cat mananca bebe la 2 luni?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

natynic in maternitatea euroclinic mi s-a spus clar: alaptat/hranit artificial LA CERERE!!! Ca e mai satul bebe dupa o masa de formula e alta poveste si nu depinde de cat e de hranitor ci tine de faptul ca laptele praf este digerat mult mai greu decat laptele matern..diferenta calorica intre formula si lapte matern nu e asa de mare. Dupa OMS laptele matern are cca 67 kcal/100 ml iar laptele formula intre 60-75 kcal/100 ml deci e cam tot pe acolo... Bebelusii se nasc cu instinct de supravietuire..stiu ei mai bine decat pediatrii cand ii este foame si cat lapte ii trebuie.

Sunt de acord..e greu sa alergi prin casa sa prepari formula repede ca-i e foame aluia mic... dar nu e corect sa-l lasi sa planga de foame ca mama nu stie exact cat sa prepare...bebele nu stie sa zica si ca e scumpa cutia. In materitate iar mi s-a zis ca laptele facut din formula e bun cam 2-3 ore de la preparare... acuma eu nu as avea curaj sa-l mai dau copilului dupa timpul asta..iaca de aia alaptez salbatic si de 70 de ori pe zi daca voieste..ca-i mai ieftin si mai bun pentru copilul meu. Mama stie sa faca lapte mai bun decat orice vaca sau producator de formula.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Xio, teoriile pe care le expui tu sunt din anii 60-70. Cred ca cei ce predau acolo la tine la medicina nu si-au mai actualizat cursurile de atunci.

Si eu am folosit tot principiul hranit la cerere si am dat completare cu formula o data pe zi, atunci cand se intampla cum zici tu Krisu, se goleau sanii si bb mai voia. Asta se intampla o singura data pe zi, la masa de seara. Al meu nu s-a intarcat, dar se zice ca ar fi tb sa insist cu sanul ca sa cresc productia de lapte. Oricum, eu aveam o idee fixa in cap si anume sa nu ii fie foame copilului, la vremea aia (acum 7 ani), nu prea ma interesa dc e alaptat natural sau artificial si nu citeam nimic pe net, faceam dupa instinct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

natynic in maternitatea euroclinic mi s-a spus clar: alaptat/hranit artificial LA CERERE!!! Ca e mai satul bebe dupa o masa de formula e alta poveste si nu depinde de cat e de hranitor ci tine de faptul ca laptele praf este digerat mult mai greu decat laptele matern..diferenta calorica intre formula si lapte matern nu e asa de mare. Dupa OMS laptele matern are cca 67 kcal/100 ml iar laptele formula intre 60-75 kcal/100 ml deci e cam tot pe acolo... Bebelusii se nasc cu instinct de supravietuire..stiu ei mai bine decat pediatrii cand ii este foame si cat lapte ii trebuie.

Sunt de acord..e greu sa alergi prin casa sa prepari formula repede ca-i e foame aluia mic... dar nu e corect sa-l lasi sa planga de foame ca mama nu stie exact cat sa prepare...bebele nu stie sa zica si ca e scumpa cutia. In materitate iar mi s-a zis ca laptele facut din formula e bun cam 2-3 ore de la preparare... acuma eu nu as avea curaj sa-l mai dau copilului dupa timpul asta..iaca de aia alaptez salbatic si de 70 de ori pe zi daca voieste..ca-i mai ieftin si mai bun pentru copilul meu. Mama stie sa faca lapte mai bun decat orice vaca sau producator de formula.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Dar cine a spus asa ceva, draga mea???
Uite, tu alaptezi de la bun inceput; eu m-am numarat printre alea 2% femei care nu pot alapta, din motive cat se poate de obiective si de medicale (ca de dorit, mi-am dorit nespus sa o fac). Deci tu nu prea stii cum e in practica cu laptele praf, dupa cum eu nu stiu cum e cu alaptatul la cerere. Ce inseamna la cerere? Inseamna ca pui la san pe bebe cand CERE-adica atunci cand plange, isi suge degetul sau da orice alt fel de semn ca-i e foame. Stii si tu f bine ca de multe ori copilul mic cauta la san doar consolare si nu suge mult lapte ci doar tzoncane sfarcul ca sa se linisteasca. N-ai de unde sti exact ce vrea-mancare, lichid, consolare; ideea e ca la plansul/nelinistea lui de orice fel il pui la san.
Ei bine, cum crezi tu PRACTIC ca poti face asta la hrana cu biberonul? Eu la asta m-am referit cand am zis ca nu poti sari la fiecare planset sa prepari niste lapte praf sa i-l bagi pe gat. In niciun caz nu am zis ca as lasa pe bebe sa planga de foame doar pt ca nu s-a facut ora meseiEi si cu toate astea sa stii ca majoritatea copiilor hraniti cu formula mananca la un interval orar destul de fix, stabilit de ei insisi! La fetita mea asa a fost, ea si-a decis intervalul si numarul meselor si eu doar am observat-o si am "ascultat-o"; de la 6 mese, cand am vazut ca nu-i mai e asa foame am mai lasat-o pana am ajuns la 5 mese...noaptea cand am vazut ca nu se mai trezeste de foame am lasat-o in pace si si-a scos singura laptele de noapte...bland, firesc si natural.
Cat despre cat lapte prepari-iarasi, copilul iti "spune"; dar nu e lucru usor, sa stii, si tu multumeste-i Domnului ca "fabrici" singura laptele

