Supa/ciorba de curcan se face?

Supa/ciorba de curcan se face? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna!

primind niste carne de curcan, piept, pulpe, am zis ca n-o fi mare diferenta fata de o gaina, asa c-am bagat-o la oala sub presiune cu legumele aferente si m-am asteptat sa rezulte o supa buna...aiurea...nicidecum n-a iesit ce m-am asteptat, a rezultat o zeama fara nici o culoare aproape si fara nici un gust, in ciuda legumelor parca. Iar pulpele superioare au niste oase, de zici ca-s coaste de peste, abia le-am ales. Eu n-am mai cumparat pana acum decat piept si pulpe dezosate, pe care le-am facut la cuptor sau cu paste, la copii.

deci am doua intrebari:
1. Chiar nu se face supa sau ciorba de pe carnea de curcan?
2. Am cautat in cartile mele de bucate si retetele cu carne de curcan sunt foaaaaarte limitate. Voi stiti cum se mai poate gati curcanul in afara de umplut la cuptor si sa fie si bun?

merci in avans pt idei
Lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Acum 2 zile am facut o ciorba de potroace de "s-au luptat turcii" la gura noastra!
daca vrei sa iasa gustoasa trebuie sa o "dregi"cu zeama de varza si cu ou+smantana(iaurt).
daca iti este neindicata zeama poti sa o acresti cu lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Eu fac bors alb de curcan.
Pun carnea la fiert, dupa 10 minute schimb apa.
Fierb bine carnea, apoi o scot. In zeama pun legumele tocate (ceapa, morcov, un patrunjel radacina si o bucatica de telina, un ardei rosu si unul verde). Cand sunt fierte pe jumatate adaug cartofii cubulete si cateva lingurite de orez spalat.
Dupa ce legumele sunt fierte, completez zeama cu bors fiert separat si bag inapoi si carnea fiarta (poti sa dezosezi dupa fierbere, pe mine ma enerveaza oasele alea lungi). Mai clocoteste cateva minute, apoi pun leustean tocat si gata.
O mancam obligatoriu fierbinte (altfel se sleieste), cu iaurt/smantana si ardei iute bulgaresc (ala lung si "cret".)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Dorsilia eu cand fac supa de curcan cu taitei,pun carnea inainte si legumele le pun c-am dupa 20 min.
Carnea de curcan e mai atzoasa si mai tare,deci fierbe mai greu,nu am facut niciodata in oala sub presiune,pt ca nu am.
Mie imi iasa o supa tare faina si grasa din carnea de curcan,dar daca e curcan de cumparat din magazin e nashpa. Iasa supa tulbure si c-am fara gust de curcan,in schimb de la asta de casa......
Acum de sarbatori iar am sa iau un curcan de casa,abia astept sa miroase bucataria a supa faina de curcan.
Cat despre carnea fiarta eu o prajesc putin in ulei,la cuptor nu am facut niciodata,iar despre ciorba la fel ca si mai sus,lasi carnea mai dinainte,apoi zarzavaturi si la sfarsit de tot daca va place acra,o acresti cu bors sau putina zeama de varza

Gata ajunge ca mi-am facut singura sa-mi ploua in gura

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Eu am facut ieri o supa de curcan, si a iesit foarte buna, dar nu o fierb in oala sub presiune, ci intr-o oala normala, adaug legume (o ceapa, un catel de usturoi, morcovi, patrunjel, telina, o bucata de varza), si o fierb la foc mic, sa fie supa limpede. In final strecor supa, e foarte gustoasa si trebuie neaparat taietei de casa, sau galuste dar nu-i plac lui fiu-meu.




Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Eu stiu de la o colega care face ciorba din aripi de curcan ca iese minunata. Dar numai din aripi, pulpele sau pieptul nu le pune.
Mereu imi face pofta la servici cu cioba ei de curcan care de fiecare data iese si mai buna...si mai buna...
Ii spun sa-mi scrie reteta si maine ma prezint cu ea.

*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...



de ziua mea 16.06.2008 vreau sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

Eu am mancat (nu facut ) si racituri de curcan, erau bune.

Dana si Alexandru(28.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Chiar acum mi-a dat cumnatamea un curcan adus direct de la Govora.Eu gatesc carnea de curcan aproape la fel ca pe cea de gaina cu diferenta ca pe prima o fierb mai mult. Chiar dc vreau sa fac de ex un ostropel o fierb bine inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

quote:
Originally posted by _giulianna_

Eu stiu de la o colega care face ciorba din aripi de curcan ca iese minunata. Dar numai din aripi, pulpele sau pieptul nu le pune.
Mereu imi face pofta la servici cu cioba ei de curcan care de fiecare data iese si mai buna...si mai buna...
Ii spun sa-mi scrie reteta si maine ma prezint cu ea.

*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...



de ziua mea 16.06.2008 vreau sa fiu

Si eu fac la fel si iese foarte buna . numai din aripi de curcan si cu muuulte legume.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si eu fac supa de curcan, daca am de la tzara il pun sa fiarba inainte, in oala normala si apoi adaug legumele, cand e carnea fiarta si neaparat fac taietei de casa. Iar din curcan de la supermarket, tot aripioare iau si fac ciorba acra cu bors.

Din pieptul de curcan eu fac perisoare si chiftele, il toc si ies fragede si bune rau.
Iar din pulpe, care au intr-adevar oasele alea lungi si subtiri, le fierb, le dezosez si apoi fac un ostropel din ele si papam cu piure.

Oana 20+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hmmm, merci de raspunsuri, acum va rog, dupa ce mi-ati facut pofta sa-mi dati retetele exacte pt:

1.-ostropel
2.-chiftelute din piept
3.-supa/ciorba de aripi

sanatate!

Mergi la inceput