cat mananca bebe la 2 luni?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

bebele meu are 2 luni si nu prea vrea sa manance. mananca si la 5 ore cate 100 ml. pana zilele trecute manca si cate 120-150 ml la 3-4 ore, depinde de zi. sa rareasca mesele acu ca e mai mare? cat e normal sa manance pe 24 ore??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Nu stiu exact cat papa la o masa, dar bblina mea, acum, la 3 luni si 3 zile papa 1300 ml in 24h. De la mine 1000 ml si supliment restul. Si are 6,500 kg si 62 cm. Toata lumea imi spune ca e bine crescuta si ca pare mai mare decat varsta ei ... Important e sa fie sanatoasa !!!

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

EU IMI ADUC AMINTE CA IMI SPUSE PEDIATRU CA AR TREBUI SA MANANCE CAM 120 ML/KG CORP IN 24 DE ORE.

120* CU CATE KILOGRAME ARE BB

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarlet2005 spune:

buna

cred ca fiecare copil mananca diferit!
baietelul meu avea la 2 luni 6300 si 66 cm si mananca 5 mese pe zi intre 120 si 290 ml! acum are 2 luni si jum!
seara fara 210 nu doarme dar a mancat si 290ml si mai vroia daca ii mai dadeam!
dimineata mananca cateodata 120 ml care e cea mai mica cantitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_roberta spune:

Buna dragele mele mamici....va scrie o mamica ce mai are putin si se duce singurica cu bagalamuc pentru ca pana de curand bebelusa mea de 2 luni si 3 sapt manca normal pt varsta ei...adica 700-750 ml de laptic in 24h....de vreo saptamana, ma lupt la prospriu cu ea manance restul de 60 ml din 120. Urla efectiv, imi da disperata peste biberon...scoate limba...in sfarsit, e un circ de nu s-a vazut Cand am fost cu ea la vaccin marti pe 11 dr mi-a zis ca tb sa pape 750ml la greutatea ei in 24h dar accepta si 700. Pe mine ma ia capul ca ea abia cu chiu cu vai mananca 600. A mai patin cineva asa ceva...si daca are si un deznodamant povestea asta, ar fi tare bine...ca tare nu mai pot.

Mihaela si Roberta (24.Dec 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

quote:
Originally posted by bb_roberta

Buna dragele mele mamici....va scrie o mamica ce mai are putin si se duce singurica cu bagalamuc pentru ca pana de curand bebelusa mea de 2 luni si 3 sapt manca normal pt varsta ei...adica 700-750 ml de laptic in 24h....de vreo saptamana, ma lupt la prospriu cu ea manance restul de 60 ml din 120. Urla efectiv, imi da disperata peste biberon...scoate limba...in sfarsit, e un circ de nu s-a vazut Cand am fost cu ea la vaccin marti pe 11 dr mi-a zis ca tb sa pape 750ml la greutatea ei in 24h dar accepta si 700. Pe mine ma ia capul ca ea abia cu chiu cu vai mananca 600. A mai patin cineva asa ceva...si daca are si un deznodamant povestea asta, ar fi tare bine...ca tare nu mai pot.

Mihaela si Roberta (24.Dec 2007)



Poate e doar o faza...la noi asa a fost. cam pe la 2.5 - 3luni, Darius al meu a inceput sa faca fitze la mancare, el care din prima zi a fost un mancacios. Urla cand vroiam sa-i dau biberonul, imi dadea peste mana, pana la urma manca juma de biberon, etc, doar noaptea manca semiadormit tot biberonul. Ma apucasera crizele, nu stiam ce sa ii mai fac, m-am apucat sa imi notez cat mananca la fiecare masa ca sa fac totalul pe zi. Am inceput sa il las nemancat mai mult, daca refuza biberonul, il mai lasam 10min si iar incercam. In final a trecut de la sine. Doctora zicea ca a devenit constient de lumea din jur si e mai interesat sa socializeze decat sa manance :) Asa ca ai rabdare cu el. Daca insa se prelungeste faza asta si vezi ca nu ia in greutate, neaparat vorbeste cu doctorul.

silvias, mai da mancacios mai e baietelul tau!!
pai al meu are 4 luni, 69cm, 7,6 kile si mananca 180ml!!
nu cred insa ca trebuie sa iti faci griji, atata vreme cat cresterea lunara este normala (lungime/greutate), adica nu se ingrasa prea mult pt lungimea lui - asta un doctor ti-o poate spune.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_roberta spune:

Adelaki iti multumesc tare mult pentru raspuns si sper din tot sufletul sa fie cum spui tu, iar mai multe va voi spune miercuri dupa ce venim de la cantar sa vedem cat a luat intr-o saptamana ca altfel ne schimba lapticul.
Multi

Mihaela si Roberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

Dupa grafice nu m-am luat niciodata,nici cu somnul,nici cu masa...cand a dorit sa doarma a dormit,cand si cat a vrut sa pape a papat.A crescut in greutate cat de cat normal,acum la 4 ani e un copil activ si nu am probleme si tot la fel are programul.Niciodata nu i-am impus un program

www.anuntgratuit.net
www.anunta.info

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyanna spune:

quote:
Originally posted by bb_roberta

Buna dragele mele mamici....va scrie o mamica ce mai are putin si se duce singurica cu bagalamuc pentru ca pana de curand bebelusa mea de 2 luni si 3 sapt manca normal pt varsta ei...adica 700-750 ml de laptic in 24h....de vreo saptamana, ma lupt la prospriu cu ea manance restul de 60 ml din 120. Urla efectiv, imi da disperata peste biberon...scoate limba...in sfarsit, e un circ de nu s-a vazut Cand am fost cu ea la vaccin marti pe 11 dr mi-a zis ca tb sa pape 750ml la greutatea ei in 24h dar accepta si 700. Pe mine ma ia capul ca ea abia cu chiu cu vai mananca 600. A mai patin cineva asa ceva...si daca are si un deznodamant povestea asta, ar fi tare bine...ca tare nu mai pot.

Mihaela si Roberta (24.Dec 2007)





Pitica mea de 3 luni si jumatate este si ea intr-o perioada de genul asta, numai ca ea daca mananca mai putin intr-o zi ( aprox. 600ml) mananca mai mult a doua zi dar niciodata mai mult de 750ml. Sper sa trecem de perioada asta si abea astept sa vad cat o sa ia in greutate luna asta.


Adriana si Antonia ( 2.12.2007 )
http://community.webshots.com/album/562773629OKAygZ?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Fetita mea cea mica mananca si 150 ml la o masa acum, la o luna. Fetita cea mare manca 70 ml la o masa cand avea 5 luni, iar la 10 luni manca trei lingurite (de bebe) de mancare la o masa. Amandoua cresc normal, nici slabe, nici grase. In concluzie, daca nu scade in greutate, copilul mananca atat cat ii trebuie.

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput