cat mananca bebe la 2 luni?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Deea4bt , cf Emil Capraru in luna a 2-a sugarul creste cu cca 750-900g/luna,respectiv 25-30g/zi sau 175-210g/sapt.In Laurence Pernoud,,Cum imi cresc copilul''in statistica despre greutate scrie:
-2luni-fete-limita inferioara 3,700kg/-limita medie4,600kg/-limita superioara5,500kg.Deci facand un simplu calcul fetita ta (apropo cum o cheama?)este foarte bine.Parerea mea este sa nu te ingrijorezi si sa nu faci ,,boala cantarului'', cum spune doctorul meu(adica sa cantaresti copilul excesiv si sa te stresezi si tu ).copiii sunt diferiti si cresc diferentiat si nu este o siguranta ca daca este mare este si sanatos.Sper ca te-am ajutat macar putin ..acum ma duc ca s-a trezit cel mic.Rezistenta tie si numai bine bebelusului tau!1!
Maria,mami de Maria-Magdalena(18aug1996)si Nicholas Calinic(16mar2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

dragele mele si noi avem probleme cu cat papa teo...l-am nascut cu greutatea de 4.600 kg si 56 cm, am iesit din spiatl cu 4.450 kg la 6 saptamani avea 5 kg si 57.5 cm,deci un plus de 400 gr fata de nastere, respectiv 550 gr fata de externare din cauza ca plangea foarte tare dupa ce sugea de la mine, am facut proba suptului si am constatat ca nu sugea mai mult de 60 ml de la ambii sani. i-am dat si completare, maxim 60 ml. mai mult de 120 ml la o masa nu vrea! abia reusesc, cu chiu cu vai sa-i dau cam 40 ml de la mine si 60 ml la biberon...se lasa cu tipete, cu incordari...
cand ii dau numai piept mananca cam la 3 ore, cu completare cam la 4-5 ore, insa aseara i-am dat la 8.30 si s-a trezit sa manance abia la 5 dimineata!!!!
e normal??? eu una mai am putin si o iau pe aratura .
fata de cantarirea de acum 2 saptamani, are un plus de 300 gr... mi se pare mult prea putin!!!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

quote:
2luni-fete-limita inferioara 3,700kg/-limita medie4,600kg/-limita superioara5,500kg.Deci facand un simplu calcul fetita ta (apropo cum o cheama?)


Sarah mea se incadreaza la limita superioara, cred ca se pregateste pentru campionatele de sumo.
140-150 ml/6 ori /zi.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................


Reflexia luminii pe suprafata apei
se misca neincetat.
totusi luna straluceste
si nu pleaca nicaieri
ea sta, dar se misca.










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaclinci spune:

buna tuturor,

informativ
calcul lapte necesar /zi:greutate bebe/10+200 rezulta ml necesari pe zi/nr de mese rezulta ml / masa

asta e pentru noi sa vedem cam cat de cat lapte ar avea nevoie bebe, insa stim cu toti ca fiecare copil mananca sau ar trebui sa mannce atat cat ii trebuie

pofta mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvias

Sunt proaspata mamica a unui baietel superb, David si am o intrebare pentru voi.
Imi puteti spune cat mananca bebicii vostri?
Noi de la 1 luna si jumatate suntem pe lapte formula, pt ca nu ne mai ajungea lapticul lui mami.
Acum, la 2 luni si jumatate deja mananca 180 ml lapte = 200 lapte lapte preparat.
E normal, sau mananca prea muult pt varsta lui?

Multumim pentru atentia pe care o acordati "problemei" noastre.[bibe


180-200 ml/zi , in 6 mese.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

silvias, bebelusii trebuie sa fie alaptati/hraniti artificial LA CERERE..asta inseamna ca va papa CAT, CAND, si CUM VREA MUSCHII LUI

XIO, fix 6 mese??? de unde si pana unde teoria asta??

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui deea4bt

Scumpe mamici... am o fetita de 2 luni jumatate si la ultima vizita la doctor mi-a spus ca nu prea ia in greutate.a crescut cu 2 kg de la nastere...adevarul e ca ii dau piept si nu lapte praf si din acest motiv nu stiu ce cantitate suge.din cauza colicilor ii alternez cu ceai si...probabil curge mai repede din sticla cu biberon decat la san pentru ca suge putin dupa care bea 140 ml ceai...doctorita mi-a zis ca fetita e comoda si nu are rabdare sa-i picure laptele si sa o tin in continuu la piept,insa bb tocaie un pic si apoi plange...
Intrebarea mea este:de unde stiu daca se satura sau nu?o cantaresc saptamanal,cat trebuie sa ia in greutate pe saptamana?
sa trec pe lapte praf?cum sa o determin sa suga mai mult piept?
Initial am zis ca nu am lapte suficient insa ma storc si curge in continuu,iar doctorita a zis ca e foarte gras...
cate kg tre sa ia in primele luni? avea 3,5 la nastere si acum are 5,5!cum sa o determin sa suga mai mult piept?
(sper sa ma puteti ajuta cu raspunsuri,si sa nu ocoliti problemele cu care ma confrunt)Va multumesc anticipat!


imi pare tare rau ca nu am vazut mesajul tau la timp... sper ca ai trecut bine de faza aia si inca alaptezi

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

silvias, bebelusii trebuie sa fie alaptati/hraniti artificial LA CERERE..asta inseamna ca va papa CAT, CAND, si CUM VREA MUSCHII LUI

XIO, fix 6 mese??? de unde si pana unde teoria asta??

KHRISU mamik de baietel si fetita


De la puericultura si pediatrie.


Exista o formula :
Intre lunile 1-4 copilul ia in greutate 750 g /luna
Intre lunile 5-8 ia in greutate 500 g/luna
Intre lunile 9-12 ia in greutate 250 g /luna

Greutatea ideala se calculeaza dupa formula :
GA/i= Greutatea la nastere+ nr de luni x nr de grame depus/luna.
Spre exemplu la un sugar de 2 luni cu 3000 g la nastere avem
Ga= 3000+ 2x750 =4500 g.



Elena , nu e bine sa-i dai sa manance cat vrea pt. ca unii copii vor mult prea mult.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Elena , nu e bine sa-i dai sa manance cat vrea pt. ca unii copii vor mult prea mult.


Andrada, unde esti? Qsar, unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

draga mea, iti vorbeste o mami de "rasa" (de carne si de lapte)...pe Ozi am alaptat-o la cerere pana la...2 ani (exclusiv pana la 5 luni) iar pe Dudu exclusiv pana la 6 luni iar acum e inca alaptat...tot la cere (si cere nu se incurca). Ozi sugea des dar in jur de 3min, Dudu cam la 3h dar cam 7 minute. Dudu e inca o gladiola (are deabia 9kg la 1 an si o luna aproape) dar nu ma sperie asta...Stai linistita si da-i copilului tzitzi...

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput