in loc de cafea ,YERBA MATE !!!

in loc de cafea ,YERBA MATE !!! | Autor: livia

Link direct la acest mesaj

Stiti de aceasta planta? A consumat cineva? Am citit ca este o alternativa mult mai sanatoasa ...

Efecte

Efect principal energizant , reinvigorant si relaxant.In America de sud si centrala, Yerba mate,este consumat si preparat la fel ca si cafeaua europeana.
Europenii il consuma sub forma de ceai.
Indicat in curele de slabire.
Triburile de indieni din America de sud folosesc Yerba mate pentru :
reinvigorarea sistemului imunitar,contra oboseli,desintoxicant natural,
impotriva foamei,contra slabiciunii fizice,purificator sangvin
.






aici informatii: http://www.etnoplant.ro/shop/produse/4-smart-shop/11-benefice/65-yerba-mate.html






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Suna bine. Dar ce gust o avea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

"Bautura rezultata in urma infuzarii frunzelor este energizanta, diuretica, stimulatoare a sistemului nervos central si antireumatica. Ea contine multe substante nutritive: vitaminele A, C, E, B-1 si mineralele magneziu, calciu, fier, sodiu si potasiu. Desi ceaiul contine cafeina, bautura nu are efectele negative care se intalnesc la ceai sau la cafea (palpitatii, anxietate, diaree), aceasta diferenta datorandu-se compozitiei chimice diferite a Yerba Mate in comparatie cu boabele de cafea sau cu frunzele de ceai. Ceaiul de mate este dulceag si usor amarui. Acest gust este dat de taninul din componenta plantei. Iar uleiurile volatile ii dau aroma specifica. Infuzarea frunzelor se face cu apa ce nu a ajuns la fierbere (aproximativ 70°). Unele persoane adauga in infuzie zahar si menta. Altii il beau cu lapte, pentru a inmuia gustul amarui al bauturii."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Eu am o prietena din Argentina si la ea am baut mate. Este o bautura traditionala in multe tari din America de Sud. Se pune planta bine maruntita intr-o ceasca speciala http://www.123rf.com/photo_2171280.html si apoi se toarna apa fierbinte. Se bea cu un pai metalic care are in parte de jos o sita. Traditional, se bea cu prietenii si se trece ceasca asta speciala de la unul la altul.
Gustul mie mi-a placut dar este amarui.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Eu beau aproape zilnic Mate-Tee, e fff bun, imi place la nebunie gustul.

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Buna! In Rominia, de unde se poate cumpara?
Ma tenteaza si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

carmi unde il gasesc in Germania? pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Livia, la orice DM, Schlecker...
Eu am acum doua cutii,Mate cu aroma de portocale si Mate cu ceai verde. Se gaseste si simplu.
Sincer, eu am inceput sa beau cand am citit pe-aici prin reviste ca ajuta la slabit, nu cred ca m-a ajutat, dar m-am indragostit de gustul ceaiului. Ca ar tine loc de cafea nu stiu, ca eu nu renunt la cafeluta de dimineata. Oricum, este foarte bun. Pup si eu.

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

quote:
Originally posted by Carmi

Livia, la orice DM, Schlecker...
Eu am acum doua cutii,Mate cu aroma de portocale si Mate cu ceai verde. Se gaseste si simplu.
Sincer, eu am inceput sa beau cand am citit pe-aici prin reviste ca ajuta la slabit, nu cred ca m-a ajutat, dar m-am indragostit de gustul ceaiului. Ca ar tine loc de cafea nu stiu, ca eu nu renunt la cafeluta de dimineata. Oricum, este foarte bun. Pup si eu.

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)



multumeeeesc!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Trebuie sa incerc si eu!Dar la cafeluta mea expreso nu renunt nici moarta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Eu am incercat acum cativa ani dupa ce tot vedeam pe la tv , mai ales in filmele sud americane, ca se bea asa ceva. Am gasit intr-un Mega Image in Bucuresti , nu-mi mai aduc bine aminte pretul,dar sigur a costat destul de mult . Mie sincer mi-a venit sa asta poate pentru ca nu prea beau ceaiuri. Cui ii place ceaiul negru sau cel englezesc poate sa incerce , dar cele care nu beau decat ceai de fructe (ca mine) mai bine nu arunca bani pe fereastra.

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput