Pitici de Ploiesti 7

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamyMara spune:

Geonu cred ca e bine sa dai metoclopramid la bebelus. In prmul rand e din gama opiaceelor, adica face un somn groaznic.
In cartile citite de mine am aflat ca acest reflux este normal la unii copii pana la varsta de 7 luni cnd se maturizeaza pilorul. Mara mea a scos lapte cu diverse jeturi de multe, multe ori pe zi. Cand ii iesea aerul acesta antrena si coloana de lapte aflata deasupralui.
Sughitul e dat tot de asta. Medicamentele in cauza sunt ANTISPASTICE, deci NU vor rezolva CAUZA. Eu am luat la viata mea metoclopramid pentru greatza sau senzatie de voma, mamei mele i-a fost prescris pentru ulcer. E puternic si lucreaza asupra Sistemului Nervos Central. Gasesteun prospect si o sa vezi ce de chestii face.
Doctorii pe care i-am intrebat eu despre asta (pentru ca iti dai seama ca eram la fel de ingrijorata ca si tine) mi-au spus ca asta nu are leac decat atunci cand bebe incepe sa manance mancare mai solida.
Mara vomita asa si de 5 ori pe zi. O culcam pe o perna, sa stea mai sus dupa ce manca, si neonatoloaga din Maternitate mi-a recomandat casi salteaua patului sa fie inclinata usor in sus.
Mai exista si cazuri in care copilul se naste cu un defect la pilor, dar asta se poate constata cu radiografie/ecografie si asta dupa 7 luni.
Eu una credeam ca nu mai scapam de asta, insa a fost asa cum scria in carti, dupa ce am diversificat-o a scuipat din ce in ce mai putin, si la 7luni...mracol...s-a potolit.
Eu cred ca medicamente trebuie date copiilor cat mai putin posibil, in caz de pericol/boala. Asta nu e o boala ci o chestie care am inteles ca se intampla frecvent bebelusilor, mai ales celor care mananca lacom, ca puiul meu.
Acum Mara are aproape un an si de la 7 luni nu amai avut probleme de genul asta. Asa ca...multa rabdare si multe haine sa va schimbati. Au fost zile in care ne schimbam toti trei de cate 4-5 ori pe zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Alexandra: te pup si iti multumesc mult de tot pentru raspuns...sa stii ca acum sunt mai linistita...in primul rand am incercat sa ii dau mai putin si mai des sa manance, o las sa scoata aerul dupa fiecare repriza, a cate 5 minute, de papa...si de ieri nu a mai dat afara, doar de cateva ori s-a intamplat ca in momentul cand a ragait sa scoata si o cantitate mica de lapti, dar in jet nu a mai dat afara. In al doilea rand i-am inclinat patul si incerc sa o pun mai sus dupa ce mananca.
Medicamente nu i-am mai dat deloc si ma bucur foarte mult ptr ca pot sa rezolv si pe alta cale.
Zici ca nu are rost sa ii fac ptr moment o eco? E prea devreme?
Abia astept sa se incalzeasca sa ne vedem si noi intr-un parc cu copiii.


Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Salutare mamici si pitici de Ploiesti !
Sunt Corina, mamica Loredanei, o fetita superba si cuminte, nascuta pe 25.06.2007 la SUUB cu nepretuitul ajutor al d-rului Cristian Radoi (chiar daca mai exista si pareri negative despre el pe acest forum, eu il apreciez foarte mult). Asadar, buburuza mea mai are putin si face 9 luni, deocamdata are doar 2 dintisori, dar cred ca zilele astea ii mai iese unul, caci e cam agitata, roade tot, nu prea mai doarme si mananca asa cum facea de obicei pana acum.
Dragele mele mamici, va rog sa-mi recomandati un medic pediatru bun, bland, intelegator, disponibil, care sa puna sanatatea copiilor mai presus de interesul material (stiu ca suna idealist ce vreau eu, dar cine stie, poate mai exista si astfel de oameni printre noi...). Lori e un copil sanatos, mi se pare mie ca nu e la greutatea ideala pentru varsta ei, dar e cuminte si vesela. Ma intereseaza un astfel de medic pentru ca vreau sa fiu sigura ca va fi tratata corespunzator (sper sa nu fie cazul prea curand....), ca voi primi sfaturi competente, de actualitate, nu idei vechi si preconcepute, tratamente babesti, etc.
In rest, va doresc o primavara frumoasa, pitici sanatosi si voiosi si poate ne vedem prin parc(urile sau parcarile) din Ploiesti, ca nu mai stiu pe unde sa-mi plimb piticuta fara s-o umplu de praf...de fapt acum se ocupa buni de partea cu plimbarea, caci eu am inceput serviciul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Geo, Tea a vomitat pana la un an, dar a luat normal in greutate! Cu Ana eram disperata in primele zile (in maternitate), pentru ca-mi vomita toate mesele. Insa ajunse acasa, am culcat-o cu capul pe perna si landoul inclinat si, cel mai important, am ajutat-o sa scoata aerul afara la fiecare 20-40 ml. Acum am renuntat la inclinarea landoului si la pernuta, dar scoatem foarte des aerul. Eu nu as da copilului medicamente, decat dupa ce as cere parerea mai multor medici si dupa ce as sti exact ce are.
Am tot uitat sa intreb, cat lapte bea un bebe de o luna, ca pe cutia de lapte praf scrie ca pana la trei luni trebuie sa bea 100 ml, iar Ana bea 120-150 ml la o masa, oare e mult? Tea a fost o sclifosita pana la un an, iar Ana mananca de rupe.

