tuse de 2 saptamini

tuse de 2 saptamini | Autor: diana 20

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are aproape 4 ani.De 3 saptamini a inceput o raceala care s-a transformat in otita.Am luat un antibiotic timp de 10 zile.Intre timp la gradinita copii au inceput sa tuseasca asa ca dupa 3 zile de la terminarea antibioticului a inceput si ea sa tuseasca.I-am dat o saptamina benylin care e pe baza de Dextromethorphan. Dupa acest sirop tusea s-a mai imbunatatit asa ca i l-am intrerupt si am trecut-o pe Stodal pentru ca e homeopat insa dupa 4 zile de Stodal tusea s-a inrautatit si acum are si nasucul infundat asa ca sintem din nou pe Benylin.Nu a fcaut deloc febra si de aia nu m-am panicat prea tare insa vad ca de azi e fara chef si nu vrea sa se joace si nici sa manince.Maine o sa o ducem la doctor dar sint disperata pt ca stiu ca nu ii vor da nimic zicind ca daca nu a facut febra nu e nimic grav.Ce pot sa ii mai dau pentru tuse ca remediu naturist?E normal sa tuseasca asa de multe zile? Ma gindeam sa incep sa ii dau amoxicilina pt ca am in casa.Eu am tusit o luna de zile si imi spuneau ca nu am nimic,si abia dupa o luna am gasit o clinica unde am facut radiografie si mi-au gasit pneumonie.Imi e frica ca are si ea pneumonie desi eu cred ca la copii mici ar trebui ca pneumonia sa se manifeste si cu febra.
DAca ati trecut prin asa ceva as vrea si eu sfat.
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Nu e neaparat sa apara febra.Poate fi si o pneumonie sau p bronsiolita, nu vreau sa te sperii, dar trebuie consultata de un medic cu experientza.Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iula78 spune:

Pt tuse mai este bun siropul din ridiche neagra. O scobesti putin si pui o lingurita de zahar. Ridichea isi lasa timp de 2-3 zile sucul, pana se deshidrateaza. Ii dai cate putin, de cateva ori pe zi, sa nu se baloneze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

pe langa siropul de ridiche neagra pt tuse fff eficient este si ceaiul din coji de ceapa si de nuca indulcit cu putina miere. sau pur si simplu de cateva ori pe zi 1/2 lingurita miere. ma rog sa nu fie alergica la miere. in acest caz nu pui miere nici in ceai.
si siropul de muguri de pin sau clasicul sirop de patlagine.

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana 20 spune:

Multumesc mult de sfaturi.O sa cumpar astazi ridiche neagra si incercam siropul.Azi noapte a tusit doar de 2 ori insa fara sa se trezeasca.Problema e cum se trezeste incepe si tusea.SPer sa nu fie pneumonie desi la cum a tusit aseara m-a speriat.
O sa va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

uite poate te ajuta ceva de aici...http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78256&whichpage=1
multa sanatate

Alycia si cei doi flacaiasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Azi am fost cu amandoi copiii la pediatru din cauza tusei prelungite care de vreo 2-3 zile s-a agravat. I-a ascultat pe amandoi, n-au nimic la plamani, diagnostic: viroza care a aparut pe fondul tusei ramase de la viroza trecuta.
Fetitei mai mari (6 ani) i-a recomandat Dimetapp cough&cold, tot cu DM, dar in plus are si decongestionant. Pentru baietel (1 an) nu a recomandat decat ser fiziologic pentru nas infundat. A spus ca tusea poate dura pana la 4-6 saptamani in cazul virozelor astea, eu m-am obisnuit cu ideea si daca plamanii sunt curati atunci nu ma mai stresez.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si ai mei behaie de vre-o luna jumate. I-a vazut, i-a ascultat, n-au nimic la plamani. Am schimbat vre-o 3 siropele....continuam sa behaim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

tot dupa o luna jumate de tuse dupa incercari de mii si mii de siropuri: la fetita mare de 3 ani si 9 luni am dat Bronhexim,iar celui mic de 11 luni sirop de patlagina.In sfarsit la amandoi s-a vazut o ameliorare.Cel mic mai tuseste un pic ,iar fetita chair de loc nu mai tuseste.Bronhexim i-am dat 7 picaturi seara 7 dimineata timp de 5 zile
inca ceva: tot asa la cele cel putin 4 controale la care am fost la palmani nu aveau nimic,si imi recomandau medicii tot siropele de tuse...insa trebuie sa admit ca studiind mult problema eu insami am ajuns la concluzia ca Bronheximul sa il administrez de una singura nu la sfatule vreunul medic.....Ce zic eu acum e cu valoare de sfat binenteles nu ca zic sa faceti la fel si voi...
Sanatate multa va doresc.

31 Ianuarie 2007+ Mimishoru'(07 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana 20 spune:

Eu sint disperata, am stat ieri 4 ore la o clinica de urgenta si nu am reusit sa intram.Toti doctorii de familie sint in vacanta iar spitalele si clinicile de urgenta sint inaccesibile din cauza numarului mare de pacienti.
NU stiu cit de mult timp pot sa ii dau Benylinul pentru ca adunate, ca numar de zile cred ca avem cam 15 zile.Ieri nu a tusit prea tare dar aseara a tusit intr-una si azi noapte m-a trezit de vreo 5 ori in reprize de tuse.Daca reusim sa trecem de week-end o sa mergem luni la un medic pediatru ca in medicii de familie nu mai am incredere.
Cit despre Bronhexim nu am in casa si nici aici nu am vazut sa se gaseasca.
PE mine ma supara rau gitul de vreo 10 zile , mi-am pierdut si vocea asa ca de azi am trecut pe Cefalexin fara sa mai consult nici un medic Efectiv ma trezesc noaptea si nu pot dormi de durere.
Nu se mai termina racelilie astea si partea proasta e ca mai avem inca 3 luni de iarna.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

diana incearca siropul de ceapa cu nuca si chimion, tei si soc plus miere..la noi a functionat un timp...
multa sanatate

Alycia si cei doi flacaiasi!

Mergi la inceput