greutatea bebe-ului ???

greutatea bebe-ului ??? | Autor: velenamaria

Link direct la acest mesaj

buna mamici..bebele meu de 7 saptamani are deja 5kg si vreo 300 de grame. s-a nascut cu o greutate de 3kg 100. oare e prea gras? nu e o crestere un pic cam mare? spun unii..... ca e prea gras si ca sa nu-i mai dau sa suga atata....mi se pare absurd mai ales ca plange de foame. voi ce credeti. doctorita lui nu a spus decat ca e dolofan. mie nu mi se pare.
astept raspuns. pa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Il alaptezi exclusiv? Atunci nu ai de ce sa-ti faci probleme desi da, este o crestere peste medie. In lungime cat a crescut de la nastere?

www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Initial creeata de velenamaria

buna mamici..bebele meu de 7 saptamani are deja 5kg si vreo 300 de grame. s-a nascut cu o greutate de 3kg 100. oare e prea gras? nu e o crestere un pic cam mare? spun unii..... ca e prea gras si ca sa nu-i mai dau sa suga atata....mi se pare absurd mai ales ca plange de foame. voi ce credeti. doctorita lui nu a spus decat ca e dolofan. mie nu mi se pare.
astept raspuns. pa



Din ce stiu eu, nu se poate vorbi despre obezitate sau alte chestii de genul asta la copilashi alaptati exclusiv. Stiu baietei care in primele doua luni au luat si cate 1.400 in conditiile in care papau doar san. In lunile urmatoare au luat mai putin in greutate si in felul asta media a fost satisfacatoare.

Daca papa formula, nu stiu ce sa spun. Cu siguranta pediatrul te-ar fi alarmat daca era cazul.

Lia si Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Buna, velenamaria!

Si piticul meu luase mult in greutate, pe la 7 saptamani avea si el 5,200 kg, dar eu l-am nascut mare, 3,800 kg. Si nu l-am alaptat excluziv la san, ca nu am avut de ajuns, i-am dat si supliment Humana. Si el plangea de foame. Pana ii preparam lapticu, urla, de ziceai ca vine prapadu'. Oricum, nu-ti face griji, daca il alaptezi numai la san, e bine. Cand o sa-i diversifici papica, pe la 6 luni, nu o sa mai ia asa in greutate si o sa vezi ca incepe sa se si lungeasca, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji, ca e prea . Acum al meu are 1 an si 5 luni si nu mai e deloc , are vreo 10 kg (cam putin, dar a avut cateva episoade de enterocolita, pentru ca e la cresa) si 82 cm.

Cel mai important e sa fie sanatos! Sa cresteti mari si voinici!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=460bbbdd576a4f5b884f59&source=category&category_id=all" target="_blank">Filmulete

www.pampers.ro/ro_RO/baita/gallery_view.php?page=1&id=3267&from=top br / " target="_blank">Votati-mi baiatul la concurs, aici!

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

multumesc de raspunsuri. parca sunt mai linistita acum . edi papa numai lapte de la san. la nastere a avut 56 cm lungime iar acum are vreo 60. mie sincer nu mi se parea prea grasut dar cantarul zice altceva. oricum sper sa fie in limitele normale. papa cam din 3 in trei ore , desi cateodata ii dau si mai repede. problema e ca nu vrea sa doarma decat cu sanul in gurita ..desi nu mai inghite nimic si lapticul i se scurge pe langa coltul gurii. daca cumva ma ridic de langa el prea repede incepe sa se foiasca si sa screama pana sughite sau vomita..si tot nu doarme.asa ca prefer sa stau langa el pana adoarme profund... de aici ideea "unora" ca papa prea mult ptr ca trece de obicei o ora o ora jumate pana suge si adoarme la san. daca il plimb prin casa adoarme doar dupa 2-3 ore cand e rupt de somn si atunci doar daca il tin la mine pe burtica. asa ca patutul lui e mai mult gol...
speram sa treaca perioada colicilor si sa invete sa doarma singurel.
pupici tuturor.

If you want your dreams to come true, don't sleep.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Stai linistita, velenamaria, si la noi a fost cam la fel, a avut colici, adormea la san, desi nu tragea cine stie ce, ca nu prea aveam laptic, dar asta il linistea mult. Cel mai important pentru bebe e sa te simta langa el, ii place cel mai mult si stie ca asa e in siguranta.

Pupici si aveti grija de voi!

Mama lui Razvan-Andrei

Ticker


www.flickr.com/photos/21444943@N07" target="_blank">Poze Razvan


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=460bbbdd576a4f5b884f59&source=category&category_id=all" target="_blank">Filmulete

www.pampers.ro/ro_RO/baita/gallery_view.php?page=1&id=3267&from=top br / " target="_blank">Votati-mi baiatul la concurs, aici!

"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se indeplineasca!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

In primele luni bebeii iau cel mai mult in greutate si apoi li se reduce ritmul de crestere. Baietelul meu a luat 2200g in 8 saptamani, adica avea 5900g si 60 cm acum 2 saptamani. S-a nascut cu 3900g si 52 de cm dar a scazut multisor in primele zile. La externare avea 3700g.
Nici mie nu mi se pare gras si nu-mi fac griji.
Nu l-am mai cantarit dupa vaccinare dar cred ca a luat mai putin in greutate in ultimile 2 saptamani poate si pentru ca a avut o reactie adversa la vaccin cu febra, varsaturi.


http://by.lilypie.com/X8XZp2.png
http://b1.lilypie.com/Ck8qp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Stai linistita si da-i numai san. Daca il alaptezi exclusiv nu se considera ca e prea gras, fiecare copil are ritmul lui de crestere. Baitelul unor prieteni a luat 1,7 kg in prima luna, 1.2 in a doua si 1 kg in a treia, numai cu laptic de la mamica lui iar acum la 1 an si 6 luni are greutatea normala pentru varsta lui.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Initial creeata de velenamaria

buna mamici..bebele meu de 7 saptamani are deja 5kg si vreo 300 de grame. s-a nascut cu o greutate de 3kg 100. oare e prea gras? nu e o crestere un pic cam mare? spun unii..... ca e prea gras si ca sa nu-i mai dau sa suga atata....mi se pare absurd mai ales ca plange de foame. voi ce credeti. doctorita lui nu a spus decat ca e dolofan. mie nu mi se pare.
astept raspuns. pa



a mea bb s-a nascut cu 3.7 kg si la 5 saptamani avea 5 kg!!!! si nu mi se pare grasa!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina23 spune:

Fi atenta la al meu: prematur, nascut 2500g.am iesit din spital cu 2400. la o luna si 2 sap aveam 5 kg!!!! Pediatrul ne-a sugerat si niste ceiuc din cand in cand in loc de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Al meu bebe a fost alaptat numai primele 2 saptamani la san dupa care lapte praf,la 7 saptamani avea peste 5 kg.In fiecare luna pana la 4 luni el a lua 1.200kg pe luna,dupa care a inceput sa i-a numai 500gr pe luna.desi nu incepusem diversificarea calumea.Acum are 8.400kg.
Parerea mea este ca ccc cu cat va creste va lua mai putin in greutate.Da-i sa pape de cate ori cere,niciodata sa nu il privezi de laptic de la tine,doar ptr ca iti da impresia ca e dolofan...

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien
botez Sebastien

Mergi la inceput