana la Timisoara mi-o programasem pentru 3 zile,intre care 2 urma sa stau in clinica si apoi sa calatoresc cu masina pana la Budapesta si apoi cu avionul.Sincera sa fiu,e cam dureroasa toata treaba.In primul rand depinde si ce anestezist ai,cat de bine iti prepara "cocteilul"ca sa amortesti.Eu am mai facut operatii si am fost anesteziata general,insa la asta mi-au spus ca e mai buna anestezia in coloana si esti doar amortit pentru inca cateva ore de la operatie. Nu mi-a placut deloc faza,mi-a luat toata noaptea sa ma dezmortesc(nu-i deloc placut sa nu fii in stare sa iti misti picioarele sau fundul).Partea nasoala la mine a fost ca m-au internat la 8 dimineata ca sa imi faca si toate analizele,si cum era cam aglomerat si operatia mea una dintre cele mai usoare,eu am fost operata pe la 3.30 dupa amiaza.Datorita ca imi luau sange pt analize,nu am avut voie sa beau nici macar o cafea si nimic nici pana si nici dupa operatie,de vedeam stele verzi deja de foame si sete.Iar a doua zi am vazut ca eram vanata peste tot(vanatiu-rosiu)si dupa ce am dormit in niste budigai din aia a la nogy momo,elastici si total incomfortabili,dimineata,asistenta,mi-a mai facut si ceva masaj,ca cica zilnic trebuie.Operatia e de a iti sculpta corpul,nu de a slabi,asa ca iti mai lasa grasime pe tine si tu trebuie sa iti faci masaje sa se uniformizeze.Mie mi-a scos grasime de pe abdomen,talie si coapse exterior si interior.Vreau sa zic ca nu stiu cum mi-am imaginat eu ca voi sta in fund pe scaun in masina si avion vreo 8 ore apoi ca sa ajung acasa.Dar am stat,nu am avut de ales.Operatia m-a costat 1200 euro (desi cred ca de fapt e 1000,dar din cum a decurs dialogul cu asistenta care iti da informatiile,ea s-a ghidat dupa cat de mult imi doresc sa fac si a zis un pret).Per total, acum la o saptamana de la eveniment,nu pot spune ca regret.Mi-au scazut doar 2 kg,ceea ce, din zonele respective nu reuseam sa dau jos nicicum.Am mai slabit eu si 4 kg,dar nu de acolo.Durerile m-au mai lasat,asta trece dupa 2 zile,dar doare daca sunt atinsa la vanataile alea imense si cand imi fac masajul.Sincera sa fiu,desi nu-s deceptionata,nu stiu daca as mai face-o acum ca stiu prin ce treci.Mai ales ca dupa operatie la vreo 2 ore,mi-era asa foame ca am rugat sa mi se dea macar un ceai,si pana la urma l-am vomitat din cauza anesteziei care nu disparuse total.

Giani am vazut ca spunea ca peste 2 luni se vede efectul wow, well,eu tac si indur,port budigaii aia si ma ung si fac masaje ca peste 2 luni am programate vreo 2 saptamani pe o plaja,asa ca sper sa apara efectul sus mentionat,ca altfel...bani aruncati:)A...si am uitat sa spun ca si la mancare ma cam abtin,adica dulciuri deloc,cafea 1 pe zi,carne doar de pui si peste facute la gratar si nu prajeli.Ma mai scap la branzeturi si patiserii ca astea s moartea mea(sper sa nu spun adevarul).

Succes si da de stire cu povestea ta daca pana la urma te decizi sa faci operatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

quote:
Originally posted by Dianaa77

Draga Kulta,nu stiu daca te mai intereseaza cum e cu operatia asta,insa eu,dupa cum am spus in urma cu 2 saptamani si ceva,urma sa o fac si am facut-o.

Eu am fost la Dr. Bratu la Timisoara, deaorece acolo am locuinta in tara si mi-era mai comod cand am tras o fuga acasa sa merg la clinica lui.

