Ciuperci proaspete...aveti vreo reteta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Sau daca ai din alea pleurotus poti sa le faci pane!Date prin ou si faina cu o salata verde langa,super!
Sau daca iti plac si cu carne,in tava la cuptor cu bucati de pui,ciuperci,eventual si un cartof taiat mare,pui condimente,ustori,cimbru,stropesti cu ulei si la cuptor!Mie imi plac tare mult!
Sau o ciperca mai mare imbracat in bacon si pusa la cuptor

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Aaa,sau taiate bucati mai mari si prajite pur si simplu,apoi scoase in mujdei de usturoi si mancate cu mamaliguta

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Fetelor,ce faceti cu mine?Eu de cate ori intru la topicul asta,ies din el plina de pofte si moarta de foame Mai ales ca mor dupa ciuperci....


Dupa ce experimentez retetele voastre,ne intalnim la femina intim la subiectul ´´cum sa fac sa nu mai mananc ciuperci´´

Dar vorbesc prostii,nu-i asa? Ca doar ciupercile nu ingrasa..nici smantana,nici maioneza,cascavalul...

ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

quote:
Originally posted by ladyJ
Ca doar ciupercile nu ingrasa..nici smantana,nici maioneza,cascavalul...

ladyJ


nope!ca-s monti cu maioneza

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

CIUPERCI LA CUPTOR

Se curata ciupercile,se sareaza,(eu pun si putina vegeta),se pun pe o tava la cuptor.Cand sunt aproape gata,se pune pe fiecare o bucatica de cascaval si se dau din nou la cuptor pana se topeste cascavalul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

quote:
Originally posted by ocebine

Nu spalati ciupercile sub jet de apa sau sa le inmuiati in apa...stergeti-le cu o cirpa umeda. Ciupercile absorb apa ca un burete si se strica bunatate de aroma...in plus dureaza mai mult prajitul si se lasa apa absorbita in tigaie. Sarati-le dupa gatit, nu inainte (lasa apa).

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."





Asa este,am observat si eu atunci cand le bag la cuptor,ca daca le spal in jet de apa isi pierd gustul,plus ca se scurge toata apa absorbita cu gust cu tot!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Mie imi place sa fac paste cu ciuperci. Calesti ciupercile taiate intr-o cratita, fierbi separat niste paset lungi pe care le scurgi, adaugi pastele peste ciuperci, opresti focul si adaugi smanatana. Poti sa adaugi patrunjel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

in seara asta am facut o reteta cu ciuperci proaspete pe care o stiu de ceva timp insa nu am avut ocazia sa o pregatesc(nu pot atasa pozele acum dar promit sa le pun cu prima ocazie)
Ciuperci Pane umplute cu crema de branza si carnat
1 kg de ciuperci proaspete(doar palarioarele)coditele le folositi la altceva
2 cutii crema de branza
2 carnaciori
1 leg marar
sare, piper dupa gust
se scot piciorushele ciupercilor, se spala bine si se pun la scurs pe niste servetele absorbante din hartie..
se amesteca crema de branza cu mararul taiat marunt, sare+piper apoi se ia cu o linguritza din crema si se umplu ciupercile...
in fiecare ciupercutza se pune o bucatzica mica de carnat si se apasa in crema de branza.
apoi se pregateste un "sos" gros din 4-5 oua, putina apa, sare, faina+pesmet(sa fie putin mai gros decat la snitele)...se scufunda fiecare ciuperca in "sos" apoi se pune la prajit in ulei incins in tigaie...se prajesc pe ambele parti la foc potrivit apoi se scot pe servetele absorbante...sunt delicioase.

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

ciupercile la cuptor, cu unt, verdeturi si putin usturoi sunt regine, dupa parerea mea. dar, uneori, cand am nevoie de o garnitura mai "altfel" la vreo fripturica le pun la cuptor cu putin ulei (masline sau...nu conteaza) iar deasupra pregatesc un sos din branza cu mugegai albastru (topita, pur si simplu, la foc mic, adaugand cate putina smantana subtire. la nevoie, putin piper. sare nu trebuie ca are branza destula. sosuletul se pune fierbinte, cu lingura, peste ciupercile scoase din cuptor, direct in farfurie, ca sa fie mai frumos. cu o fripturica alaturi... prefer ciupercile pleurotus, dar iese bine si cu champignons. recomand alaturi cateva buchetele de broccoli oparit timp de 3 minute si stropit cu doua-trei lingurite de ulei de masline in care s-a amestecat ceva usturoi pisat, neaparat sare si, eventual putina lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Si noi papam ciuperci sub forma de ciulama de pui cu ciuperci, la cuptor (cu unt, sunculita presata sau kaiser si cascaval) sau, preferatele mele, ciuperci cu maioneza si usturoi!!! Ah, am mai facut si sarmalute cu ciuperci (sotul meu nu a vrut) sau orez cu ciuperci.

Mergi la inceput