Mango - mania

Mango - mania | Autor: qsar

Link direct la acest mesaj

Lui Dinu ii place piureul de mango de la borcanel. Pana aici nimic deosebit. Da' ii place atat de mult incat cand simte aroma sa agita si rade si plescaie. Gustul il face sa mormaie de placere si sa-si linga buzitele. Am incercat sa obtin acelasi rezultat cu alte fructe mai ... autohtone, dar,nimic! Ii plac, la mananca foarte bine, dar nimic din entuziasmul provocat de mango... Daca-am trai in "tarile calde", sa pot sa-i prepar piureul-minune din fructe proaspete, nu m-ar deranja.
Asa ca am hotarat sa ma folosesc de aceasta "mango - manie": ii alternez cate un varf de lingurita de mango la cateva lingurite de mancare "anipatica" (legume, de exemplu) si-l pacalesc astfel sa-si termine papa din castronel.
Astazi, la masa de pranz, am ajuns la concluzia ca intelege si cuvantul "mango". Pe la jumatatea castronelului incepuse sa se strambe. I-am dat apa si am incercat sa continui cu papa dar ... L-am intrebat "Sa-ti dau mango?" si, dintr-o data, de parca as fi rostit o formula magica, Dinu s-a oprit din stambaturi si caraieli si a inceput sa rada si sa plescaie. Cu doua lingurite de piure am reusit sa "dovedim" 220gr. de carnita cu legume.

Copiii vostrii au asemenea preferinte? Ca io am cam inceput sa intru la idei.

Q (Gabriela si bb Dinu)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Daaaa cunoastem...Noi plescaim si ne agitam in fatza iaurtului.

Petruta & bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Si noi avem o placere de genul asta, doar ca e cu mar... n-am putea face schimb? ca aici mango e mult mai ieftin decat marul . Au si ei preferintele lor, ce sa le faci... noi nu suntem la fel?
Da-i cu mango in continuare!
Sanatate si multe borcanele cu mango.
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Si fetitei mele ii place mult piureul proaspat de mango,amestecat cu brinza de vaci.

Traiasca mango!!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:


Catalina ( 10 luni) are o placere deosebita la vederea si gustul iaurtului Danone Natural. Nu-i place cu biscuiti sau cu altceva, doar simplu.

Venisem de la cumparaturi si aveam cateva iaurturi puse pe un scaun in punga. A desfacut punga si a ales un iaurt. Era atat de incantata, chiuia de placere!

Cand nu vrea sa pape ceva il pun in cutiutza de la iaurt si mananca cateva linguritze. Numa' ca nu papa tot ca se prinde ca nu-i gustul pe care-l adora ea. E smecheroasa foc!

Love is all around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Indra spune:

He he noi avem mainia iaurtului danonino.... 2 bucati pe zi!! Si pentru ca numai la vederea paharelului se lumineaza la fata am inceput sa-i dau sa se joace cu un iaurtzel nedesfacut in timp ce maninca altceva... si uite asa saliveaza copilu' cu gindul la iaurt si maninca ce trebuie si apoi veselie mare vine DANONINO!!!

Dana & Anisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Si Sofiei ii place mango!Insa e prea smechera s-o pacalesc la carnita cu el...Insa ce a dat rezultate....Bobitele de afine! I le pun pe absolut orice!!!!!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

la noi iaurtul e cuvantul magic...da merge si cu mango. Eu mai am o problema cu mango asta...am doi musterii la borcanelele de mango...ca daca maria nu e atenta i le mananca tac'su alt mare indragostit de mango. E drept ca ii cumpara la schimb mango proaspat...la carefour e numa 30 mii fructul, plus benzina vreo 100000 pana acolo si nervii aferenti

pofta buna la pitic
marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

au dat fetele undeva pe forumul "Zona artelor" o adresa unde poti afla ce ai fost in alta viata.

http://www.thebigview.com/pastlife/

Ia vezi, poate poti afla de unde i se trage lui Dinu pasiunea pentru mango :). O fi fost cultivator :)

D.

Mergi la inceput