Cum sa-l conving sa faca vasectomie?

Cum sa-l conving sa faca vasectomie? | Autor: iulianegrea

Link direct la acest mesaj

Buna

Ce sa ma fac cu sotul ca sa-l conving sa faca vasectomie? Suntem la al II lea copil, cu care am ramas insarcinata cu sterilet, anticonceptionale nu vreau sa mai iau, sunt la 30 de ani, iar el nu vrea sa faca nimic. Mor de ciuda cand vad ca se gandeste numai la el, zice sa-mi fac eu ceva! Oare cum sa-l conving? Voi, careva a-ti reusit?

Cum sa procedez cu el?

Iulia Negrea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Tu nu vrei legarea trompelor, el nu vrea vasectomie....fiecare se gandeste ca cine stie ce le rezerva viitorul....

Sfat nu pot sa-ti dau, nu am, dar pe undeva va inteleg pe amnadoi. Poate e mai bine sa ramaneti la sterilet + prezervativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Initial creeata de iulianegrea

Buna

Ce sa ma fac cu sotul ca sa-l conving sa faca vasectomie? Suntem la al II lea copil, cu care am ramas insarcinata cu sterilet, anticonceptionale nu vreau sa mai iau, sunt la 30 de ani, iar el nu vrea sa faca nimic. Mor de ciuda cand vad ca se gandeste numai la el, zice sa-mi fac eu ceva! Oare cum sa-l conving? Voi, careva a-ti reusit?

Cum sa procedez cu el?

Iulia Negrea



Pai...dormiti si voi separat.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by Criss75

Pai...dormiti si voi separat.






Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mai fa-i un copil!

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Nu poti convinge pe cineva sa faca vasectomie.Defapt,chiar daca ai putea,nu este indicat.
Fiecare are dreptul sa decida asupra propriului corp.

Il inteleg ca nu vrea.Si pe tine te inteleg ca nu vrei o legare de trompe.

Asa ca,cum spun fetele,va ramane sa folositi prezervativul.


ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianegrea spune:

Nu mi se pare corect! El nici cu prezervativ nu vrea, eu nu-mi voi lega trompele pt. ca eu ma pot ingrasa, pot sa fac tot felul de complicatii, insa la vasectomie nu e nici un risc iar acum cica e si reversibila. Eu am luat si anticonceptionale, am avut si sterilet, am si 2 copiii, iar el????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Nu mi se pare corect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Eu inca n-am auzit sa te ingrasi in urma legarii trompelor?!!!!! Eu am avut obturate ambele trompe mai multi ani dar nu m-am ingrasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Dar poate mai vrea copii...chiar si in mod inconstient. Ati discutat despre asta? El cum motiveaza faptul ca nu vrea?

Eu nu as putea niciodata sa imi leg trompele din motive psihologice si aceleasi motive le-as intelege si la sotul meu.cu care am discutat despre asta de mai multe ori, de curiozitate (nu ca as fi vrut sa isi faca) si stiu sigur ca nu si-ar face niciodata.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
Originally posted by iulianegrea

Nu mi se pare corect! El nici cu prezervativ nu vrea, eu nu-mi voi lega trompele pt. ca eu ma pot ingrasa, pot sa fac tot felul de complicatii, insa la vasectomie nu e nici un risc iar acum cica e si reversibila. Eu am luat si anticonceptionale, am avut si sterilet, am si 2 copiii, iar el????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Nu mi se pare corect!




Iulia,cred ca e o problema de comunicare intre voi.
Nu cred ca e ok sa zici ca tu ai facut de toate(copii,sterilet,etc) si el este egoist si-si vede de...ale lui.

Daca mai vrea copii,e clar ca nu vrea sa-si faca.Si,barbatii sunt foarte sensibili,se va simti cam pe jumatate barbat daca face vasectomie.Pe cand tu,daca ei pastile,oricand poti renunta la ele si poti avea inca un copil.O fi vasectomia reversibila,nu stiu,dar consta totusi intr-o interventie,de care ar scapa,daca tu incerci cu anticonceptionalele.

Oricum daca el nu vrea,mai bine renunta sa-l bati la cap,vor aparea tensiuni intre voi si mai ales,in viata sexuala.

ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

este bine informat???? daca nu, atunci de aici vine negarea!poti tu sa-i zici ce vrei daca el nu are negru pe alb...

ofera-i tot ce se poate(material informativ!) inclusiv discutii de pe forumuri cu barbati care au facut, si asa poate o sa se "lumineze"!

pup



Mergi la inceput