perioada efect vaccin

perioada efect vaccin | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Pentru ca a fost mai tot timpul bolnav de asta toamna si pina acum,i-am facut vaccinul antigripal pe 22.01.2008.Deci abia a trecut o saptamina.Teoretic in cit timp isi produce efectul?As vrea sa-l duc la camin si nu stiu sigur daca nu cumva ar putea lua gripa gratie faptului ca inca nu functioneaza imunitatea data de vaccin.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

dupa 2 saptamani de la vaccin se instaleaza imunitatea...sper sa nu zic prostii, asa am auzit aici la tv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Initial creeata de dulcetica
Teoretic in cit timp isi produce efectul?

cum se numeste vaccinul? poti gasi in prospect
de obicei dupa 2 saptamani.



quote:
As vrea sa-l duc la camin si nu stiu sigur daca nu cumva ar putea lua gripa gratie faptului ca inca nu functioneaza imunitatea data de vaccin.

depinde de tulpina(daca e cuprinsa in vaccin).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icca spune:

cati ani are puiul tau? pediatra anei nu ne-a recomandat vaccinul, am vazut ca nu-l recomanda la copii. cum l-a suportat puiul tau, a avut efecte adverse,febra ceva? din cate mai stiu eu, imunitatea dupa vaccinuri se instaleaza dupa o luna. eu i-am dat anei broncho-vaxom, un imunostimulator care actioneaza mu;lt mai repede decat un vaccin. ti-as recomanda si tie.
eu zic sa-l mai tii pe cel mic cateva zile, vezi daca sunt copii bolnavi la el in grupa. sanatate multa

icca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Face 4 ani pe 12 martie.I-am facut in fiecare an vaccinul antigripal,fara reactii adverse pina acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

2 saptamani.

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

2-3 saptamini!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

Buna,
3 saptamani si apoi capata imunitate....stiu sigur....sotul meu e medic.......
Vaccinul e foarte bun si folositor...Eu am fetita de 3 ani si 5 luni si i-am facut vaccinul antigripal in noiembrie....si vreau sa va zic efectul este unul excelent....acum depinde si de organism....dar la gradi la ea toti copiii sunt vaccinati si toti merg la gradi...fara probleme si fara raceli.....Dar vaccinul si-a facut efectul abia dupa 3 saptamani....Pana sa-si intre in drepturi anticorpii era racita non-stop...3 zile bine si 2 saptamani racita si cu febra mare....
Acum e totul ok.
Va pupic si sanatate multa..

Roxana si ingerasul poznas Flaviana(31.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roxana80art

Mergi la inceput