E posibil asa ceva?!?

E posibil asa ceva?!? | Autor: dianas

Link direct la acest mesaj

Am o rana pe col care sangereaza iar medicul, dupa ce a vazut analizele (bacteriologic - fara infectii; pap - clasa II) a hotarat ca nu e cazul sa ma cauterizeze pt ca am analizele bune. Cum e posibil asa ceva? rana sangereaza, trebuie sa astept pana cand imi va iesi pap-ul III pt a face ceva cu rana respectiva? Cum poate un medic sa nu recomande nici macar o colposcopie in cazul asta?

E posibil asa ceva? Vi s-a intamplat si voua asa ceva, ati avut o rana sangeranda care s-a vindecat? Daca iese papul II nu e nevoie de cauterizare? Exagerez eu cumva? Mai grav e ca aveam foarte mare incredere in medicul respectiv, iar acum nu mai stiu incotro s-o apuc, la ce medic sa ma duc. Ca daca din spitale risti sa iei infectii, la clinici particulare gen Medsana esti tratat superficial...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Si eu singerez de 4 saptamini si nu se stie ce am.Am fact analize ,mi-a scos si steriletul .Luni ma duc iar la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Eu nu singerez in afara, singereaza doar rana, putin inauntru, la un examen cu valvele se vede.

GGina, singerarea ta nu e ok (nu ca rana mea sangeranda ar fi ok!) poti sa ai vreun fibrom sau Doamne fereste! Neaparat sa faci analize, inclusiv papanicolau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Pai tocmai,daca Pap-ul e bun,infectii nu sunt,ai unda verde la cauterizare.Unii medici nu fac cauterizari,merg pe tratamente cicatrizante.Personal nu sunt de acord,parerea mea ca nicio rana nu trece fara cauterizare.Mergi la altul,ce sa faci altceva,ca doar vorba ta doar n-o sa astepti sa se cancerizeze ca sa te apuci de un tratament serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Nu mi se pare normal.Eu mi-as schimba medicul!Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , este pt. ca unele rani la nivelul colului se pot trata cu irigatii vaginale si ovule.
Din nou .....intrebati doctorul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Pai eu nu am primit niciun tratament pentru rana, atitudinea medicului e ceva de genul "o lasam asa, ce sa mai cheltui bani pe tratamente inutile, care nu-si au rostul, doar sint sanatoasa!"

Stie cineva un medic bun, la care sa ma duc cu incredepe pt cauterizare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

quote:
Originally posted by GGina

Si eu singerez de 4 saptamini si nu se stie ce am.Am fact analize ,mi-a scos si steriletul .Luni ma duc iar la doctor.




Gina, ce-ai facut la doctor , ti-au dat medicamente sau ti-au zis sa faci cauterizare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

quote:
Originally posted by dianas

Pai eu nu am primit niciun tratament pentru rana, atitudinea medicului e ceva de genul "o lasam asa, ce sa mai cheltui bani pe tratamente inutile, care nu-si au rostul, doar sint sanatoasa!"

Stie cineva un medic bun, la care sa ma duc cu incredepe pt cauterizare?

am avut exact aceeasi problema ,analize bune ,pap bun ,am facut tratament dar rana nu s-a inchis si am mers apoi la profesorul Ancar. am repetat analizele si cand a vazut ca nu am probleme cu acestea m-a cauterizat.au trecut de atunci 4 ani si acum a aparut din nou o rana mica in alta parte .am facut toate analizele posibile si imi ies bune, dar medicul de aici zice sa o las asa.nici nu ma gandesc sa tin seama numai de parerea lui , asa ca ma voi duce din nou la profesorul ancar .

dana

Mergi la inceput