Operatie cezariana inflamata

Operatie cezariana inflamata | Autor: korinna

Link direct la acest mesaj

Cand spuneam si eu ca totul merge bine..am mai patzit una:Vineri seara am facut o miscare brusca sa ma ridic din pat si am simtzit cum mi s-a intins operatia de cezariana.Pemoment nu am dat prea mare importanta.
Insa pana seara s-a cam umflat si ma durea pe interior.A doua zi era chiar umflata si rosie.
M-am dus la doctorul care m-a operat si mi-a spus ca nu are ce sa-mi faca.Sa pun gheata si comprese cu spirt pe operatie,ca probabil pe interior la miscarea aceea brusca a sangerat si ca este un hematom .
daca nu-mi trece ,a mai spus ,va coace.Sa ma duc sa-mi taie 2-3 ate din operatie si sa ma "curetze"....poate m-oi curatza eu definitiv pana atunci....:((
Mi-a zis ca nu are rost sa iau antibiotice,insa eu am luat totusi 10 oxaciline.
Daca aveti cunostinta de intamplari asemanatoare,va rog sa ma ajutati ....sa-mi spunetzi ce sa fac..sa nu ajung sa ma"curetze"nenea doctoru....ca mai bine crap decat sa ajung iar in spital...::((((
In prezent..arata tot naspa operatia:e rosie..nu foarte tare...umflata(daca pun gheatza spui ca nu am nimik)..si cam tare..ca o barna....

Va rog din suflet sa ma ajutatzi ca nu mai stiu ce sa fac!!!

KORINA mamica x 2

http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Korinna,
si eu am facut-o. In sensul ca, la 3 luni de la operatie am scos usa din balamale, am pus o saiba si am uns-o, apoi am pus-o la loc. Ma deranja ca scartia si scula copilul. Urmarea a fost o inrosire puternica, ceva dureri, si zona incalzita. Acum la 10 luni de la operatie arata cam ... urat adica e mai groasa (2-3mm) decat alte cezariene pe care le-am vizionat. Eu am tratat-o cu dispret, dar asa sunt eu (nu recomand). Eram prea ocupata cu BB si am zis ca daca nu se desface ... inseamna ca tine.
Inteleg ca esti mami*2. Asta inseamna 2*cezariana ? Ma arat interesata. Tine oare cusatura asta a mea la inca o tura ?
Nu cred ca te-am ajutat prea tare ... Scuze.

Mamă pt. prima oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Korinna, nu stiu daca te ajuta cu ceva, si operatia mea s-a inflamat, dar nu cred ca era de la interior. Intr-o buna zi s-a spart pielea care se formase pe cusatura si a inceput sa iasa puroi, iar dupa ce a iesit puroiul a iesit si o bucatica de fir.Am dat cu baneocin, a prins coaja si povestea s-a mai repetat de cateva ori in cateva alte puncte de pe cusatura. Nu prea pricep de unde ieseau firele, ca doar pe alea de la exterior mi le-a scos de mult. Deci la mine e alta problema si baneocinul nu te poate ajuta atata timp cat la tine nu s-a intamplat nimic la suprafata. Imi pare rau.
Ochinegri, mie dupa a doua cezariana mi-a spus doctorul ca mai merg inca doua. Depinde si de organismul fiecareia.Acum, dupa a doua si la mine e mai lata cicatricea, dar nu stiu daca e asa fiindca e a doua taietura sau de la problema descrisa mai sus. Acum n-a mai facut puroi de ceva vreme, dar a ramas cam rosie si lata.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

A trecut un an si 10 luni de la cezariana iar operatia mea e groasa de 2-3 mm fara sa fi facut in mod evident efort. ca nu m-am abtinut sa car plase nici cupa o luna de la nastere asa e. Acum am 22 saptamini si ma tot gindesc daca se va putea remedea ceva din opeatie la cea de-a doua cezariana sau va arata si mai urit. Am uitat sa va spun ca cezariana mea e pe verticala.
Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Korinna, nu stiu cit te va ajuta ce-ti voi spune eu, dar si eu am avut ceva pb cu a 2-a operatie, in sensul ca mi-a supurat destul de mult (ceea ce la prima nu mi s-a intimplat). Medicul mi-a spus ca organismul meu nu suporta firele (cele din interior), care, intr-adevar au iesit unul cite unul (de fapt ieseau bucatele mici, de citiva mm). Tot gheata si comprese cu Rivanol mi-a dat, eu am luat si Augmentin din proprie initiativa caci ma speriasem. Pina la urma s-a vindecat frumos si nu am mai avut nici o pb, au trecut 2 ani de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

quote:
Originally posted by bubu

A trecut un an si 10 luni de la cezariana iar operatia mea e groasa de 2-3 mm fara sa fi facut in mod evident efort. ca nu m-am abtinut sa car plase nici cupa o luna de la nastere asa e. Acum am 22 saptamini si ma tot gindesc daca se va putea remedea ceva din opeatie la cea de-a doua cezariana sau va arata si mai urit. Am uitat sa va spun ca cezariana mea e pe verticala.
Delia


