desene animate

desene animate | Autor: monaraus

Link direct la acest mesaj

Cat timp pe zi petrec copiii vostri la desene animate? Fetita mea are 3,7 ani si ar fi in stare sa stea toata ziua la desene pe minimax... Uneori spune ca vrea afara ca e frig si ca vrea sa se uite la desene...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MAO spune:

Alexia abia a implinit 3 ani, dar ar sta numai la desene. Din pacate (pentru ea), noi "nu avem" canale TV cu desene animate. Au ramas "la bunelu'". Avem in schimb DVD-uri.
Are voie sa se uite doar seara si numai daca a fost foarte cuminte in timpul zilei. Vede doar un desen gen Walt Disney ceea ce inseamna 1 ora, maxim 1 ora si 1/2.
Daca se intampla si vede mai multe, devine foarte agitata si nu ne mai putem intelege cu ea. Iar faptul ca sta in pat si se uita la desene, in oarecum aceeasi pozitie si atat de concentrata nu poate sa-i faca prea bine.Se incarca emotional si geme prin somn, viseaza foarte agitat asa ca le-am limitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Non stop ar vrea.Refuza sa se culce pe motiv ca el vrea un dvd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

A mea ,la 5 ani,are deja program :maxim 2 ore pe zi.Cu timpul s-a obisnuit si isi da seama cand trebuie sa inchida teveul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Are 3 ani si 3 luni si se uita destul de mult, pana am decis ca si mami trebuie sa se uite la ceva, nu numai el. A fost mai greu a inceput, mai ales ca obisnuia sa isi ia micul dejun la TV. Dar orice invat are si dezvat, asa ca abia dupa ce papa are voie sa se uite, asta daca nu iesim afara (si am eu grija sa iesim). Apoi seara, dupa somnul de pranz, masa, joaca, nu are voie mai mult de h 19, caci atunci incep stirile si desenele merg la nani. Mai fac schimb cu un DVD cu Baby Einstein, cu un film/joc la PC, asa ca am vazut ca nu reprezinta un pericol.
In total cred ca nu depaseste mai mult de 1-2 ore/zi.

Ce-i drept, daca prinde telecomanda, la desene deschide imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina78 spune:

albinuta mea cea mare, de 7 ani , sta cam 1 h la desene dupa ce vine de la scoala. Incerc sa evit sa o las cand sunt desene violente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Maria - 8 ani. Cu greu o dezlipesc de la desene pentru : teme, orele de inot, masa. Se culca la ora 22, ora la care, de regula, se termina si desenele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

sebas are 4 ani si il las maximum 30 min pe zi, dar exista si zile (destul de numeroase) in care nu se uita deloc la TV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore03 spune:

Fetita mea la 3,5 ani se uita destul de mult la desene.Poate nu le urmareste atent pe toate dar ii place sa auda sonorul ,adica sa stie ea ca TV-ul este pus pe minimax .Dar cand incep seara cele violente imi spune sa schimb ca nu se uita la "desene cu batai"

un suflet trist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

La mine televizorul e deschis permanent ,uneori se uita insa acum de exemplu se joaca si-l ignora.

Off topic
Lore03 nu mai semna asa.Pentru fetita ta trebuie sa gasesti energie sa fii vesela.Incepe prin a schimba semnatura gen :mamica iubirii vietii mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Mandra mea,care are 3 ani si jumatate, se uita cam in trei reprize a cate juma de ora(narav luat de mica de cand manca in fatza tv-ului)deci avem desene animate la mesele principale...nu ca nu s-ar uita si ea non-stop dar n-o las eu,prefer sa-i pun cd-uri cu muzica,de la cutiutele muzicale pana la ....muzica populara...asa ca ea se joaca si fredoneaza din cand in cand!Mai nou insa avem o alta problema,a descoperit jocurile pe calculator,asa ca uneori la pranz avem pc in loc de tv....

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput