Ce marci folositi ?

Ce marci folositi ? | Autor: amyarabella

Link direct la acest mesaj

M-am gandit la acest subiect pt ca am o amica , care de cate ori ma intalnesc(azi ne-am intalnit in parc cu copii) in spune :Vai ce marfa ce bluza asta ce firma e ? Eu ii raspund fie ca este sau nu de vre-o firma cunoscuta sau mai putin cunoscuta insa am observat ca daca e de vre-o firma cunoscuta este ´super´daca nu ....
Eu am haine si de firma si fara .... in general imi aleg haainele daca imi plac nu daca sunt o anumita firma.
Voi ce firme preferati si de ce va plac mai mult de la o anumita firma pt nume sau pt calitatea produselor ?
Mi una imi plac foarte mult hainele de la C & A,H&M,NEW YORKER ,Mango,Zara iar pt haine mai elegante imi place mult Armani ca stil in mod deosebit .
Daca sunt si firme mai necunoscte dar care au o calitate foarte buna poate imi vindeti si mie niste ponturi !!!!

Astept raspunsurile voastre !!!

mami Amy si bebe Stefan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu ma prea intereseaza firma , daca-mi place imi place si gata .
Cel mai mult am in garderoba haine de la H&M insa , dupa cum am spus ....cand vad ceva ce-mi place cumpar.
Daca are eticheta de "top" si mai bine , daca nu , ok

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pe mine au inceput sa ma irite infinitele conversatii intre femei despre haine de firme ,cu suspiciunea ca e foarte mult snobism si ca daca incerci sa le scoti de la acest capitol mare lucru n-ai sa extragi.Gresesc sau asa e amica ta?
Desi multa lume spune ca se cumpara numele firmei la un pret supraevaluat,pot spune ca partial e adevarat,dar ca in linii mari o firma care se respecta nu trage rasol.Adica finisajele sint de calitate ,croiala e buna si nu ies culori,nu se degradeaza textura la primul spalat.Nu fac o fixatie pe vreo firma ci aleg ceva care de obicei imi place din prima,mi se potriveste .Recunosc faptul ca mi-e intotdeauna greu sa ma decid si ca pretul are un cuvint de spus.Per total e bine sa existe un echilibru intre raportul pret /calitate/utilitatea produsului. Sint si multe care-mi plac si mi se pare exagerat pretul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Eu la urmatoarea intilnire cu prietena mi-as lua o haina obisnuita (adica nu de firma) si i-as spune ca e cumparata de la Armani (de exemplu), numai asa ca s-o vad cum isi da in petec. Cred ca as muri de ris...

www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

quote:
Originally posted by Delidana

Eu la urmatoarea intilnire cu prietena mi-as lua o haina obisnuita (adica nu de firma) si i-as spune ca e cumparata de la Armani (de exemplu), numai asa ca s-o vad cum isi da in petec. Cred ca as muri de ris...

www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan



DELIDANA, super idee!! O s-o aplic si eu la nevoie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Ce ma amuza subiectul asta! Dar stiti de ce? Pe aici cele mai multe haine sunt "de firma", si nu orice, doar cele mai renumite! Si la preturi derizorii. Dar sa nu credeti ca sunt originale! Exista in Beijing o straduta cu multe magazinase de accesorii (nasturi, fermoare....) printre care sunt cateva si cu "etichete de firma". Si nu ma refer la cele de carton, ci la cele care se cos. Nu mai vorbesc de nasturi Armani, dosuri de haine care au inscriptionat din tesatura diverse firme... Chiar si capse "de firma"
Cred ca le-as da gata pe prietenele voastre cu hainele mele
Tocmai din acest motiv nu m-a interesat niciodata daca haina e de firma sau nu, ci daca imi place, e de calitate si imi vine bine modelul. Firma e un moft.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


echipamentul de sport trebuie neaparat sa fie de marca altfel nu ma simt bine in timp ce fac sport in rest cumpar orice ce se incadreaza in stilul meu si imi place indiferent de eticheta
marci preferate:Next,Mango,Doroty Perkins,Zara,Abercrombie,Gap,Lee Cooper

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Oare de ce sunt puse firmele pe piedestal?Nu sunt facute oare toate in China, pe vapor?Chiar asa de mult conteaza sa dai $2000 pe o haina de firma?Cu ce imbogateste asta o persoana?

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

A , da , am 3 manii cu firmele:
-ceas casio , tissot , sector , etc
-imbracaminte sport :Adidas , Reebok , Puma , Nike
-incaltaminte sport , neaparat Adidas sau Reebok

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

hainele de mii de euro iti ofera nu doar "haine" ci un pasaport catre un anumit statut.
la noi nu cred ca e cazul sa discutam despre ce haine de mii de euro ne cumparam ci doar despre haine cu/fara eticheta. mama mea a muncit intr-o firma ce lucreaza in sistem lohn; a vazut acolo de pilda ca lucrurile facute pentru Next trebuie sa fie absolut perfecte (taieturi, cusaturi etc; au niste reguli de-ti sta mintea-n loc) in timp ce cei de la H&M mai inchid ochii. sunt diferente bineinteles; materiale, croieli, cusaturi etc. nici snobismul nu-i bun dar nici sa cazi in cealalta extrema si sa pui egal intre hainele de taraba si cele din mall (unele ). eu cumpar de oriunde atata timp cat imi place si mi se potriveste.

si eu am tendinta exagerata (de care nu pot sa scap ) sa intreb tot timpul "de unde ai luat" si "cat a costat". nu de alta da vreau si eu

Ajuta-i sa lupte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belutza spune:

eu sunt adepta genului sport si prefer sa dau pe o pereche de adidasi cat as da pe 3-4 perechi luate dintr-un magazin obisnuit , dar stiu ca ma tin adidasii aia 2 ani si cu hainele la fel ( sport). hainele de firma sunt calitative intr-adevar dar cred ca de cele mai multe ori platim firma propriu-zis , eticheta care-i pusa pe haina cu numele respectiv.

Mergi la inceput