Un nou trend:jignirile "usoare"?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Sa inteleg ca jignirile in public/acasa...bataile..etc.....nu sint okay intr-o relatie.
Dar daca il prindeti pe sot ca se uita la voi ciudat....si voi realizati ca in mintea lui e ceva dar se stapineste ...e...va deranjeaza asta sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

Nici eu nu sunt de acord cu jignirile in public... desi, daca ne auziti pe noi in privat, acasa, cand este vb de ex de o reusita, o surpriza eu de obicei exclam cu gura pana la urechi: "a ma'tii pe copaci, de ce nu mi'ai spus??" sau cand fac eu o surpriza, sau ii spun ceva ce il uimeste/binedispune, el exclama: "fir'ai tu sa fii cu tot neamul tau de (numele de familie), si mie cand aveai de cand sa imi spui?" si ma ia in brate. Desi din afara poate parea badaran, expresiile astea apar numai la bucurie urmate de imbratisari, pupici, etc...


-----------------------------------------------------------------------
„timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Sa inteleg ca jignirile in public/acasa...bataile..etc.....nu sint okay intr-o relatie.
Dar daca il prindeti pe sot ca se uita la voi ciudat....si voi realizati ca in mintea lui e ceva dar se stapineste ...e...va deranjeaza asta sau nu?


Pai daca vrea sa spuna din priviri ca-s idioata mai bine sa gandeasca cu voce tare ,ca nu joaca la la Teatrul Masca

In public m-ar deranja daca m-ar jigni,ca nu tb.ca altii sa se uite in blidu nostru.Acasa,eu cred ca tine de simtul umorului.De ex.in contextul "la faza asta esti dobitoc,sau nesimtit.." nu tb.luata (cel putin eu nu) in mod tendentios.Au si epitetele astea "farmecul "lor.Sau el imi zice "asta s-o mananci cu neamu tau " eu ,ce-i asa jignitor?Ca nu santem acu 200 de ani inchistati in formule de protocol si in cuplu.Parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

pai , tonul face muzica !
dar daca-i vorba de manele , ce mai conteaza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Uf, ce bun e subiectul asta,nici daca-l cautam o viata...
Tocmai de 2 zile nu-i vorbesc sotului meu pentru o astfel de gluma.Spuneti voi daca mi-am pierdut simtul umorului:
Am cumparat ficei mele ,o masca de soricel,el povesteste, cum isi facea cand era mic din hartie masti? eu zic: nu mai, ca mie imi cumparau ai mei de tot felul;el zice a,da de fapt tie nu ti-ar fi trebuit ,tu aveai deja ,hi hi.De fata la gluma asta era prietena mea ,care n-a gustat-o nici ea.
I se pare foarte amuzant sa faca glume proaste pe seama mea,paradoxul este ca ma iubeste, poate cu ani in urma as fi ras la genul asta de glume, dar mi-au cam ajuns ,mai ales ca el le gaseste deosebit de amuzante cand e cineva de fata.
Eu bineinteles m-am suparat,zicandu-i ca mult mai bine m-as simti si chiar as rade cu lacrimi daca glumele astea le-ar face la adresa mamei lui.El ofuscat nevoie mare mi-a trantit un dute-n.. si de duminica nu vorbim.
Adunate chestiile astea ma ranesc , toata dragostea lui nu-mi ajuta deloc ,mai ales ,ca daca eu nu ma duc sa-mi cer iertare (adica eu am gresit ca nu mai gust glumele)el nu vine la mine, apoi se da lovit in fata tuturor si se transforma in victima.
Nu m-am plans niciodata pana acum ,nimanui,pentru ca el este barbatul ideal, vazut din afara, si multa lume imi tot spune in ultima vreme sa-mi revizuiesc comportamentul ca el este asa de bun..
Asta ce inseamna? ca eu sunt cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ForemanElf spune:

"mai ales ,ca daca eu nu ma duc sa-mi cer iertare (adica eu am gresit ca nu mai gust glumele)el nu vine la mine, apoi se da lovit in fata tuturor si se transforma in victima."

Pai, tot tu sa-ti ceri iertare, Cici?
S-o luam sistematic, vorba domnisoarei Cucu din "Steaua fara nume":

1. te jigneste. Eu nu cred ca exista jigniri mai 'soft', asa, si jigniri grele. Sint jigniri, pur si simplu. Lucruri care te ranesc si te pun intr-o pozitie proasta.
Intr-o vizita am auzit cum sotul ii spunea sotiei de fata cu noi toti "Pai, da, nevasta, vorbesti si tu sa n-adormi!" E adevarat, n-a facut-o timpita in fata, dar nu trebuie sa faci cine stie ce analiza de discurs ca sa-ti dai seama ca asta era ideea.
Poate sint eu de moda veche, dar asa ceva n-are ce cauta intr-o relatie.

2. "el le gaseste deosebit de amuzante cand e cineva de fata". Dar daca i-ai face si tu la fel, cum s-ar simti? Intreaba-l, cind ai ocazia.

3. mi-a trantit un dute-n..
Asta arata crasa lipsa de respect fata de tine.

4. Simte nevoia sa faca pe victima in fata tuturor.

Tu esti cum? Tu esti prea rabdatoare.
Laura



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Sunt oameni care nu au frau la gura,dar au suflet extraordinar de bun. Cunosc si eu asa o persoana,cand ii sarea tandara, spunea verzi si uscate,ca dupa 2 min sa-si ceara iertare.Mie nu imi plac rufele spalate in public,asa ca i-am impus sa nu o mai faca.Spre norocul meu a incetat.Cred ca multe din manifestari se trag de la faptul ca parinti nu i-au invatat ce este Bunul simt!Parerea mea,nu stiu cum e pt alti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by cici
Nu m-am plans niciodata pana acum ,nimanui,pentru ca el este barbatul ideal, vazut din afara, si multa lume imi tot spune in ultima vreme sa-mi revizuiesc comportamentul ca el este asa de bun..
Asta ce inseamna? ca eu sunt cum?




Cred ca de-aici i se trage. Lumea care-ti spune cat e el de bun, ii spune si lui acelasi lucru. Prin urmare, i se naste un sentiment de superioritate, la adapostul caruia isi permite. Azi e doar o gluma. Maine...Sentimentul de automultumire si cel de superioritate sunt cele mai periculoase in casnicie. Dragostea se naruie, treptat, nu ca asa vrem noi, ci pentru ca asa vor altii. Si nu-i corect.
Am observat si eu ca Tora e mai sensibila la acest gen de manifestari. De fapt, mi-a zis clar ca-i este frica nu de o gluma proasta, ci de repetarea ei, odata ce cunosti drumul. Din moment ce stiu ca o deranjeaza, daca as persevera inseamna ca as dori musai sa o jignesc.
Cam asa, cred, ca face si sotul tau. Isi arata superioritatea fals capatata. Explica-i clar ca nu tolerezi asa ceva si fa-l sa uite de acest obicei.
Reciproca nu este valabila, adica umilirea lui in public nu ajuta. Decat asa, pentru exemplificare...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Mie mi se pare grav deja cind doi parteneri isi adreseaza injurii, si nu fac diferenta intre ele. O jignire e jignire si nu poti sa o indulcesti. Eu nu vorbesc urit si nu pot sa jignesc sotul si copiii niciodata. Cum sa jignesc pe cei pe care ii iubesc cel mai mult?
Cred ca atunci cind cei doi ajuns sa isi spuna astfel de cuvinte deja relatia dintre ei nu mai e la fel (daca a fost vreodata).
Si nu suport cind cineva te jigneste si apoi isi cere scuze si zice, "pai ce am zis" sau "a fost la nervi dar nu cred asta". Iar chestia cu temepramentul mai aprins nu tine, ca toti avem nervi dar ne mai si abtinem.
Cred ca respectul il impunem si il pretindem si nu trebuie sa permitem din start astfel de manifestari. Iar daca apar atunci e un semn de intrebare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MICKYN spune:

Si eu consider o lipsa de respect intre partenerii unui cuplu, daca se foloseste asemenea limbaj, fie el in public sau nu. In orice cuplu exista mici glumite, dar trebuie pusa o limita, de la inceput, pina unde pot ajunge ele. DAca partenerul nu face distinctie in ce este gluma si nu, atunci voi trebuie sa va manifestati virulent la asemenea limbaj. NU aceptati niciodata sa fiti jignite si nu raspundeti cu aceeasi moneda.

Mergi la inceput