chist ovarian si uter fibromatos

chist ovarian si uter fibromatos | Autor: mariama

Link direct la acest mesaj

acum o saptamana mi sa descoperit chist ovarian(destul de mare),uter fibromatos,si lichid in DUGLAS.Sunt un pic speriate .Mi sa dat sa fac accea analiza CA125(sa vada de ce natura este)Ce puteti sa ma sfatuiti(nu stiu incotro s-o iau)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sa astepti rezultatul testului si sa faci ce spune doctorul.
Uterul fibromatos este de preferinta sa fie scos , altfel vei avea probleme.
In functie de consultul local , analize , markerul respectiv si starea ta doctorul iti va explica variantele.
Din ce am vazut pana acum , ti-as sugera daca ti se propune chiar si o operatie mai mare sa accepti .

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

iti raspund nu ca medic ci ca pacient:si eu am avut chist ovarian,uter fibromatos(ambele depsitate in 1996).chistul l-au scos,dar de uter nu s-au atins.ne confruntam si cu probleme de sterilitate.la nasterea primului copil(prin cezariana),au rezolvat si fibromul(care intre timp a ajuns la dimensiuni foarte mari).de atunci avem si un fratior,iar eu sint bine.acesta a fost cazul meu,dar nu inseamna ca e general valabil.cel mai bine stie medicul tau ce este de facut.nu te speria de operatie,daca va fi cazul.sanatate multamamica de Robert(23.11.2004) SI Kristian(01.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamifeli spune:

In urma cu 7 ani, am fost la un consult, crezand ca sunt insarcinata. Surpriza a fost ca in locul sarcinii pe care o asteptam mi s-a depistat un chist ovarian de 4.5cm la ovarul drept. Medicul mi-a prescris ceva tablete cu progesteron. Binenteles ca am fost foarte dezamagita si speriata. Am luat tratamentul prescris de medic, dar in paralel am facut si un tratament naturist, pe baza de plante atat ceaiuri cat si bai de sezut. Reteta am gasit-o in cartea Mariei Treben. Rezultatul a fost ca dupa cca 6 luni de tratament chistul a disparut cu totul. Intre timp am ramas insarcinata si la primul ecograf nici urma de chist. Eu sunt convinsa ca plantele m-au ajutat ft mult si credinta ca imi vor fi de ajutor. Ai putea incerca si tu in paralel cu tratamentul prescris de medic. Poate reusesti sa scapi de operatie.
Iti doresc sanatate multa si sa ai incredere in tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Mda, plantele au ajutat, nu tratamentul. Mor cand aud chestia asta.
Ptr. mariama - cat de mare e chistul, cat de mare e uterul (daca exista mai multi noduli fibromarosi, cat sunt de mari), ce varsta ai si care sunt antecedentele personale si familiale? Poti sa-mi scrii amanuntele "mai intime" pe PM. Dar ca sa-ti dau o idee, trebuie sa-mi raspunzi la aceste intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

quote:
Originally posted by Stanescu

Mda, plantele au ajutat, nu tratamentul. Mor cand aud chestia asta.
Ptr. mariama - cat de mare e chistul, cat de mare e uterul (daca exista mai multi noduli fibromarosi, cat sunt de mari), ce varsta ai si care sunt antecedentele personale si familiale? Poti sa-mi scrii amanuntele "mai intime" pe PM. Dar ca sa-ti dau o idee, trebuie sa-mi raspunzi la aceste intrebari.

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.



Total de acord.



http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput