Shea butter, beneficii

Shea butter, beneficii | Autor: Loma

Link direct la acest mesaj

mi-am cumparat o cutie cu shea butter nerafinat si vad ca face minuni pe piele, pare gras la inceput cand te dai dar intra repede in piele si nu ai senzatia ca toate se lipsesc de tine, pe cutie scrie ca ajuta si contra vergeturilor, nu imi fac sperante prea mari la astea insa pana acum e de departe cel mai bun hidratant de corp..

cine a folosit pe perioada mai mare poate sa ne spuna cum e, am mai auzit si printre colegele mele ca e f. bun

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carm3n spune:

nu stiu daca l-ai luat de la l`occitane, spun asta pentru ca au si creme de fata si de corp, sapun, demachiant, etc si sunt toate super. am tenul foarte sensibil si nu-mi prieste nimic...in afara de cremele cu shea butter de la l`occitane. sunt cam scumpe dar in cazul meu au facut minuni. despre untul de shea pur ai dreptate, e foarte bun, nu doar pentru corp, poti incerca si pe fata si pe buze daca sunt uscate sau crapate. cat despre vergeturi, de tot de tot stim toate ca nu se duc dar prietena mea a folosit dupa nastere si , in timp, s-au mai atenuat, au ramas niste linii foarte fine abia vizibile cu ochiul liber, nu mai sunt linii adanci. dar in timp nu peste noapte, adica 4-5 luni.
si off topic, pentru vergeturi se poate folosi si ulei de migdale presate la rece + ulei din germeni de grau ( nu stiu daca s-a mai scris pe undeva ), in amestesc, pe fiecare vergetura in parte si in timp se atenueaza foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Si eu am folosit la indicatia unei bune prietene de aici de pe forum , tot de la l'Occitane, Shea Butter 100%, dupa operatia de implant, cand aveam nevoie neaparat de ceva care sa-mi elasticizeze si sa-mi intinda pielea. Am fost multumita de rezultatul obtinut, in doar 3 zile am scapat de senzatia aceea de "piele intinsa"... De atunci m-am invatat si topesc periodic o cantitate de shea butter intr-un bol mic de sticla (il pun pe calorifer), apoi il amestec atat in crema de fata cat si in cea de corp. Mi se pare f. bun...

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

nu l-am cumparat de Occitane, l-am cumparat dintr-un magazin de aici, zic ei ca e 100% pur, la culoare e galben verzui si miroase a plante, pur si simplu m-am indragostit de el, in folosesc de 2 zile si mainile mele arata total diferit, hidratate si catifelate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:



multumesc pt. mesaje

Carmen multumesc pt. pont, am ulei de migdale in casa o sa imi cumpar si de germeni de grau si la treaba cu mine.

Laura daca zici ca ajuta la elasticitatea pielii inseamna ca previne aparitia vergeturilor.

sa fim frumoase si atragatorare asadar doamnelor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carm3n spune:

nu ai pentru ce si scuze, nu observasem ca nu esti in tara. daca tot esti acolo ai putea incerca si cocoa butter, e super, mi-a trimis si mie prietena mea din state mai demult ( ca la noi nu se gaseste), imi trebuia pentru cicatricea de la operatie, aproape a disparut. si la fel, lasa pielea super.
cu shea butter pur da, asa este, galben-verzui.

Mergi la inceput