banda de alergare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Dorsilia: nu depinde de persoana daca slabesti sau nu alergand. Depinde de ce aport caloric ai. Alergand/ sau facand orice alt tip de activitate consumi din caloriile consumate. Daca cu tot cu consumul de calorii esti la limita sau peste aportul recomandat tie, atunci te mentii sau te ingrasi. Alergatul pe banda se recomanda pentru ca se poate face acasa, pentru ca iti solicita foarte multe grupe musculare si pentru ca te ajuta sa consumi multe calorii. Eu sunt foarte multumita de banda mea si sa stii ca tonifiaza musculatura bine de tot.
Ca sa raspund la intrebarea initiala: eu mi-am luat banda de la DHS (au fabrica la Deva), au magazin intr-unul din mallurile din Cluj si a costat 1700 de RON. Cele de la Intersport sunt mortale, dar extrem de scumpe - cea mai ieftina e pe la 3000 de RON. A mea are 3 grade de inclinatie - 0, 5 si 10%. Eu o folosesc doar la 10% si alerg de cele mai multe ori cam 15-20 de minute pe seara (din lipsa de timp), dar sunt zile in care muncesc si cate 60 de minute. Media mea de workout este de 6-7 km/ ora.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Carina,ai incercat sa alergi si afara?
as vrea sa stiu daca simti diferenta intre alergatul pe banda si alergatul normal afara - mai precis daca reusesti sa alergi si afara fara sa obosesti de ex.o ora la fel cum faci acasa pe banda
eu obisnuiesc sa alerg afara si mi-as cumpara si o banda de alergat daca as stii ca de ex.luni,miercuri,vineri alerg pe banda 5,6,8 km iar duminica ies afara si alerg de ex.10 km cu usurinta parca nu as fi folosit banda de alergat cu catev zile inainte


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Luna: din pacate nu am voie sa alerg afara. Am o problema mai ciudata la sinusuri (din cauza unei atrofii musculare nu se controleaza cantitatea de aer pe care o inspir si atunci mi se inflameaza urgent unul din sinusuri). Si eu ca si Miereamara am rezistenta la efort fizic din cauza de sport de performanta (gimnastica) pe care l-am facut 10 ani.
Poate alte fete reusesc sa iti raspunda la intrebare.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

multumesc mult pt raspunsuri.
si eu m-am tot intrebat zilele astea care ar fi diferenta dintre alergatul in parc si alergatul pe banda, acasa. sunt avantaje si dezavantaje de fiecare parte.
este cineva care imi tot spune ca pe banda poti alerga oricat, nu obtii aceleasi rezultate ca atunci cand alergi de-adevaratea, la aer curat.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by kristinutza
este cineva care imi tot spune ca pe banda poti alerga oricat, nu obtii aceleasi rezultate ca atunci cand alergi de-adevaratea, la aer curat.



din pacate si eu asa am auzit dar mi-ar place sa primesc cateva confirmari "live"
de ex. o ruda de a mea alearga pe banda chiar si doua ore dar afara dupa 3-4 km este foarte obosit
eu am noroc caci vremea din Emirate ma ajuta sa alerg cam 8 luni afara fara probleme insa in mod sigur mi-ar fi usor ca doua sesiuni de alergare sa le fac acasa
Mult succes alergatoarelor - indiferent de metoda folosita

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi22na spune:

eu mi-am luat banda si acum vreau sa o vand daca e cineva interesata astept mp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

quote:
Originally posted by cristi22na

eu mi-am luat banda


ai folosit-o? ai avut parte de rezultate ?

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

da, mai povesteste-ne!

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi22na spune:

am folosit-o un pic(2 sapt) si mi se spunea ca se vede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Si totusi de ce vrei sa o vinzi?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput