liposuctie,operatii estetice,etc

liposuctie,operatii estetice,etc | Autor: micumirela

Link direct la acest mesaj

Si-a facut careva dintre voi liposuctie,abdominoplastie?as vrea va rog cateva pareri pro sau contra acestor operatii!!!!

mirela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Si eu sunt interesata de raspunsuri.
Chiar nímeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

si pe mine m-ar interesa..si stiu sigur ca sunt fete care au facut..cred ca nu vad subiectul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

O colega de-a mea si-a facut liposuctie si si-a pus silicoane(3500 de euro tot) , e f. incantata de rezultat.
La liposuctii, daca dupa aceea nu tineti regim sa va mentineti , rezultatul dispare cam rapid asa ca e nevoie de operatie si putin disciplina.

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

XIO, din cite inteleg, la liposuptie, celulele de grasime se imputineaza. Cum celulele de grasime nu se regenereaza ca numar, asta inseamna ca daca nu tii regim, vor creste in dimensiune? Acest proces n-ar trebui sa se desfasoare lent? De ce spui ca pui pe tine "rapid"? Poti te rog sa imi explici? Inteleg ca esti studenta la medicina. M-ar mai interesa ceva. Eu as dori liposuptie a coapselor pe inerior - bucatica aceea de grasime care ma deranjeaza vara cind merg la plaja dupa ce ies din apa, pielea uda se "freaca" si ma omoara de durere - insa eu sunt "construita" in acest fel,cu acele bucatele de grasime, adica oricit de mult as slabi, acolo nu dau jos, oare pot scapa de ea prin liposuptie? Stiu sigur ca e ceva grasime acolo.
Multumesc mult

Fetele care si-au facut asa ceva, va rugam ajutati-ne si pe noi cu informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Si eu am o prietena care si-a facut liposuctie dar la un an dupa este la fel ca inainte...Nu stiu care este cauza strict medical ce se intampla dar stiu tot de la ea ca nu a tinut regim dupa si nici un stil de viata prea sanatos nu are .
Eu nu as recomanda liposuctia nimanui plus ca am vazut niste filmulete cum se face operatia .

Cred ca mai repede sauna,masaj ar fi o solutie ceva mai buna .



http://s265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/?action=view¤t=70cc69e3.pbw
http://i265.photobucket.com/albums/ii222/amyarabella/19.jpg

GAMBATE KUDASI !!!

Mami Amy & bebe Stefan(15.12.2005 ora 11:35)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Kulta - stratul adipos e de 2 feluri: la unul se formeaza prin marimea volumului celulelor adipoase (si nu poti slabi), la celalalt e vorba de numarul lor (si poti slabi).

In momentul in care faci liposuctia, ti se reduce numarul, si acolo unde au fost indepartate, ele nu se mai fac. Daca te vei ingrasa, te vei ingrasa in alta parte. Deci cred ca poti ajunge nitel diforma.
Ideea e ca liposuctia nu e o metoda de slabire, ci de remodelare, si se face numai pe o greutate stabila. Daca o faci ca metoda de slabit si nu duci un regim sanatos, stratul adipos se va depune la loc, dar pe alte parti.


Am citit ce ti-am scris pe niste site-uri ale unor medici in chirurgia plastica, sper ca n-am inversat informatiile si am redat corect. Mai cauta nitel pe net, sigur gasesti tot ce te intereseaza.

Amyarabella - si eu am vazut filmulete. Sincer, nu ma impresioneaza. M-ar ingrijora doar faptul ca dupa aia trebuie sa fiu atenta toata viata ce mananc. Si o simt ca un factor de stres...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Monica Anghel si-a facut liposuctii...cred ca exemplul e revelator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am auzit la tv de la un dr care facea genul asta de operatii ca abdominoplastia e cea mai periculoasa dintre toate, cu un risc letal foarte mare. Cit despre liposuctie, am avut si eu o colega de facultate care si-a facut (era obsedata ca nu are abdomenul plat, dar nu era grasa deloc). S-a vazut diferenta cam 2 luni, dupa care abdomenul si-a luat aceeasi forma usor bombata... Nu stiu daca e vreo regula, dar pe mine m-a convins sa nu incerc! O caruta cu bani pentru o luna de vinatai si 2 luni in care oarecum arati mai bine daca umbli dezbracat sa vada lumea :)
DIn pacate foarte aproape de mine am vazut si o poveste dramatica. O mama cu trei copii si-a facut liposuctie si la doua zile de la operatie a facut embolie si a murit. Din pacate exista si cazuri d'astea nu sint povesti! Evident ca sint rare, dar eu una nu m-as supune unei operatii doar pentru un abdomen la mai plat sau pentru sini mai mari. Dar fiecare cu optiunile lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Multumesc pentru raspuns andira. La mien nu e vorba de slabit ci de "scos" o mica particica de grasime din ineriorul coapsei. Ma deranjeaza la piscina, mare etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianaa77 spune:

Salutare!

Sunt mai noua pe aici, dar am intrat sa va spun ca eu peste 2 saptamani chiar fac operatia asta. Am mai trecut prin cateva operatii estetice, asa ca genul acesta de operatie pentru diminuarea grasimii e una dintre cele mai usoare. In State unii o fac in pauza de masa(asta ca sa vezi cat de ocupata-i lumea!). In Ro insa, doctorii te tin de obicei de pe o zi pe alta internat.

Ce va pot spune este ca probabil impactul e mare cand ai mult de dat jos si dupa nu ai un regim de viata cat de cat sanatos. In schimb pentru cei care au de dat jos vreo 2-3kg, nu e nici o problema. Citisem intr-o revista antipropaganda la genul acesta de operatie si spunea o proaspata operata ca s-a simtit ca lovita de tren(cum o fi aia?). Eu spun ca e normal sa ai soc fizic si psihologic daca te duci sa dai jos 10kg. Apoi am urmarit pe Discovery un reporter curios despre ce simti si cum treci printr-o astfel de operatie si a fost filmat cand si-a facut-o si el. La el a fost doar anestezie locala(nu cred ca a fost prea placut,se cam stramba fara sa se poata controla), insa dupa 2 ore se intorsese deja la hotel si statea in pat, dupa cum ii fusese recomandat. El se incadra in categoria care avea niste "muffins". Cam pe acolo ma situez si eu, adica am un colacel la burta care merge de jur imprejur si imi strica linia taliei,asa ca vreau sa il dau jos. Probabil unele veti spune de ce nu fac sport sa il dau jos. Well...am incercat si asta,combinat cu diete, insa sunt unele zone de unde oricat ai lucra nu se mai da jos. Ce vedem noi la divele astea de fitness e basm. Si apoi mai e si partea cealalta a vietii..sunt prea ocupata cu serviciul iar cand am timp liber prefer sa ies cu familia, sa calatoresc, nu sa stau intr-o sala de gym.

Oricum, va voi spune mai multe dupa ce fac operatie, celor care sunt interesate.

Mergi la inceput