O mama in pana de ideei

O mama in pana de ideei | Autor: adriana_m

Link direct la acest mesaj

Am un baiat de 3 ani si 5 luni. Merge la gradinita la 8 ore in fiecare zi. dar dupamasa cand se intoarce de la gradinita nu mai stim cum sa ne jucam cu el. Lui mai niciodata nu i-a placut sa se joace singur. Acum nu mai vrea nici atat sa se joace cu jucariile lui. Are o gramada dar degeaba. Nici nu se mai uita la ele. Si vrem sa-l antrenam in diferite jocuri educative dar se plictiseste foarte repede. De ex incercam sa numaram impreuna in romaneste si engleza dar se plictiseste cand ajungem pe la 20 si zice gata nu mai vreau. Sa deseneze nu e mare amator, trage si el doua linii pe o foaie si zice gata a treminat de colorat sau desenat. nu mai avem ideei ce putem sa facem prin casa fiid foarte frig pe afara si nu ai unde sa te duci.
Daca aveti sugestii le astept cu drag. Efectiv suntem in pana de ideei. Si se vede si la el ca e plictisit rau cateodata acasa. Mai ales sambata si duminica cand nu mergem nicaieri. Se plimba prin casa de colo pana colo fara sa stie ce sa faca. Noi vrem sa-l antrenam in diferite jocuri dar nu prea avem idei. Ce jocuri se pot face ,chiar educative, pt un copil de varsta lui.
Astept sugestii. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Fiica mea are 3 ani si 6 luni.
Noi in afara de jucarii, noi facem puzlle de tot felul de la 4 ps la 32, mai mici sau mai mari, cu diferite imagini din povesti, cuburi cu 6 fete, jocuri educative de constructie, carti de joc tip "Pacalici" -dar se numesc altfel azi, citim povesti din carti frumoase cartonate cu imagini colorate, ne uitam la DVD-uri cu povesti pt copilasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Incearca sa-i citesti ceva, sa-i arati carti cu multe poze colorate, sa-i explici pe poze ce e acolo. Daca n-are rabdare sa asculte, da-i lui sa "citeasca" si vezi ce debiteaza. Eventual inregisteaza video sau audio si apoi arata-i "rezultatul". Povestea cu inregistrarea sau chiar fotografierea diverselor activitati in care vei reusi sa-l antrenezi, s-ar putea sa-l incante: "Hai sa-l vedem pe ..... cum se joaca cu....". La noi functioneaza.

Zici ca e plictisit de jucariile lui. E valabil pentru orice copil. Solutia e ca respectivele jucarii sa dispara din peisaj o perioada si apoi sa i le dai (pe rand) copilului, si apoi sa i le iei din nou, inainte sa apuce sa se plictiseasca de ele....si tot asa. Avem si noi "vagoane" de jucarii pe care le tot plimbam din balcon in casa, facem rocada destul de des ca altfel se plictiseste repede si isi face de lucru cu alte obiecte de prin casa.

Pune-i muzica pentru copii si cantati/dansati impreuna. La fel cum am zis mai sus, poti sa inregistrezi ca sigur ii va placea sa se admire.

Pe viitor v-ati gandit la un fratior/o surioara?....poate altfel isi va ocupa timpul.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Am uitat sa scriu ca am cumparat un joc domino cu animale pe care Sorina (3 ani si 2 luni) il joaca cu mami si cu tati, Irina fiind deocamdata micuta pentru asta.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


pe langa solutiile enumerate de fete - incearca sa iesiti mai mult afara,eventual sa inceapa ceva sport

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Are prieteni la gradinita? Daca da, se pot vizita sa se joace si sigur nu se vor plictisi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klausia spune:

Ati mai putea face teatru de papusi - in functie de ce jucarii aveti, sa imaginati mici scenarii si dialoguri (de obicei copiii sunt prinsi imediat in joc si vor si ei sa fie un personaj);
sau, fiind baietel, cred ca l-ar distra jocuri gen "lupte" cu soldatei si caluti - cand eram mici, eu si fratele meu ne jucam de-a "razboiul": pe o masa / pe jos, amenajam campul de lupta: cu cetate de aparare (din cuburi etc) si turnulete, dupa care stateau ascunsi mici soldatei; lupta "corp la corp" intre soldatei se decidea cu zarul (sau cu o moneda - decideti ce fata a monedei e castigatoare);
mai puteti decupa din carton diverse personaje (la care mainile si picioarele se decupeaza separat si se asambleaza de corp intr-un punct, cu ata, ca sa se balanseze - cred ca si pe internet sunt o multime de schite si, in general, o groaza de site-uri in engleza cu kids games - indoor activities de unde va puteti inspira pe alese)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

La fetita mea am avut si inca am mare succes cu plastilina si cu pensule si acuarele.
Cu plastilina a invatat multe, am facut litere, forme, prajituri, animale, am combinat culori... multe se pot face cu plastilina.
Iar cu acuarelele, am invatat-o sa faca un curcubeu, sa deseneze copaci, fructe, la fel amestecam culorile sa vedem ce combinatii ies, sau ei ii placea pur si simplu sa puna culori pe hartie si sa le intinda, era felul e de a experimenta, de a se obisnui cu pensula.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Si baietelului meu ii place foarte mult sa se joace cu plastilina si acuarele.(are3,6 ani).La fel de mult ii plac cuburile lego,construieste si cate o ora continuu,uneori singur..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Exista niste carti cu teme de lucru pentru copii intre 3-5 ani. Poate i-ar place sa rezolve problemele de acolo.

Si ma gandesc ca ar fi bine sa discuti cu educatoarea lui. Ea probabil ca stie exact acum ce tipuri de activitati ii fac placere copilului tau, si o sa le repetati si acasa.

Nici fetita mea nu are rabdare prea mare sa faca la comanda lucruri pe care stie ca le poate face: numaratul pana la 20, o poezie pe care o stie foarte bine...poate pentru ei e plictisitor.

Sau poate ca i-ar place sa-l implici in treburi casnice, ca sa simta ca e o activitate utila. Sa stearga praful, sa faca ordine in dulap, etc.



Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Multumesc mult pentru ideei. Cu acuarelele nu prea am avut noi succes ca se plictiseste foarte repede. Iar cu soldateii la fel, nu i-au placut niciodata soldateii. De masini e el pasionat. Cred ca o sa incercam varianta cu plastelina.
Prieteni la gradinita cred ca are dar inca nu vorbeste engleza si nu prea se intelege cu ei. Are vreo 2 baieti cu care se joaca dar nu prea vorbesc. Iar eu nici macar nu le cunosc parintii. Aici parintii sunt un pic mai reci fata de cei din jur pe care nu-i cunosc. Poate cu timpul sa ne cunoastem.
Ar trebui sa intreb educatoarea cu ce se joaca mai mult la gradinita si ce activitati ii plac mai mult. In afara de joaca cu masinile.
Si jocul domino suna interesant. Nu avem si nici nu stim cum se joaca. Poate are instructiuni si luam si noi unul sa vedem cum e.
Pe afara nu prea avem cum sa mai stam e ger aici. Chiar nu iti face placere sa te plimbi. La un sport ne-am gandit sa mergem la inot dar am zis sa mai stea pe la gradinita sa mai invete ceva engleza sa inteleaga mai multe.
Iar de muzica e pasionat. Ii place foarte mult. Dar daca punem muzica in casa la un moment dat se plictiseste sa danseze si ii trece entuziasmul. Trebuie sa avem tot timpul ideei ca sa schimbam jocul cand este plictisit de ceva.
Multumesc mult de ideei

Mergi la inceput