Taiatul sub limba...!?

Taiatul sub limba...!? | Autor: tlaura

Link direct la acest mesaj

O prietena a nascut saptamana trecuta; azi am vorbit prima oara cu ea dupa nastere si printr-e altele mi-a spus ca la spitlul unde a nascut si anume Medlife, se practica taiatul sub limba. Eu auzisem de lucrul acesta, dar credeam ca e o practica veche, babeasca. baietelului ei i-au facut aceasta procedura, pentru ca, spun ei sa nu fie shashait, peltic, sau cu alte defecte de vorbire.
E adevarat, ca Andrei al meu e cam shashait, a vorbit destul de tarziu, dar niciodata nu m-am gandit la acel lucru. e taiatul sub limba o practica de actualitate? Cele care ati nascut de curand, vi s-a intamplat asa ceva?
E bine, e indicat?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

E prima oara cand aud de asa ceva si sincer mi se pare o barbarie fara margini

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Se chema fren lingual si se taie in maternitate sau la citeva luni pentru a nu avea probleme mai tirziu cu vorbitul si cu mincatul. E o operatie care dureaza 10 secunde si e total banala. Evident, nu se face la toti copii ci doar la cei la care "ata" de sub limba e scurta.

Edit: nu are nici o legatura cu "taiatul sub limba" pe care il practica diversi snapani "vindecatori". Aia o fac pentru a scoate, vezi Doamne, singele plin de toxine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Este ceva ingrozitor , un copil sanatos sa-l supui la o asemenea durere nu este drept. Nu cred ca este asa de simplu cum poate spun unii doctori ca nu doare. Eu unsa am imi venea sa o bat pe asistenta cand i-a pus cercei fetitei mele care urla cat o tineau plamanii , iar ia imi spunea ca nu doare absolut deloc. Fals eu stiu cand mi-a pus mie cercei si m-a durut ingrozitor.
Nu sunt de acord cu aceste mituri stravechi. Care este problema daca va fi sisiit va fi un handicap atat de major.
Fetelor care aveti bbi mici sau urmeaza nu va este mila sa-l auziti plangand si cerand ajutor la mama lui.
Eu una nu as fi facut asa ceva copiilor mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Intra pe forumuri si vezi ca in general copiii nici nu pling la "barbaria" asta. Copilul meu plinge daca ii fac injectii, propui sa nu-i mai fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

nu se practica la toti copiii, ci numai la cei care s-au nascut cu "limba legata".
un var de-al meu s-a nascut asa, si la vreo luna au trebuit sa-i faca incizia asta sub limba, pt ca nu mai putea suge bine la san.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Baitelul unei prietene avea problema asta si au tot amanat sa-i faca aceasta mica interventie. Totusi i-au facut-o peste 6 luni si n-a patit nimic. Nu cred ca se practica decat la copii cu problema asta dar oricum e mai bine sa li se faca mai devreme, la fel ca si cerceii.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu i-am facut chestia asta lui Matei. nu sugea bine.
am facut-o la indicatia pediatrei, o tipa f destupata, a tipat numai 2-3 secunde pina i-am dat un pic sa suga si gata.


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

quote:
Originally posted by mgabi

Buna.

Este ceva ingrozitor , un copil sanatos sa-l supui la o asemenea durere nu este drept. Nu cred ca este asa de simplu cum poate spun unii doctori ca nu doare. Eu unsa am imi venea sa o bat pe asistenta cand i-a pus cercei fetitei mele care urla cat o tineau plamanii , iar ia imi spunea ca nu doare absolut deloc. Fals eu stiu cand mi-a pus mie cercei si m-a durut ingrozitor.
Nu sunt de acord cu aceste mituri stravechi. Care este problema daca va fi sisiit va fi un handicap atat de major.
Fetelor care aveti bbi mici sau urmeaza nu va este mila sa-l auziti plangand si cerand ajutor la mama lui.
Eu una nu as fi facut asa ceva copiilor mei.





hahaha ... adica n-ai face o chestie pe care ti-o indica medicul pt. ca ti se pare ingrozitor, dar ii pui cercei pt. moftul tau, nu?
sau ti-o fi cerut bebelina cercei?

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Daca se practica "pe banda" este o aberatie!
Daca se practica fara acordul parintilor este o fapta penala si un malpraxis!
Daca se practica pur si simplu in cazurile de Ankyloglossia, atunci e in regula...nu vad problema.
Ia vedeti si aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lingual_frenectomy
http://en.wikipedia.org/wiki/Ankyloglossia

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by buli

quote:
Originally posted by mgabi

Buna.

Este ceva ingrozitor , un copil sanatos sa-l supui la o asemenea durere nu este drept. Nu cred ca este asa de simplu cum poate spun unii doctori ca nu doare. Eu unsa am imi venea sa o bat pe asistenta cand i-a pus cercei fetitei mele care urla cat o tineau plamanii , iar ia imi spunea ca nu doare absolut deloc. Fals eu stiu cand mi-a pus mie cercei si m-a durut ingrozitor.
Nu sunt de acord cu aceste mituri stravechi. Care este problema daca va fi sisiit va fi un handicap atat de major.
Fetelor care aveti bbi mici sau urmeaza nu va este mila sa-l auziti plangand si cerand ajutor la mama lui.
Eu una nu as fi facut asa ceva copiilor mei.





hahaha ... adica n-ai face o chestie pe care ti-o indica medicul pt. ca ti se pare ingrozitor, dar ii pui cercei pt. moftul tau, nu?
sau ti-o fi cerut bebelina cercei?

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@



E lasa nu fi si tu asa sarcastica. A zis fata ca e impotriva acestor mituri stravechi si pana sa citesc aici nici eu nu stiam ca se practica la nevoie ca interventie pentru un defect existent, ci stiam tot asa ca este o chestie practicata de asa-zisi vindecatori. mi s-a aprins un beculet cand am citit ca s-a facut in medlife.

Si da, uite eu am refuzat sa-mi decalotez chirurgical baiatul, la recomandarea pediatrei - medic! - pe vremea cand abia avea 7-8 luni, si in schimb am facut gauri pentru cercei fi-mii care abia avea 4 zile, pentru moftul meu si al ei, mai tarziu.

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput