Pitici de Ploiesti 7

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

LA MULTI ANIIII!!! Sa fiti frumoase, sanatoase si o primavara cat mai frumoasa!

Noi am iesit afara chiar daca a batut vantul...sper sa nu racim sau altceva...si locul care mi-a placut foarte mult a fost in parc la Bucov, era liniste, curatenie si abia astept sa mai merg acolo...binenteles in week-end cand ne duce tati acolo ca altfel nu putem
Stie cineva ce program au pe Cantacuzino, ca trebuie sa merg saptamana asta acolo sa iau alocatia. Cat este? 2 milioane? (200) Asta este alocatia lunara sau acei bani care se dau la un nou nascut?


Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Noi am fost ieri la Bucov, Tea a fost incantata, nu atat de animale, cat de leaganele de la maimute, Ana a dormit tot timpul si eu am simtit ca respir putin. Pitica are colici, mi-e o mila de ea...
Alexandra, Mara e mare, nu-ti face griji ca pleci cu ea, foarte bine ca mergeti in Grecia, abia astept sa creasca si Ana un pic si fuga si noi prin lume, desi cred ca nu iesim nici anul asta din tara.
Nana, hai intr-o zi pe la mine, suna tu cand vrei sa vii. E cam aiurea cu transportul pana la noi, ori vii cu masina, ori cu autobuzul, care te lasa destul de aproape de noi...
Geo, poti sa-mi spui si mie ce trebuie sa fac acum, dupa ce am nascut, ca am uitat? Ma refer la formalitati. Trebuie depusa cererea pentru alocatie, nu? Si mai ce?

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamyMara spune:

Medeea, multumesc pentru incurajare. Inseamna mult sa auzi o alta mama ca iti spune ca e in regula sa pleci la drum mai lung cu puiul.
Din cate imi aduc aminte, trebuie sa mergi si pe la Casa Casatoriilor ca iti dau si aia o alocatie de nastere, pe care o ridici de pe Cantacuzino. 2 milioane era. Si actele pentru alocatia si indemnizatia de stat stiu ca le aveam eu intr-o fotografie facuta cu telefonul de Marius pe usa alora cand am nascut eu. O am, dar nu stiu unde sa ti-o trimit. Faci un dosar si il depui la Primarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

BUNA!
Medeea: la Casa Casatoriilor se depun actele pentru trusou, in valoare de 1,5 mil. lei (150) unde trebuie sa mergi impreuna cu sotul. Iti trebuie negatia aceea care o ai din Buc ca nu ai luat de la ei nici un ban, certificatul de nastere, de casatorie+ copie la toate, apoi se completeaza o cerere tip ce o iei de la ei...parca astea...nu stiu exact ca eu doar am fost cand am depus actele, de TOT s-a ocupat sotul meu...I-am pus tot timpul o mapa cu toate actele, in cazul in care ii mai trebuia ceva, facea copie si gata.
In principiu sa aibe buletinele, certificatul de nastere al bebelusului, certif. de casatorie+copii...fetelor, ajutati-ma ca nu mai stiu ce mai trebuie.
Mai trebuie mers in spate la Hotel Prahova, undeva pana in Spitalul Praga, unde se depun actele pentru alocatia de stat, pentru alocatia de nou nascut, dupa care si dosarul pentru indemnizatie...Programul este parca: luni si miercuri 9-12, 12-16 si vineri 9-12.

Eu am luat azi alocatia aceea de nou nascut in valoare de 204 ron, de pe Cantacuzino, si alocatia de stat cred ca vine acasa...cred...nu stiu la cat timp vine...poate imi spune si mie cineva...
Sper ca ti-am putut fi de folos...acum ies repede, ma cheama datoria, sa ma prezint cu titi la Bia...bine ca am reusit sa scriu ceva.

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamyMara spune:


Georgiana mie mi-a venit prima indemnizatie cam la o luna si jumatate dupa cele 40 de zile de concediu post-natal. Deci cam la 3 luni dupa nasterea Marei. Stiu ca tin minte ca mi-a adus postarita 13 miloane, deci 8 pe o luna si inca o jumate de luna sau asa ceva. Actele le-am depus repede dupa nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Multumesc Alexandra ptr raspuns!
Dar unde sunt celelalte fete...Andreea, Emilia, Raluca, Clyo, Zerilouiza, ce faceti? Mai intrati si voi, spuneti-ne ceva.
Spuneti-mi cum sa imbrac bebelina pe vremea asta, ca nu vreau nici sa o imbrac prea gros, nici prea subtire...voi cum procedati?
Noi suntem acum incantati ca Biamca doarme de la ora 23 pana in jurul orei 5-5:30 si putem dormi mai multe ore la rand
Acum ne pregatim sufleteste ca trebuie sa ii facem gauri in urechiuse, i-a luat nasa Madutzacercei dar nu au tortite ca sa ii mai intorc, pana se vindeca gaurile si trebuie sa caut altii, dati-mi un sfat!
Va astept sa mai intrati si voi, ca e prea multa liniste!

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamyMara spune:

Georgiana Eu i-am luat Marei cercei inainte sa nasc si i-am pus in maternitate. Sunt rotunzi, cu inchiderea la spate. I-am putut trage inainte si inapoi la inceput ca sa nu se vindece lipit. Nu am avut probleme, desi la una din urechi dadea la un moment dat sa se infecteze. I-am dat cu Baneocin pulbere si cu crema de galbenele, si a fost ok. Eu i-am luat din Mol (nu cel de la Galerii).
De imbracat te inteleg perfect ca si eu imi fac probleme cu vremea asta ciudata de primavara. Mara e mai mare ca puiul tau, dar cred ca teoria "straturilor" se aplica toata viata. Adica mai multe straturi subtiri pe dedesubt si unul anti-vant pe deasupra. Ca la o adica sa poti scoate din ele.
De exemplu aseara cand am iesit i-am pus un body cu maneca lunga, o vestutza si un hanorac cu gluga pe deasupra. Sosete, pantaloni si ghetutze. Eu una am mers pe ideea ca la copii caldura excesiva poate face mai mult rau decat bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:



Geo noi suntem bine multumim de intrebare dar cu 2 bebei e mult de lucru ca termin cu unul si incep cu altul si o iau de la cap mereu, e tare frumos nu se compara cu nimik dar si tare obositor.
Unde faci tu gaurele in urechi bebelinei,ca noi avem cercelushi inca dinainte de nastere dar nu au vrut sa ii faca gauri la Polizu unde am nascut eu. Ziceau ca doar la o luna de viata e safe ptr. bebe.

Medeea si noi avem colici dar am inteles ca sunt dati de alaptatul la cerere si ca ar fi bine sa manance cu program dar nu reusesc deloc sa o trec la program ca e tare mancaciosa, a luat 1,200 kg intr-o luna si are un tignal daca nu ii dau sa pape cand vrea ea si face un scandal....
Pe Alex l-am alaptat cu program la 3-4 ore si nu a avut colici deloc asa ca zic ca e ceva adevar si in teoria asta cu programul.


Emilia cu Eveline Mihaela (05.02.2008) si Alexandru Paul (16.08.2006)



poze cu noi si Eveline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Multumesc, fetele, pentru informatii.
Emilia, eu nu o alaptez pe Ana si are colici mai rau decat a avut Tea...
Fug, ca imi plange un pitic.

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Nu e nimeni pe aici?????
Vin si eu cu o intrebare:
a dat cineva pana acum la un bebelus de 2 luni si jumatate urmatoarele medicamente
-metoclopramid , 2 picaturi\ de doua ori pe zi
- zantac (ranitidina)fiole de 2 ml +apa distilta, 1 ml\2 pe zi
Acesta este tratamentul pe care l-am primit eu de la dr. pediatra ptr. ca fata mea de la o vreme da afara o data pe zi, tot ce a mancat, chiar si cu pauze, chiar si dupa ce da afara aerul...la un moment dat cand o pun sa ragaie da afara tot in mai multe jeturi, plus ca sughite f des...si dr mi-a spus ca ar avea REFLUX ( PATOLOGIC) GASTRO-ESOFAGIAN
Ce sa fac? este prea mult ptr Bianca? Sunt medicamentele astea tari ptr ea? ca nu stiu ce sa ma mai fac!

Georgiana


Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput