dureri de picioare la 3 ani.

dureri de picioare la 3 ani. | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

buna!baiatul meu are 3 ani si de vreo jumatate de an,se plange ca il dor picioarele.nu il dor in mod frecvent,adica in 6 luni l au durut cam de 5/6 ori...ce am observat e ca nu l doare acelasi picior,iar durerile sunt localizate in zona labei piciorului..chiar azi am fost sa i fac analize,dar pana luni cand voi avea rezultatul,sunt ingrijorata...in plus,e f slab,are 12 kg si nici nu se omoara cu mancarea..s a mai confruntat cineva cu asta?

Mami de Cris

Poze Cris

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Du-l la un ortoped.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Poate il deranjeaza incaltamintea...prea mica si nu e ortopedica si nu calca corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Fetita mea a acuzat, tot asa, pe la vreo 3 ani dureri de picoare dar la ea erau localizate ba la talpa, ba la genunchi si cand a zis ca o doare in zona inghinala m-am speriat tare de tot si am mers la spital ca dr. nostru nu era in localitate. Aia de acolo m-am speriat si mai tare, mi-au vorbit de cele mai cumplite boli, de ex cancer la ovare ... Cand s-a intors dr nostru in oras am mers la el si ne-a spus ca sunt dureri de crestere, ne-a recomandat Calcevita. Am incredere in el, e un dr super bun, in 3 ani nu a dat o data diagnostic gresit. Cat despre greutate nu mi se pare a fi foarte foarte salb mai ales daca e un copil cu multa energie.

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Imi amintesc ca eram prin clasa a doua si ma plangeam si eu mamei ca am dureri de picioare, de la genunchi in jos, mai ales osul de deasupra oului.
Mi-a trecut de la sine, nu facusem nici un fel de analize, dar eram si eu speriata de durerile astea.
Pot spune ca eram si eu slaba, eram anemica, poate si din cauza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash78 spune:

Chiar azi noapte, Sara s-a vaitat de durere la un picior, pe la genunchi!Shi o doare destul de tare...pt ca plange!Alta data o durea laba piciorului....!Doctora ne-a spus ce e de la creshtere!

ppv shi Sara Ioana (7 octombrie 2004)
pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mi-amintesc ca si pe mine ma dureau picioarele cand eram mica. Cand unul, cand altul, niciodata amandoua de-odata. Durerea era de la genunchi in jos de regula, dar uneori ma durea tot piciorul. Mama imi facea masaj si parca se mai alina durerea. Si tot asa imi zicea, ca e de la crestere. N-am facut nimic, nici analize, nici n-am luat suplimente de calciu sau vitamine. A trecut de la sine (cand n-am mai crescut).

_
Gabi, mami de Davidush (02.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B.G. spune:

Buna!

Si eu am avut toata perioada copilariei si a adolescentei dureri de picioare....Ma durea in special in talpa, iar durerea se ducea in sus, spre genunchi, sau uneori chiar si in zona inghinala. Mi se intampla sa ma mai doara uneori si mainile (tot asa, in palma, pana spre umar).De-abia dupa 20 de ani mi-au trecut. Bineinteles ca mama s-a speriat, m-a dus pe la diversi medici...imi trecea doar daca eram masata in talpa sau daca luam ceva de durere.Mi se intampla de multe ori noaptea. S-a linistit mama pana la urma cand a vazut ca toate analizele erau bune...medicii au conchis ca erau dureri de crestere...
Eu am trait cativa ani si in S.U.A Am consultat si acolo un medic...la fel:dureri de crestere...si mi-a recomandat sa iau calciu...
Daca toate analizele ies bune, probabil ca tot de dureri de crestere e vorba si la baiatul tau...atunci cand il doare, da-i niste paracetamol sau nurofen sirop...sigur ii va trece dupa juma de ora...vezi poate ti se recomanda si calciu...Stai linistita, o sa treaca de la sine pe masura ce creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Mergi la ortoped, sa nu aiba cumva platfus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

multumesc pt raspunsuri,fetelor.platfus nu are sigur,ba din contra,e f pronuntata adancitura de la laba piciorului.nici de la incaltaminte nu cred ca e,pt ca ii cumpar mereu de calitate,cu taloneta,de piele si adecvata ca masura,pt ca imi spune daca il strang,sau dimpotriva,sunt prea mari..
la ortoped ma gandesc ca nu e cazul sa merg pt ca nu l doare un sg picior si nu sunt dureri frecvente...
cat despre durerile de crestere,chiar acum citeam pe un site ca dr ortoped jianu spune ca nu exista dureri de crestere,pt ca de ex,de ce nu te dor si mainile,ca si ele cresc?si de ce durerile apar in special in tp noptii,ca de fapt ar tb sa te doara mereu,ca doar nu cresc numai noaptea...?

off,nu stiu ce sa mai zic,eu m am gandit la tot felul de porcarii...o exista vreo boala care sa aiba ca simptomatologie durerea de picioare si inapetenta?


20+ cu bebe codrin si mami de cris

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Chiar vroiam sa va intreb daca voi credeti in aceste "dureri de crestere". Nu exista asa ceva.
In general durerile de picioare apar de la oboseala, stat mult in picioare, nu calca corect, incaltaminte necorespunzatoare, nicidecum de la crestere.


Mergi la inceput