Diabet adolescent

Diabet adolescent | Autor: cristina_tudor

Link direct la acest mesaj

Buna,
doresc sa aflu de unde pot procura produse sanatoase pentru diabet.
Stie cineva daca gasesc zahar pentru diabet si unde?
Exista in Bucuresti un magazin de unde pot procura produse pentru diabet.
Fructoza in final e buna sau nu pentru diabet?
Sau puteti sa-mi dati un link daca s-a mai discutat despre asta?
Multumesc mult,
Cristina


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns drdana spune:

Despre ce tip de diabet vorbim? Presupun ca Tip 2. Ce inseamna produse sanatoase pentru diabet? Vrei sa stii ce poti consuma, sau ce poti face pentru ameliorarea diabetului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drdana spune:

oricum, fructoza, desi mai putin nociva decat glucoza, nu este buna pentru diabet. Incearca indulcitori artificiali: zaharina, aspartam, etc. Acesti indulcitori au gust diferit si iti sugerez sa incerci mai multe tipuri, pana cand gasesti unul care sa iti placa la gust. Se gasesc atat la farmacie cat si in supermarketuri, unde poti gasi deasemenea si dulciuri pentru diabetici. Referitor la alimentatia propriu-zisa, ai alimente interzise: orez, paine alba, paste fainoase, fasole uscata, mazare etc (sau permise in f. mica masura). Ca sa te incurajez, pot sa iti spun ca alimentatia din diabet este o alimentatie sanatoasa, pe care ar trebui sa o urmam cu totii, desigur nu din acelasi motiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu presupun ca e tip 1. Probabil tip 2 in Romania la adolescenti e aproape inexistent. Eu as evita pe cit posibil indulcitorii artificiali (poate doar un Pepsi Light din cind in cind) de orice tip.
In general nu exista dieta speciala ptr diabet de tip 1, decit ca orice masa trebuie acoperita cu insulina.
Fructoza poate da diaree in anumiti oameni, altfel nu are contraindicatii. Fructoza contine cam jumatate din carbohidratii pe care ii contine zaharul obisnuit.
La Carrefour e o sectiune cu produse fara zahar si ptr diabetici. Fii atenta ca "fara zahar" nu inseamna fara carbohidrati, citeodata au chiar mai multi. Gasesti totusi acolo firme germane care fac ciocolate, gemuri, dulceturi, napolitane...etc ptr diabetici (scrie pe ele Diabetik parca)
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

E tip 1 daca e la adolescent. Si exista un regim , samd


Bunica mea a incercat zaharina dar nu i-a placut absolut deloc.
Depinde foarte mult de organismul sau , asa ca nu e prea bine sa te iei dupa ce scriem noi , ci sa te duci la doctorul sau care iti va explica ce e mai bine.
multa sanatate :)

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Tatal meu este diabetic, iar dulciurile chiar si cele pentru diabetici fac uneori mai mult rau decat bine. Cele mai multe contin zahar, desi pe eticheta scrie ca sunt cu indulcitori. Tatal meu foloseste zaharina nemteasca din Plus care se pare ca e cea mai buna pt a-si indulci ceaiul de afine. Fructele care sunt recomandate diabeticilor sunt grapegruit, kiwi, cirese si visine mai necoapte, afine, iar tatal meu mai mananca uneori si pomelo. Uneori cand ii e f pofta de ceva dulce mananca 2-3 patratele de ciocolata Milka pentru diabetici. Paine alba nu prea are voie asa ca mananca paine neagra de la Spicul.
Cel mai bine este sa se duca la Institutul De Nutritie si Boli Metabolice"Paulescu" pentru a-i da medicamentele necesare, regimul stabilit in functie de nivelul glicemiei.
Ca sa vezi daca un aliment ii face rau sau nu poate face a doua zi un test al glicemiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drdana spune:

Da, institutul Paulescu este cel mai bun iar cercetarile lor in privinta diabetului sunt in continua dezvoltare. Oricum, dieta echilibrata si sanatoasa este un factor important in echilibrarea glicemiei iar administrarea nivelului insulinei depinde de alimentatie. Indulcitorii sunt inevitabili si nu inteleg de ce exista aversiune contra lor. Eu folosesc zaharina de peste 15 ani si sunt foarte multumita. Mai mult, zaharul nu imi mai place si il evit din acest motiv; chiar am aversiune fata de zahar si daca nu am zaharina (cea care imi place la gust, nu oricare) nu pot sa beau nici macar o cafea (si ador cafeaua)....Procesul prin care zaharul se rafineaza este cauza aversiunii mele fata de acest aliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_tudor spune:

Multumesc tare mult.Cand am zis de alimente-ma refeream la produsele mai bune pentru diabet.
Asa cum spunea MihaelaV, ca zaharina nemteasca de la Plus ar fi ok.
Noi am fost la Institutul Paulescu si medicul curant este acolo, dar am zis ca si din sfaturile de pe forum mai invatam cate ceva.

Multa sanatate,
Cristina

Mergi la inceput