Ce se ia pentru amigdale marite?

Ce se ia pentru amigdale marite? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Mi s-a transmis azi dimineata de la gradi ca fata mea are amigdalele marite si ca trebuie sa merg cu ea la medic. Pediatra nu e in Bucuresti azi, abia maine vine. Fata mea are o tuse cu expectoratii de cateva zile, pentru care ii dau la indicatia medicului Mucosolvan. De la tuse ar putea avea amigdalele marite? Ce as putea sa ii dau?
Multumesc!Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

daca o doare in gat si/sau are febra, e bine sa ii dai nurofen/ panadol. este si antitermic, si in acelasi timp calmeaza si durerile.

pt 'rosu in gat' - pt ca asta inseamna amigdale marite, eu le mai dau vitamina C si pastilute de supt (oropivalone, faringosept sau strepsils).

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

quote:
Originally posted by anamaria

daca o doare in gat si/sau are febra, e bine sa ii dai nurofen/ panadol. este si antitermic, si in acelasi timp calmeaza si durerile.pt 'rosu in gat' - pt ca asta inseamna amigdale marite, eu le mai dau vitamina C si pastilute de supt (oropivalone, faringosept sau strepsils)._
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Febra nu a facut deloc si nici de durere in gat nu se plange. Strepsils e special pentru copii, sau e acelasi pe care il luam si noi? (fata mea are 3 ani).Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:


poti sa-i dai Tonsilotren - sunt niste pastilute homeopate, mici si dulci, cate o pastiluta de 3 ori pe zi, intre mese; nu au contraindicatii sau efecte adverse, i-am dat si eu fetitei mele de 2 ani, i-a facut tare bine
[in perioada asta nu e bine sa consume alimente condimentate (nu cred ca e cazul) sau mentolate - lucru pe care nu-l stiam nici eu, mi l-a spus farmacista aseara]

ar mai fi Tantum verde (spray - cate 1-2 pufuri de 3 ori pe zi)...

http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Am implinit 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B.G. spune:

Pentru trei ani cred ca ar fi mai usor sa-i dai albastru de metil(cateva picaturi intr-o lingurita cu putina miere) sau tantum verde SPRAY (cate un puf de trei ori pe zi). Bineinteles, sa nu manance si sa nu bea nimic dupa macar o jumatate de ora(sau cat rezista). Eu le mai dau copiilor mei sa suga si Propolis C (cele de la Mark Pharmaceutics). Le plac extrem de mult aceste pastile si sunt eficiente. Copiii mei sunt insa mai maricei. Ma gandesc sa nu se inece fetita ta cu ele la trei ani, tu stii mai bine. Oricum, e bine sa le ai in vedere pentru mai tarziu. Ele pot fi date chiar daca nu este rosie in gat(preventiv).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ralucutza, dar are si amigdalele inflamate cu puroi si/sau rosu in gat? Pentru ca fetita mea de cand s-a nascut, absolut toti doctorii care au vazut-o mi-au zis ca are niste amigdale mari/marite dar asa sunt din nastere...cand a fost rosu in gat sau amigdalele au fost inflamate/cu puroi atunci a fost nevoie de tratament.
E important sa o vada medicul ei, sa vezi exact ce tratament poti urma. Uneori, la amigdalita (sau angina parca ii zic ei) pultacee (cand sunt purulente) se da antibiotic, este o infectie microbiana. Alteori ii da doar Tantum Verde (cum am luat si noi cu succes de cateva ori) daca nu e semn chiar de suprainfectie microbiana. Nu poti sa o tratezi dupa cum auzi, e bine sa o vada medicul care o cunoaste si ii stie amigdalele (asta suna bine de tot).
Eventual pana la vizita doctorului poti sa ii dai preventiv Tantum Verde puf, ca e dezinfectant si rau nu poate sa ii faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

quote:
Originally posted by kid2003

Ralucutza, dar are si amigdalele inflamate cu puroi si/sau rosu in gat? Pentru ca fetita mea de cand s-a nascut, absolut toti doctorii care au vazut-o mi-au zis ca are niste amigdale mari/marite dar asa sunt din nastere...cand a fost rosu in gat sau amigdalele au fost inflamate/cu puroi atunci a fost nevoie de tratament.
E important sa o vada medicul ei, sa vezi exact ce tratament poti urma. Uneori, la amigdalita (sau angina parca ii zic ei) pultacee (cand sunt purulente) se da antibiotic, este o infectie microbiana. Alteori ii da doar Tantum Verde (cum am luat si noi cu succes de cateva ori) daca nu e semn chiar de suprainfectie microbiana. Nu poti sa o tratezi dupa cum auzi, e bine sa o vada medicul care o cunoaste si ii stie amigdalele (asta suna bine de tot).
Eventual pana la vizita doctorului poti sa ii dai preventiv Tantum Verde puf, ca e dezinfectant si rau nu poate sa ii faca.

Nu e vorba de puroi, e doar putin iritat gatul. Fata se simte bine, nici un simptom care sa ma puna pe ganduri. O sa mergem maine la pediatra dar pana atunci o sa ii dau si eu cu Tantum Verde. Multumesc mult pentru sfaturi.Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Albastrul de metil este foarte bun. Slava Domnului ca acum se gasesc pastilute cu albastru de metil. Cand eram noi mici mama ne dadea cu un pansament pe deget inmuiat in albastru de metil...era groaznic. La noi dupa 2 pastilute suntem bine cu gatul.

Sanatate maxima,

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Albastrul de metil mi se pare cel mai eficient de pana acum...si am incercat destule. Slava Domnului ca acum se gasesc pastilute cu albastru de metil. Cand eram noi mici mama ne dadea cu un pansament pe deget inmuiat in albastru de metil...era groaznic. La noi dupa 2 pastilute suntem bine cu gatul.

Atentie la Tantum Verde...am citit ca benzidamina nu e chiar buna pt. copii...


Sanatate maxima,

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

quote:
Originally posted by geniest

Albastrul de metil mi se pare cel mai eficient de pana acum...si am incercat destule. Slava Domnului ca acum se gasesc pastilute cu albastru de metil. Cand eram noi mici mama ne dadea cu un pansament pe deget inmuiat in albastru de metil...era groaznic. La noi dupa 2 pastilute suntem bine cu gatul.Atentie la Tantum Verde...am citit ca benzidamina nu e chiar buna pt. copii...
Sanatate maxima,www.andreialmeu.piczo.com

Cum se numesc pastilutele respective? Decasept? Si cum se dau la varste asa mici? O pastila intreaga sau mai putin?Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Eu ii dau si Decasept insa am gasit si alte pastilute facute de Hofigal..nu mai stiu cum se numesc, din pacate..poti sa intrebi la farmacie sau plafar. Este adevarat ca n-am avut niciodata pb cu suptul sau inghititul pastilutelor...
De Decasept este f incantat ca ii desfunda si nasucul si-l coloreaza peste tot..

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput