Aceeasi caseta video de 100 de ori?????

Aceeasi caseta video de 100 de ori????? | Autor: danac

Link direct la acest mesaj

Daria(1 an si 10 luni)a capatat o pasiune pentru un anume film de desene animate(numai pentru acesta!!!!)-Ursuletul(asta e titlul).Filmuletul e ff simpatic(si mie imi placedar eu m-am plictisit deja),vocile dragute,familia de ursuleti si mai draguta,a invatat de la ei sa numere in germana sa danseze cha-cha-chace inseamna prieten(are ursuletul niste prieteni f devotati cu care se imbratiseaza tot timpul) Traieste odata cu ei aventurile.....totul ok pana la faptul ca ma pune sa i-l pun la nesfarsit....Cum intram in casa incepe cha-cha-cha(adica asa numeste ea filmuletul cu pricina)si se duce la video si nu se da cu una cu doua batuta......
Acuma as vrea sa va intreb..ar putea sa ii faca rau(atunci cand ursuletul e in pericol a inceput chiar sa planga)daca se uita atat de des la filmul asta? Pentru mine e in regula,ca sta linistita cele 40 mindar pentru ea????????? Am citit ca nu trebuie sa stea mai mult de 30 min la televizor pe zi.....si am mai citit si pe forum despre o fetita care visa noaptea personajele din desene animate..
Multumim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Dana, mai ai putina rabdare. Daria o sa mai vrea sa vada filmul inca de vreo 100-200 de ori, dupa care o sa se plictisesca, dar o sa faca o pasiune pentru alt film.
Multi copii, atunci cand le place ceva, simt nevoia sa vada acel ceva (sau sa faca) la nesfarsit - spre disperarea parintilor - pana inteleg si retin toate detaliile. Mie nu mi se pare nimic rau in asta.
Am trecut si eu prin asta cu Ioana. La noi prima "pasiune" a fost "Pisicile aristocrate". La inceput i-am citit cartea (facuta dupa film) de sute de ori. Si fiindca de fiecare data cand i-o citeam apareau noi si nesfarsite intrebari, am cedat si i-am cumparat DVD-ul. Si a urmat vizionarea filmului de nenumarate ori. Dar eu nu o lasam sa vada decat cate 20-30 min.in fiecare zi. Doar in cazuri "disperate" , cand aveam nevoie de o pauza, o lasam sa se uite ceva mai mult.
Va sarutam cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya spune:

Dragele mele,
Brian al meu( 2 ani si 3 luni) vede si el aceleasi casete (cu mici variatiuni), Barney the dinosaur ( cred ca a fost vizionat de peste 100 de ori), Bugs Bunny si Sesame Street(Personajele favorite: Elmo, Big Bird si Grover). Eu nu le mai suport( sunt f dragute ...dar pana la un punct). Rar mai accepta alte casete - mai nou s-a uitat si la Wiggles, Little People. Asta e, speram sa treaca mai repede si sa faca noi pasiuni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Andrei al meu a facut o pasiune pt un anume film de desene animate cu Donald. Ii trebuia sa vada acel film de o gramada de ori in aceiasi zi. Stia fiecare secventa care urma, fiecare sunet, fiecare cantecel....ce mai.... il stia pe de rost. Acuma s-a plictisit de el si ii trebuie Mickey Mouse

Dana si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Hai sa va spun reversul monedei. Lui Marcu ( 2 ani si 8 luni) al meu la inceput cu greu il faceam sa stea 5 minute la TV. Apoi a inceput sa-i placa "Little Bear". I-am luat o caseta, apoi doua, acum am mai mult de zece (sint destul de scumpe si dureaza numai vreo 30 minute). Apoi l-a descoperit pe Bob the Builder, apoi pe Jay-Jay the Jet Plane ca aseara, premiera mondiala am fost la primul lui film la cinematograf: Finding Nemo. A stat tot filmul cu ochii lipiti de ecran. N-as putea spune ca e pasiunea lui televizorul, dar daca e sa se uite e foarte selectiv...
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

Multumim la toata lumea pentru raspunsuri
M-am mai linistit desi azi nici nu ne-am apropiat bine de locuinta ca asi inceput cu cha-cha-cha.Adica cum ajungem acasa repede cha-cha-cha.
Andrada cred ca e vorba despre acelasi film de desene animate.In germana in zice Der kleine Bär-adica Little bearDar nu aveam idee ca are atatea episoade
Doris pt Ioana si pentru pisicile ei aristocrate..si pentru voi bineinteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

quote:
Originally posted by danac

Doris pt Ioana si pentru pisicile ei aristocrate..si pentru voi bineinteles



Dana si Daria, un mare de la noi. Noi am trecut de faza "Pisicile aristocrate". Acum suntem in faza "101 dalmatieni" - avem carte dupa film, avem filmul, avem colectie de dalmatieni, jucarii bineinteles - mama, tata si vreo 7 pui (ne-am oprit aici, ca daca strangem 101 nu mai avem loc in casa), avem lenjerii de pat cu dalmatieni si camera Ioanei plina cu desene cu dalmatieni. Asa ca vezi si tu ce te asteapta ...

Mergi la inceput