nu vrea sa adoarma!!!

nu vrea sa adoarma!!! | Autor: Ela-Z

Link direct la acest mesaj

De vreo doua saptamani Tavi(un an duminica) face f. urat cand vine vremea sa se culce(seara), nu vrea in nici un chip sa adoarma cu toate ca este f. obosit si se vede ca-i cade capul de oboseala si el tot nu vrea, se pune pe plans desi nu are nici un motiv !
As dori sa aflu cum ii culcati voi! ce trucuri folositi? poate mai fur si eu cate ceva...
Eu nu il iau in brate ca sa-l adorm si nici nu il legan pe piciore, desi am incercat, dar nu vrea, pana acum am adormit in carut leganandu-l si adormea relativ repede, dupa care il mutam in patul lui, dar acum ora de culcare a devenit un adevarat chin, ne-a innebunit...
Ela si Octavian

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Si micuta mea face la fel. Maria are un an si doua saptamani si cam de vreo 3 saptamani face scandal la culcare.
Dupa ce-i fac baie si-i dau lapte, direct in patutul ei. Si aici incepe circul. Se invarte pe toate partile, se ridica in fundulet, incepe sa chitaie...
Uite cum fac eu: Stau putin cu ea si-i cant. Ii mai povestesc cate ceva. Ii mai sarut un piciorus... Cand vad ca incepe sa se frece mai tare la ochisori, atunci ii spun "Noapte buna" si "Maine dimineata vine mami sa te scoale" si "Mai tarziu ma intorc sa te invelesc" si ies din camera ei. Vorbele astea n-au nici un efect, dar ma gandesc ca totusi intelege ce-i spun, chiar daca ceea ce simte ea nu-i in concordanta cu vorbele mele. Mai plange putin si dupa ce ies din camera, dar pana la urma adoarme. N-am lasat-o sa planga mai mult de 5-10 minute, pentru ca nu cred ca-i face bine. Oricum, am constatat ca plange din ce in ce mai putin. Dar mai avem pana la deloc :).
Sper sa-ti ajute ce am scris. M-am intins cam mult, dar ideea era sa-i povestesti (canti) ceva cand il pui in pat, iar cand crezi ca e foarte obosit, sa-l lasi singur.

Multa sanatate,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Sigur nu are nici un motiv? De exemplu Clara(11 luni), adormea fara probleme pana acum catva timp. Si de cateva zile, desi pica de oboseala, pur si simplu nu vrea sa doarma, se opune din rasputeri. Si cand colo ce sa vezi? Ii iese primul dintisor. Asa ca daca vad ca n-o pot adormi in brate( eu o adorm la san ), daca o pun in pat, o mangai pe cap, pe spate si tot degeaba, pana la urma o iau cu noi in sufragerie, ne jucam ca sa oboseasca si mai si, iar peste o ora o duc din nou in patut si de obicei adoarme fara probleme.

Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni

Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaa spune:

Stefi are 1 an si 8 luni si doarme singur in camera lui de la 3 luni.Intotdeauna i-am pus seara cate o caseta cu povesti sau cantecele si nu am avut nici o problema. De la 1 an si 3 luni cand a invatat sa se dea singur jos din pat, i-am mutat in camera lui un pat normal pentru o persoana, asa am putut sa stau si eu langa el si sa-i citesc din carti.Acum in fiecare seara avem acelasi program: mancam, facem baita, mami citeste o poveste, apoi Stefi mai rasfoieste cartea si urmeaza o poveste(sau cantecele) la casetofon. Pana se termina povestea Stefi deja a adormit.
Asa ca multa bafta si rabdare...

Cu drag,
Oana si Stefan Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Draga Ela-Z fiecare bebelus e unic in felul lui. Sa iti traiasca, sa fie sanatos si sa ne trimiti o poza de la taiatul motului. La multi anisori!
La culcare fara "trucuri" asa cred eu. Incearca sa ii explici foarte clar mometele zilei. Ziua de papat, jucat iar noaptea e timpul sa faca nani ca sa creasca mare. Poti sa ii canti, sa ii citesti povesti sau sa il tii putin in brate daca e cazul, va adormi linistit. In nici un caz "daca nu dormi nu stiu ce se intampla sau ca vine baubau". Si inca ceva programul, casei sa fie de asa natura ca inainte de culcare sa fie lumea linistita, nu agitata. Stiu ca la multe familii abia seara se adun toti acasa si incep jocurile cu tati care se prelungesc de la o zi la alta mai mult si mai mult pana nu mai vrea la culcare.
Doar o parere.

Succes in orice alegere.

2xCiufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela-Z spune:

Drage mele va multumesc pt. raspunsuri! abia acum am reusit sa va raspund intrucat am fost f. ocupati cu sarbatorirea pr. an! bb a fost tare cumintel, surprinzator! vis-a-vis de agitatie si prezenta multor pers. la noi in casa pe o perioada de cateva zile, iar eu,ulterior, mi-am luat cateva zile de concediu si am plecat pt. pr. oara de langa pui, de cand l-am conceput si pana la un an nu am fost despartiti deloc. si iata ca am revenit, dar prob. noastra cu adormitul tot nu s-a rezolvat, pot spune ca s-a mai ameliorat...la noi prob. cu dintisorii s-a rezolvat,pt. moment, deci nu este asta!... eu cred ca nu are motive de plans, la pranz adoarme f. usor si fara scandal numai seara se pune contra ca sa zic asa! Am incercat si varianta cu pusul la el in patut, sta ce sta si la un moment dat tot se pune pe plans decat de 2 ori a adormit singur la el in pat. varianta cu cantatul si povestitul nu prea tine la el in sensul ca daca ii vorbim chiar nu mai adoarme. Cat despre amenintari chiar nu este cazul, iar la noi in casa suntem doar noi 3 si incercam sa ii creem o atm. cat mai adecvata somnului, dar probabil gresim undeva si inca nu am descoperit...
Ela si Octavian

Mergi la inceput