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamyMara spune:

GEO, MEDEEA ma simt si eu mai bine cand vad ca mai sunt si alte mamici cu copii din astia vomitaciosi. Ca va rog sa ma credeti ca uneori ma gandeam ca o sa treaca lunile si Mara nu o sa ajunga sa nu mai faca asta. Si atunci ar fi trebuit sa fac investigatii. GEO, nu cred ca merge sa ii faci investigatii acum pentru ca cred ca ii faci degeaba. Cercetarile spun ca asta e o imaturitate FIZIOLOGICA a pilorului, deci nu iti foloseste la nimic sa dai acum bani pe investigatii. Nu o sa afli nimic nou. Cred ca daca problema era grava ar fi varsat mult prea mult. Si, mai ales nu ar fi luat in greutate. Asta e cel mai bun indicator al starii de sanatate a bebelusului. Atata vreme cat ia in greutate...URA.
MEDEEA m-am uitat in jurnalul cu mese pe care l-am tinut (ii dadeam si eu si Marius sa manance si notam ca sa nu ne incurcam ) si la o luna Mara manca 105 ml de apa cu 3 masuri si jumatate de Nan 1. Am trecut de la 90 la 105 ca sa nu ii dau prea mult, si ca sa nu arunc laptele daca ramanea. Cam asa am folosit si jumatati de masura cat a tot trecut de la o masura la alta. Daca ei ii e foame si mananca...ce sa ii faci? Ca doar nu o sa o tii de la mancare...Bine ca e mancacioasa!
Cine in ce parc merge, si cand? Hai pe afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamyMara spune:

CORINA bine ai venit. Din pacate eu una nu stiu ce pediatru sa iti recomand. Eu o am pe Mara la doctorita mea de familie, pentru vaccinuri. A vazut-o doar cu aceste ocazii. In rest mi-a urmarit-o doctorita care m-a crescut pe mine si care acum are spre 80 de ani. In ea am avut o oarecare incredere pentru ca stiu ce fel de medic si de om e, e prietena de familie si se tine la curent cu ce apare nou in pediatrie...cat de cat.
In rest...CARTILE de pediatrie. Una clasica pentru spatiul romanesc este cea scrisa de sotii CAPRARU. E destul de buna. Eu una am mai multe scrise de autori americani, pentru ca personal consider ca ei chiar au STUDIAT problema. Si ca sa nu dau bani pe cele din compania DOCTOR SPOCK, intru pe www.drspock.com si aflu diverse. In rest, caut pe net, ma informez, studiez intens tot ce ma intereseaza.
Va spun sincer ca eu NU am incredere in pediatrii din ziua de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Buna fetelor mai scriu si eu cand apuc, ca tot deschid laptopul dar asa rauc sa mai citesc sau cine stie ce sa fac si apoi se scoala bubulina sau cine stie ce apare, noi suntem bine, crestem asa cum trebuie

Daca vreti sa ne intalnim si noi intr-o zi de primavara sa spuneti ca vin si eu pentruca de la 1 aprilie incep serviciul si nu mai pot decat seara sau binerea v pupic pe toate.

Louiza mamica de Yasmin - Elena 09/01/2008

poze bubulina

ce mare sunt

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

Buna fetelor
am si o foarte mare intrebare
Ami a fost foarte, foarte racita (inca nu i-a trecut de tot) . Mai tuseste dar azi termin antibioticul si sper ca tusea in timp sa cedeze si ea. problema mea este... dupa o asa raceala... nu mai mananca nimic, nimic si a slabit foarte tare. Ce as putea sa-i dau de pofta de mancare? Asa nu o pot lasa... daca mai stiti vreun truc sa o fac sa manance ceva...
Astept idei, sun deschisa oricaror idei ca nu mai stiu ce sa ma mai fac. reamintesc ca are 1 an si 5 luni si ar trebui sa pape multe altele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Luiza, Alexandra, haideti sa stabilim o zi, in principiu eu pot veni oricand, sa vedem ce spun si fetele.
Nana, noi am avut succes cu Infant Formula sau cura de oua de prepelita (crude) - daca vrei, iti spun cum se face cura.
[

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

Medeea
nu vreau sa par exagerata dar ce gust au aceste oua? Ami abia daca papa un covrigel... medicamentele abia daca le mai inghite, nici Nurofen nu vrea (si nu e rau la gust). Ce e Infant Formula?
Oare picovit o fi bun? o sa merg la doctor dar cred ca abia maine, ca azi nu e doctorita
va tin la curent ca nu mai stiu ce sa mai fac.

Mergi la inceput