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:

Cat despre cat lapte prepari-iarasi, copilul iti "spune"; dar nu e lucru usor, sa stii, si tu multumeste-i Domnului ca "fabrici" singura laptele

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!



eheeee...stiu si cum e fara sa alaptezi..al meu bebe (baietelul) ba sugea la san ba nu mai voia (ii erau incomode protezele de silicon iar fara nu voia sa ia sanul si, ma rog alte cauze) iar eu fuga la bucatarie si ma storceam..imi facusem si rezerve de lapte..tot timpul aveam un laptic in frigider congelator pregatit in caz de... sigur ca nu poti sari imediat sa-i astupi gura cu un biberon..ca iti ia cel putin un minut sa-i pregatesti... alaptatul asta al meu cu primul bebe a fost un exercitiu de vointa..asa am dus-o pana la 11 luni pana s-a dus lactatia ca nu mai puteam eu tine ritmul..pai imagineaza-ti ca ma trezeam noaptea inaintea copilului...(din instinct cred) si ma storceam la bucatarie sa am lapte proaspat pentru copchil ca poate nu-i ajunge cel din frigi..acuma e alta viata

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic

Faceti o confuzie. Aplicati aceleasi reguli la alaptat si la hranitul cu formula.
Xio spune multe lucruri doar din carti dar de data asta are dreptate, in privinta formulei (precizez!). Uitati-va pe spatele oricarei cutii de lapte praf, inclusiv de la marile firme care sunt obligate sa-si duca politica dupa cele mai noi cunostinte de pediatrie si puericultura: de ce pe toate scrie cate mese/zi se recomanda sa i se dea lui bebe??


Naty, aceeasi precizare am facut-o si eu, dar lipseste cu desavarsire din precizarile lui Xio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu
Concluzia: in romania mamicile nu sunt incurajate sa alapteze ba din contra..la orice problema li se flutura reteta de formula. Procentul mamelor care abandoneaza alaptatul e f mare (cca 60%) in conditiile in care OMS-ul declara ca 98% din mame sunt capabile sa alapteze fara probleme. La noi nu exista consiliere alaptare..


din pacate, ai mare dreptate.
plus, curbele alea de greutate despre care vorbeste XIO, pai in primul rand ca trebuie corelate cu cele de inaltime!! copilul este proportional si sanatos chiar daca in curba de greutate se afla pe treapta de sus, daca la cea de inaltime este la fel! sonia mereu a fost peste 100%, dar niciodata obeza sau supraponderala, pentru ca la inaltimea ei a fost absolut perfecta. daca-i zic lu' Xio ca si acum ii dau lapte la cerere (de multe ori cere inca o canita), o sa-mi puna stampila de mama denaturata care ingrasa copilul. dar, repet, fetita mea e foarte frumos proportionata si sanatoasa tun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Parintii pot gresi in alimentatia copiilor, in sensul favorizarii obezitatii, abia din momentul diversificarii. Atunci trebuie atentie mare.
Si ca sa-i raspund si eu Silviei, da, pt varsta lui bebe papa destul de mult dar nu exagerat. E adevarat ca sunt copii mult mai mari care tot atat lapte beau la o masa, dar sa nu uitam ca ei deja se hranesc cu multe alte lucruri consistente...Iulia mea la varsta lui David al tau papa cam 150-190 ml la o masa, apoi insa a avut o luuunga perioada dramatica pt mine in care m-am luptat cu toate mijloacele sa o fac sa pape lapte. Asta e insa alta poveste...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lori_75 spune:

natynic, stiu ca sunt in afara subiectului, dar ai atins exact problema cu care ma confrunt. Mihnea (7 luni) refuza laptele (formula). cu mari lupte reusesc sa ii dau sa bea 200 ml/zi. Ii mai completez cantitatea de lapte amestecind-o cu cerealele de la masa de seara.
Tu cum ai rezolvat aceasta problema?

Mergi la inceput