Trebuie sa iti spun ca eu am avut o idee total gresita despre operatia asta. Credeam ca ma documentasem destul,am citit intr-o revista un creator de moda roman care si-a facut operatia povestea cum s-a simtit si cum a decurs,am mai vazut si la Discovery cum in America unii isi fac operatia asta in pauza de lunch,ce sa iti spun...evadarea mea din cotinian pana la Timisoara mi-o programasem pentru 3 zile,intre care 2 urma sa stau in clinica si apoi sa calatoresc cu masina pana la Budapesta si apoi cu avionul.Sincera sa fiu,e cam dureroasa toata treaba.In primul rand depinde si ce anestezist ai,cat de bine iti prepara "cocteilul"ca sa amortesti.Eu am mai facut operatii si am fost anesteziata general,insa la asta mi-au spus ca e mai buna anestezia in coloana si esti doar amortit pentru inca cateva ore de la operatie. Nu mi-a placut deloc faza,mi-a luat toata noaptea sa ma dezmortesc(nu-i deloc placut sa nu fii in stare sa iti misti picioarele sau fundul).Partea nasoala la mine a fost ca m-au internat la 8 dimineata ca sa imi faca si toate analizele,si cum era cam aglomerat si operatia mea una dintre cele mai usoare,eu am fost operata pe la 3.30 dupa amiaza.Datorita ca imi luau sange pt analize,nu am avut voie sa beau nici macar o cafea si nimic nici pana si nici dupa operatie,de vedeam stele verzi deja de foame si sete.Iar a doua zi am vazut ca eram vanata peste tot(vanatiu-rosiu)si dupa ce am dormit in niste budigai din aia a la nogy momo,elastici si total incomfortabili,dimineata,asistenta,mi-a mai facut si ceva masaj,ca cica zilnic trebuie.Operatia e de a iti sculpta corpul,nu de a slabi,asa ca iti mai lasa grasime pe tine si tu trebuie sa iti faci masaje sa se uniformizeze.Mie mi-a scos grasime de pe abdomen,talie si coapse exterior si interior.Vreau sa zic ca nu stiu cum mi-am imaginat eu ca voi sta in fund pe scaun in masina si avion vreo 8 ore apoi ca sa ajung acasa.Dar am stat,nu am avut de ales.Operatia m-a costat 1200 euro (desi cred ca de fapt e 1000,dar din cum a decurs dialogul cu asistenta care iti da informatiile,ea s-a ghidat dupa cat de mult imi doresc sa fac si a zis un pret).Per total, acum la o saptamana de la eveniment,nu pot spune ca regret.Mi-au scazut doar 2 kg,ceea ce, din zonele respective nu reuseam sa dau jos nicicum.Am mai slabit eu si 4 kg,dar nu de acolo.Durerile m-au mai lasat,asta trece dupa 2 zile,dar doare daca sunt atinsa la vanataile alea imense si cand imi fac masajul.Sincera sa fiu,desi nu-s deceptionata,nu stiu daca as mai face-o acum ca stiu prin ce treci.Mai ales ca dupa operatie la vreo 2 ore,mi-era asa foame ca am rugat sa mi se dea macar un ceai,si pana la urma l-am vomitat din cauza anesteziei care nu disparuse total.

Giani am vazut ca spunea ca peste 2 luni se vede efectul wow, well,eu tac si indur,port budigaii aia si ma ung si fac masaje ca peste 2 luni am programate vreo 2 saptamani pe o plaja,asa ca sper sa apara efectul sus mentionat,ca altfel...bani aruncati:)A...si am uitat sa spun ca si la mancare ma cam abtin,adica dulciuri deloc,cafea 1 pe zi,carne doar de pui si peste facute la gratar si nu prajeli.Ma mai scap la branzeturi si patiserii ca astea s moartea mea(sper sa nu spun adevarul).

Succes si da de stire cu povestea ta daca pana la urma te decizi sa faci operatia.



Diana,
Multumesc pentru raspuns, bineinteles ca m intereseaza. Eu o voi face in Tallin cred. Foarte multe persoane de aici merg acolo in Tallin pt ca e mai ieftin si sunt medic buni.
Eu cred ca vei avea rezultate bune si ca a meritat. Totusi ti-a fost greu. Oare-mi poti spune ce inseamna "o zona"?
Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianaa77 spune:

Buna,

Din cate m-am documentat eu cand am intrebat cat costa o asemenea operatie, am primit raspuns ca abdomenul e format din 4 zone. Unde am facut eu operatia nu mi-au spus de 4 ci de abdomenul de sus si de jos, pe spate(la talie) si pe picioare, zona interioara si zona exterioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Dianaa77, inclin sa cred ca nu este un standard in ce priveste zonele pe care le opereaza insa cu siguranta ca iti "papa" mai multi bani daca te vad disperata, nu-i asa?
Tre sa fiu calma si relaxata, nu? Ca si cum viata mea ar merge foarte bine si fara aceasta operatie:(.

Hai, mai spuneti-ne ceva noi, voi cele care v-ati "lucrat" corpurile, va roog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina1968 spune:

Buna fetelor!

Eu am facut liposculptura acum 2 ani, in martie.
Ma documentasem si eu inainte, contatasem si un cabinet privat din Bucuresti, un an inainte de operatie, iar cand am venit in Romania m-am intalnit cu doctorita (cu analizele si chestionarul la zi). M-a colorat cu carioca pe unde era de "lucrat"...profesional, mi-a placut. Ceea ca m-a determinat sa fac operatia in Italia a fost lipsa timpului si faptul ca aici se fac mult mai multe interventii de acest gen. Ceea ce-mi amintesc f.bine din ce mi-a zis doctorita: "nu puteti calatori cu avionul sau altceva imediat dupa o interventie de genul asta". SI A AVUT DREPTATE.
Mi-am facut mai multe zone caci mi-am zis ca sufar o data si gata: genunchii in interior, coapsele in interior/exterior, partea din spate pe picioare, sub fese, abdomen (un pic), lateralele soldurilor. In plus a facut el (medicul) un punct la spate, putin mai sus de osul sacru...in total a scos circa 4.5 kg grasime. Mi-a facut anestezie totala din care complet m-am trezit a doua zi. Prima noapte e decisiva. Primele 3 zile sunt cele mai grele.Intr-adevar am stat in clinica pana a doua zi. M-am trezit cu guaina pe mine (e o salopeta elastica) pe care am purtat-o 45 zile. La 5 zile mi-au scos firele; la 2 saptamani am inceput masajele (endermologie)..cam dureros de fiecare data cand trecea cu aparatul peste vanatai (durate cam o luna). Dar trece, e suportabil. Intr-adevar dupa 2-3 luni...nu te recunosti :) Eu eram "subtiata" destul de bine, ceea ce de altfel dorisem toata viata.

Nu am tinut regim, desi medicul imi recomandase: "dieta e mantenimento", si intr-un an de la operatie eram ma putin subtire. Mi-am luat aparat ca sa-mi fac acasa masaj asemanator cu endermologia si-l folosesc mai rar, acum. Cand am timp imi fac electrostimulare.Una din problemele mele e si retinerea apei.

Din 3 februarie, anul acesta, am inceput Montignac si rezultatul se vede...incep sa revin la "ideal" :)
Ma bate gandul sa fac ceva ptr. fese (medicul meu imi spunea ca lasa cicatrice urate), in anestezie locala..dar ma mai gandesc.

Kulta, trebuie sa fii pregatita sa induri putin...nu-i chiar floare la ureche, cum zicem noi, romanii.
Asculta ce spune Diana :)

Daca mai aveti intrebari.... Pupi si curaj daca sunteti decise!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

quote:
Originally posted by Madalina1968

Buna fetelor!

Eu am facut liposculptura acum 2 ani, in martie.
Ma documentasem si eu inainte, contatasem si un cabinet privat din Bucuresti, un an inainte de operatie, iar cand am venit in Romania m-am intalnit cu doctorita (cu analizele si chestionarul la zi). M-a colorat cu carioca pe unde era de "lucrat"...profesional, mi-a placut. Ceea ca m-a determinat sa fac operatia in Italia a fost lipsa timpului si faptul ca aici se fac mult mai multe interventii de acest gen. Ceea ce-mi amintesc f.bine din ce mi-a zis doctorita: "nu puteti calatori cu avionul sau altceva imediat dupa o interventie de genul asta". SI A AVUT DREPTATE.
Mi-am facut mai multe zone caci mi-am zis ca sufar o data si gata: genunchii in interior, coapsele in interior/exterior, partea din spate pe picioare, sub fese, abdomen (un pic), lateralele soldurilor. In plus a facut el (medicul) un punct la spate, putin mai sus de osul sacru...in total a scos circa 4.5 kg grasime. Mi-a facut anestezie totala din care complet m-am trezit a doua zi. Prima noapte e decisiva. Primele 3 zile sunt cele mai grele.Intr-adevar am stat in clinica pana a doua zi. M-am trezit cu guaina pe mine (e o salopeta elastica) pe care am purtat-o 45 zile. La 5 zile mi-au scos firele; la 2 saptamani am inceput masajele (endermologie)..cam dureros de fiecare data cand trecea cu aparatul peste vanatai (durate cam o luna). Dar trece, e suportabil. Intr-adevar dupa 2-3 luni...nu te recunosti :) Eu eram "subtiata" destul de bine, ceea ce de altfel dorisem toata viata.

Nu am tinut regim, desi medicul imi recomandase: "dieta e mantenimento", si intr-un an de la operatie eram ma putin subtire. Mi-am luat aparat ca sa-mi fac acasa masaj asemanator cu endermologia si-l folosesc mai rar, acum. Cand am timp imi fac electrostimulare.Una din problemele mele e si retinerea apei.

Din 3 februarie, anul acesta, am inceput Montignac si rezultatul se vede...incep sa revin la "ideal" :)
Ma bate gandul sa fac ceva ptr. fese (medicul meu imi spunea ca lasa cicatrice urate), in anestezie locala..dar ma mai gandesc.

Kulta, trebuie sa fii pregatita sa induri putin...nu-i chiar floare la ureche, cum zicem noi, romanii.
Asculta ce spune Diana :)

Daca mai aveti intrebari.... Pupi si curaj daca sunteti decise!



Pai, eu as vrea sa imi fac la zonele pe care ti le-ai "lucrat" tu mai putin abdomen insa in plus gambe.
Cite zone "s-au socotit" si cit te-a costat?
Stiu ca nu e floare la ureche dar sunt pregatita sa indur.
Gindeste-te ca mi-am facut "pe viu" lypolisys. Sunt niste injectii cu o substanta care iti "topeste" grasimea. A fost cumplit, mi-amfacut de trei ori cite un set de 30-40 intepaturi in coapse interior, genunchi si n-a functionat:(. Nu la mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina1968 spune:

Nu mai stiu daca mi-a zis cate zone sunt sau cate mi-a socotit.
Am dat in jur de 7000 euro + 50euro x 10 sedinte endermologia.
Onorariul doctorilor nu a fost exagerat de mare dar a costat mult inchirierea salii operatorie, medicamentele si cazarea noaptea de dupa. Am ales eu una "mai scumpa" ca sa fiu mai sigura ca e curata si au grija de mine. Asa a fost, dar a costat :)

Probail ca tu vorbesti de messoterapia: sunt injectii care se fac in locurile cu probleme. Am facut 2 sedinte caci durea ca naiba si nici incredere nu aveam ca functioneaza. Acum sunt convinsa ca nu functioneaza. :))

Iti mai spun ca am incercat tot ce-am crezut mai bine ca sa scap de aripioarele din interiorul coapselor, teribil de inestetice ca si cele de la genunchi si sub fese. Singura sansa era operatia.
Din punctul asta de vedere sunt f. multumita.

Ce vrei sa spui cu gambe? Pulpele de la picior din spate, gleznele?
Uitasem..si mie mi-au facut analizele dimineata si nu mi-au dat nimic de mancare 24 ore.


Nu-mi pare rau nici o clipa, mai mult cum spuneam ieri ma gandesc sa-mi ridic putin fesele si sa mai scot din grasime, dar daca ar fi sa repet as face cate o zona o data: o data soldurile, o data genunchii..in anestezie locala. N-a fost prea placuta trezirea din anestezie totalasi-am mai dat si o mare spaima la medici ceea ce m-a facut sa ma capat cateva perechi zdravene de palme....dar ma-m trezit :)

Important e sa faci IARNA caci cu guaina pe tine....mie mi-a tinut si cald. Cand am dat-o jos a venit luna mai.


Pupi la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianaa77 spune:

Mihaela, despre ce apartat spui ca iti facea masaj timp de doua saptamani? Am observat ca ai spus ca la masaj te durea cand trecea cu aparatul peste vanatai.Despre ce aparat vorbesti?Eu a treia zi de la operatie a trebuit sa merg la servici. Ce sa povestesc, o intreaga aventura, in budigaii aia si neputandu-ma apleca.Insa nu am fost la masaje ca mi s-a spus ca masaj anticelulitic trebuie facut si in prima saptamana dupa operatie nici nu puteam fi atinsa(asa ma durea)d-apoi sa ma mai maseze. M-am dus din a doua saptamana(imi trecusera deja vanataile) si m-a chelit de bani(e 60 euro sedinta)dar nu mi-am permis mai mult de o saptamana, mergand zilnic. Insa la masaj folosea o chestie care nu stiu cum ii spune, dar stiu ca foloseau si bunicile cand le durea spatele si le spuneau ventuze(sunt din sticla si dupa ce se incalzesc cu o flacara, se pun imediat in locul unde vrei sa indepartezi celulita si maseorul o plimba pe partile unde am facut operatia. Va jur ca parca ma jupuia de vie,asa durea.Chestia neplacuta e ca dinainte de a ma duce la masaj cand imi plimbam mana pe abdomen, ca un masaj,imi simteam parca bucati de grasime.Nu se vad dar se simt cand masezi.Ma intreb,oare asa vor ramane pentru totdeauna?Oare dauneaza?De saptamana asta am abonament la piscina si ma duc zilnic,la jacuzii efectiv ti se face hidromasaj, asa ca ma scot mai ieftin si mai placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianaa77 spune:

Scuze, acum am vazut ca Madalina de fapt te cheama,nu Mihaela. Sorry, greseala mea!

Mergi la inceput