Teste alergologice

Teste alergologice | Autor: clau2toma

Link direct la acest mesaj

Trebuie ca sa ma duc la alergologie cu baiatul si sa-i faca testele alergologice .Aveti idee in ce constau ,cum se fac si daca doare ceva?Trebuie sa dau telefon azi si sa il programeze .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns riana spune:

I se pun cu pipeta pe brat picaturi din alergeni si apoi cu un ac foarte subtire se inteapa pielea acolo unde sunt picaturile. Intepaturile sunt superficiale, nu dor mai deloc. Adica pe mine, ca matur nu m-au durut, poate pe copil sa-l piste un pic, dar oricum nu rau.
Astea sunt testele obisnuite. din cate stiu, acum se fac unele si din sange, mai scumpe si mai complexe ..cica. Nu stiu pe care i le faci.
Curaj ca nu-i complicat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Cat de mare e baietelul tau ?
Intreb pentru ca eu sunt intr-o dilema: medicii pediatri care l-au vazut pe Dragos al meu care e alergic ( 2 ani si 11 luni) au spus ca doar peste trei ani are rost sa merg la testari, dar alergoloaga l-a chemat la teste indiferent de varsta. Nu l-am dus inca si nu stiu ce sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Baiatul meu mai are 2 luni pana ce inplineste 4 ani .Am fost trimisa la V Gomoiu la o Dna Dr si am sunat-o azi ca sa ma programez .M-a intrebat cati ani are baiatul si i-am zis .M-a chemat Joi de dim .
Cu ocazia asta stie cineva unde este spitalul V Gomoiu?Am inteles ca ar fi prin Muncii? Cam de la metrou cat de departe este?Va multumesc !
RIANA.Mersi frumos .m-ai mai linistit ca stiam si eu ceva de niste intepaturi dar eu stiam ca trebuie intepat pe sufrafata spatelui .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Merci, eu cred ca mai astept putin pana ma duc cu el la teste. Eu am vazut aceste teste dar la oameni mari. Asa era, puneau picaturi pe mana si cred ca urma si o mica intepatura. Se sta cam 10 minute iar locurile care se inrosesc inseamna ca e alergic la alergenul pus acolo. S-ar putea sa il si manance, o doamna se plangea tare de marncarime, asa ca sa fii pregatita cu ceva sa ii distragi atentia.

Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Aoleu ,chiar asa sa fie?Ma cam tem .De fapt copilul nu am observat sa fie alergic la vre-un aliment sau la praf ,polen ,de fapt eu nici nu stiu de ce m-a chemat acolo ca el face alergie la antibiotice ca i-am si spus si dansa mi-a zis ca pt antibiotice se face in alta parte si ca o sa ma trimita dansa unde sa ma duc cu el .Ca daca este asa nu l-as mai chinui cu teste aiurea .Decat pt antibiotice sa vad la care nu este alergic .
Dar totusi nu-mi spune si mie cineva unde se afla acest spital V .Gomoiu ,ca habar nu am .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu am vrut sa te sperii sub nici o forma. Doar ca noi am fost la o consultatie si am vazut cum facea testele celorlalti. Nu este ceva dureros, doar ca probabil il poate deranja putin, asa ca nu cred ca trebuie sa te temi.
Noua nu ne-a putut face pentru ca suntem in tratament si ar fi trebuit sa il intrerupem o saptamana, si eu una peste alta prefer sa mai astept cu testarea si sa nu ii intrerup tratamentul actual.
Imi pare rau nu stiu care este acest spital, nu pot sa iti raspund, dar ti-as fi recunoscatoare daca ai mai scrie cum a decurs vizita si/sau testarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

clau spitalul este la muncii cam la 200 m de metrou, cand iesi d ela metrou vezi o biserica alba mare visavis de ea e spitalul , cred ca tu trebuie sa mergi la policlinica gomoiu care este cum vii de la metroul de la muncii spre biserica pe partea opusa ei ,e o covrigarie pe acolo, un centru mic de tremopane ceva de birotica si dupa o curte cu o cladire cu intrare pe colt de strada aia e policlinica alergologia e la etajul 1, spitalul este dupa ce traversezi straduta aceea mica , acolo incepe intrarea e mai in fata pe sosea, Bd. Basarabia nr. 21 e adresa
eu am fost cu silviu dar in policlinica, la DR. CARBUNE LUCIA
ia pus picaturele pe manuta, la intepat cu un ac nu la durut , dupa trebuie sa stea 15 min sa nu pna mana sa nu sterga, au ei ceva jucarii acolo,
la noi nu sa evidentiat nimic noi am fost pentru ca lui in permanenta ii curge nasul
alt dr mia zis ca nu sunt concludente pana la 5 -6 ani ca pot fi rezukltatele false.... acum....



Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Mersi mult de tot .Deci trebuie ca sa iau metroul si ca sa iau metroul trebuie ca sa ma deplasez pana in Romana ca azi e si repetitia militara si eu stau in Baneasa si nici nu stiu cum o sa ajung ca azi am programare mi-a zis sa vin de la 8,30 pana la 13 ,exact cat tine repetitia .Of .Dar ma descurc eu ca acum am si puncte de reper.
Mersi mult inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Gata ,am fost .Am nimerit usor dupa indrumarea lui Paxela .Dr recomandat era in spital .M-a trimis in alta parte la cu plata ca sa i se faca testele medicamentoase acolo pt ca el dupa cum am zis face alergie la cateva tipuri de antibiotic.Mi-a zis ca tipul asta de test nu se face gratuit ca sa ma trimita la un spital sau laborator de stat .Dr mi s-a parut f draguta .
Mersi inca o data pt ajutorul dat .

Mergi la inceput