nu stiu de ce vomita

nu stiu de ce vomita | Autor: alice_2007

Link direct la acest mesaj

Buna mamici,
Nu pot sa imi explic de ce vomita nepotul meu cam o data pe zi cu jet.Pediatra a zis sa nu ne facem griji ca el a luat in greutate , dar totusi de ce vomita mai ceva ca un om mare. ma sperie.
Si mai am o problema are pielea foarte aspra si nu mai sim cu ce sa ii dam sa scapam de acele cojite de pe frunte...
HHHEEELLLPPPP!!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helep spune:

Buna,
N-ai preconizat ce varsta are nepotelul tau. Am sa-ti spun insa povestea mea cu Maia. De la bun inceput Maia a regurgitat absolut dupa fiecare masa. Eram disperata, si tot contactand telefonic asistenta de pediatrie de serviciu ni se spunea ca daca copilul nu plange, nu est deshidratat etc inseamna ca totul e in regula si sa verificam daca ea in greutate. Ea manca foarte bine, lua in greutate vazand cu ochii si regurcita din ce in ce mai mult. Si am observat ca facea asta de fiecare data cand ii schimbam pozitia dupa alaptare. Am stat destul de linistita pana intr-o zi cand mi-a vomat in jet de doua ori una dupa alta si enorm de mult de nu stiam de unde iese atata laptic. Ne-am impachetat si am mers la urgenta. Acolo ne-a vazut medicul pediatru de garda si un rezident, care cu un calm si o siguranta ne-a lamurit spunandu-ne ca este o problema anatomica destul de des intalnita si sa fim linistiti. Aici am sa-ti dau o explicatie fara termeni medicali, foarte simplu, asa cum ne-a fost si noua explicata. La multi bb cand se nasc, muschiul dintre stomac si duoden nu este matur si nu se inchide, lasand astfel sa se faca refluxul. La marea majoritate a copiilor se rezolva problema pana la 6 luni si in cazuri mai rare merge pana spre un an (la noi s-a rezolvat mult mai repede de 6 luni).Sunt cazuri si in care nici muschiul care comunica in celalt sens (intestin - stomac) sa nu fie bine dezvoltat si atunci excrementele urca in stomac, iar regurgitarea se face cu excremente.
Stiu ca se poate face si un eco special, dar la noi nu afost cazul. Atat cat copilul ia in greutate bine, eu zic ca nu-i de speriat.

Cat despre problema cu fielicica aspra, folositi cu incredere uluiul de masline pur in loc de orice alte cosmeticale. Puteti sa puneti si in baita 2 lingurite de ulei si apoi masati dupa baie daca nu tot corpul, cel putin zonele mai afectate.

Bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

daca are pana in 6 luni s-ar putea sa fie reflux (la noi asa a fost), iar cojitele trec cu acid salicilic 1% (masat pe capusor inainte de baita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

cunosc pe cineva care tot asa a patit cu fetita.si a mers pe un tratament facut de medicii de la craiova si nimic.Dupa ce a mers la buc si ia facut nustiu ce teste si i-au vazut esofacul...surpriza au gasit ca are esofacul mai stramt intr-o parte...a facut ceva tratamente si acum fetita e bine.
asa ca eu nu pot sa spun decat sa faceti o investigatie mai profunda.

sanatate

www.copiionline.com
www.anunturigratuite.ws
www.anunturi-noi.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

si rares varsa destul de des(cateva ori pe zi). cand era mic varsa si in jet. raspunsul este tot chestia cu muschiul care este insuficinet de puternic incat sa nu permita revenirea lichidelor(mancarii) inapoi. se rezolva cu Debridat, 2.5 ml de 2 ori pe zi. eu ii dau dimineata si seara(impreuna cu vigantolul). si nu mai varsa. tratamentul cu Debridat se poate incepe de la cateva saptamani de viata si se poate prelungi pana la varsta de un an, zi de zi. nu dauneaza absolut deloc(eram speriata ca ii dadeam de circa 2 luni)



gogosel, mamica lui rares- mihai (11.08.2007)

Mergi la inceput