Am citit pe aici pe undeva ca e o chestie care se cheama cheloid (operatia mai ingrosata, ca un snurulet) care apare la unele operatii. Se repara tot la operatie, daca face nu stiu ce fel de alta cusatura.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Fetelor,
Pana sa patesc ce am patit a mea operatzie era foooarte finutza..aproape ca nu se vedea.Acu ...de-o ramane mai lata asta e..zau daca ma mai intereseaza....numai sa se linisteasca odata.
La prima sarcina am nascut normal..asa ca..nu aveam antecedente....
Deci acum e mai rosie decat era deobicei...e umflata putzin deasupra taieturii(e pe orizontalala mine...sub linia chilotului)..si intr-adevar..asa cum atzi spus si voi:calda.
Deci la voi nu s-a ajuns pana la re-taierea operatiei.
Ce vreau sa va intreb..cam in cat timp si-a revenit asa de la sine...cu comprese reci cu spirt si gheatza?Ca mie a inceput sa mi se faca nasoala cam de sambata seara..deci ar fi deja3 zile si un pik....:(
Mentzionez ca si eu am de la operatzie 7 saptamani si un pik...defapt sambata fac 8 saptamani....
am din cauza asta asa o stare proasta..de durut nu ma doare semnificativ...daca m-ar durea si atata nu ar fi nimik...dar ma gandesc cu groaza ca poate o coace...si ma apuca pandaliile...eu nu ma duc nici in ruptul capului sa-mi descoasa operatia.
Si da..intr-adevar a mea nu a vea nimik si nu are nimik la suprafata..adeca vreun fir..toata treaba e pe interior...cred ca mai curand e cazul lui OCHINEGRI
DECI IN CAT TIMP S-A TRECUT LA VOI TOATA ROSEATZA ASTA????


KORINA mamica x 2

http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha28 spune:

Buna! Eu am aproape 10 saptamani de la operatie,a fost facuta cu fire resorbabile ,iar la exterior nu am avut decat capetele.Dupa vreo 2 saptam,ani a inceput sa supureze si mi s-a spus ca pe acolo unde au fost inserate firele incepe sa iasa surplusul de grasime.M-a tinut asa vreo alte 2 saptamani timp in care am pus tot timpul comprese sterile si m-am sters cu spirt.Am luat si Augmentin pt a nu se infecta.Dupa alte doua saptamani cand se cam cicatrizase totul ,la unul din capetele operatiei,unde fusese capatul de fir a inceput sa-mi supureze si sa se inroseasca.Doctora mi-a zis ca probabil cand s-a rupt bucatica aceea de fir nu era inauntru tocmai bine vindecat si probabil s-a redeschis bucatica aceea,dar sa nu-mi fac probleme si sa ma dau cu unguent de galbenele.Ceea ce am si facut ,am pus tot timpul comprese sterile si in 4 zile mi s-a cicatrizat .Incearca si tu unguentul de galbenele care e un bun cicatrizant ca rau nu are ce sa-ti faca.Si vezi ca spirtul inroseste si incalzeste zona.
Sper sa-ti treaca cat mai repede ca si eu cand ma gandesc ca poate iar sa mi se intample ceva cu operatia ma apuca groaza!

http://community.webshots.com/user/corinutza111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Draga KORINA,
a cam durat ... Vreo 2-3 luni pana s-a potolit roseata. Ma cam luasem de ganduri, dar mi-a fost rusine sa-i spun doctorului ca n-am avut minte.
Posibil la tine sa dispara in cateva zile, ca doar n-ai fost .... "ca mine" sa ridici o usa de apartament.
Important: la tine operatia e proaspata si, deci, mai sensibila, dar efortul tau nu a fost mare, nu cred ca a lezat ceva, doar a tensionat pielea.
Deci, am simtit progrese remarcabile in bine (apropo de cicatrice) cam dupa 6 luni, si s-au rarit simtitor intepaturile pe care le simteam in zona.
Am vazut cezariene (2) care la 6 luni dupa operatie nici nu prea se observau. Clar nu e cazul meu. Taietura e groasa, bombata si lunga de 15 cm (bine ca s-a mai scurtat).
Nu-i nimic, la urmatoarea cezariana o sa ridic usa metalica de la intrare, sa vad daca tine operatia .....(gluma).

O sa fie bine ! Toate bune !

O mamă prea energică.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

Ha..nu pot sa cred cate povesti aud despre cezariana...trebuie deci sa fiu pregatita sufleteste...Cineva imi spusese ca operatia se vindeca repede si taietura e mica....dar vad ca nu e mereu asa..Cam ce lungime are taietura operatiei??? As vrea sa stiu si eu..Mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chanty spune:

da, si eu vroiam sa optez pentru cezariana...........dar dupa cele citite mai sus ma cam sperii si de cezariana! De nastere vaginala imi e teama, acum ma sperii si de cezariana....bb tot tb sa iasa in mai putin de 3 luni! Ce ma fac eu acum????? (ooops, mai bine nu intram la subiectul asta!)

Va urez refacere rapida a operatiilor!

(chiar ca m-a pus pe ginduri)

pupici,
C.

Mergi la inceput