Ce am putea face pentru generatia de "maine"?

Ce am putea face pentru generatia de "maine"? | Autor: Priscilla

Link direct la acest mesaj

Gandindu-ma ce zile o apuca sa traiasca fetita mea atunci cand v-a fi de varsta mea,care ar fi nivelul de poluare..........am luat urmatoarele decizii:
-nu mai iau pungi de plastic de la Cora/Carrefour,care pana la urma ajung la gunoi,pe strazi,in ape,etc.
-nu mai tin luminile,televizorul deschise/s daca nu am nevoie.
-caut un centru de colectare maculatura,deoarece am casa plina de ziare,reviste,etc.
-incerc, pe cat pot sa reduc consumul de apa.


Lasand la o parte premiza "cu o floare nu se face primavara",si punand-o in aplicare pe cea,"pic cu pic se aduna marea"(care a devenit un slogan pe aici pe forum),acum,astept si alte idei,despe ce am putea face pantru a lasa copiilor nostri mostenire,o planeta mai curata.

mamica de strumfita mica

Sa ne rugam pentru insanatosirea lor
Diana;Stefanel;Mirela;Dan;Teo;


www.helpsonia.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

Da... ideea este buna, insa... cati vor face asa? Aici cel putin esti fortat sa reciclezi. Daca nu iei amenda...
Pe majoritatea ii doare undeva de ceea ce va fi peste X ani. Unii sar de fund in sus cand le spui sa opreasca apa cat timp perie dintii de exemplu, sau cat dau cu buretele pe vase... e drum lung pana departe...

„timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

oamenii care nu stiu trebuiesc reeducati si pe cei mici sa-i educam in spiritul "cum iti asterni asa dormi"


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

La mine la servciu ne-a dotat cu pubele pentru hartie, sticla si plastic.Toate bune, dar cand vine masina de gunoi, de la firma cu,care are contract aceeasi firma care ne-a dotat cu pubelele, gunoiul este colectat la gramada...Deci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

la noi se merge pe principiul "dupa noi potopul" mai mult sau mai putin constient. va mai dura pana ne vom schimba...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/" target="_blank">Bubulina www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Cu alte cuvinte traiam ecologic pe vremea lui Ceausescu, consumam resurse putine, numai cu sticle de sticla si haine de bumbac


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Educatia copilului incepe cu puterea exemplului parintilor.
Ai mei faceau economie la apa si curent, asa m-am invatat si eu. Doar ca, nu cu gandul la Planeta, ci....la cheltuieli.
Problema e ca lipsesc acele centre de colectare, ce existau inainte de '90.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by fritz

La mine la servciu ne-a dotat cu pubele pentru hartie, sticla si plastic.Toate bune, dar cand vine masina de gunoi, de la firma cu,care are contract aceeasi firma care ne-a dotat cu pubelele, gunoiul este colectat la gramada...Deci?



pai mai intai tre sa va antrenati...

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pentru generatia de maine din casa mea, in afara de lectia despre natura, eu tin (obsesiv) lectia despre onoare; le spun fetelor ca cel mai mult conteaza cuvantul dat si respectul fata de semeni, indiferent de faptul ca, momentan la putere este legea junglei, iar invatatura de capatai este "cum sa te descurci, indiferent de metoda".

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

quote:
Originally posted by fritz

La mine la servciu ne-a dotat cu pubele pentru hartie, sticla si plastic.Toate bune, dar cand vine masina de gunoi, de la firma cu,care are contract aceeasi firma care ne-a dotat cu pubelele, gunoiul este colectat la gramada...Deci?



super tare

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ideea Prosciliei nu este rea si daca fiecare dintre noi am face asa tot ar fii ceva si poate ar mai fii unii sa urmeze exemplul.
Aici lumea recicleaza mult si unii au in singe treaba asta. Si la urma urmei nici nu este asa de greu!
Eu in 1994 am ramas cu gura cascata cum reciclau nemtii toate deseurile de plastic, sticla si hartie.Pe cand la noi ....inca mai faceau romanii colectie de canuri goale de la bere !
Dar poate cu timpul , puterea exemplului si un pic ajutati de cei de pe la salubritate(in sensul ca vor exista containere speciale peste tot si gunoiul menajer v-a fi strans separat de cel reciclabil) o sa se invete si romanii sa fie mai grijulii cu ceea ce alta data se lua in deradere 3R>

Mergi la inceput