help-urgent- voma de 2 zile copil 2 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

saruti de rehidratare exista si in Romania, la orice farmacie gasesti, insa datorita gustului neplacut Teo nu le vrea deloc, greu ajung sa strcor cate putin diverse lichide, insa nu vrea si pace..ce sa fac...deocamdata n-a mai vomat atat de des, ba inca azi-nopate decat o singura data, si dimineata doar 2 mici si usurele
ba inca am reist sa-i dau ecoflorina, zice ca ar fi foarte buna ptr reechilibrarea florei intestinale, sa vedem cum se mai simte..problema este ca eu maine tb sa merg la job, si nu-mi vine s-o las cu bona ...ma rog, vom vedea exact cum o sa fie azi si poate nu merg maine la job..desi am tot lipsit si nu e ok..ca imi este teama ca mi-o da iar peste cap...
in rest, am ramas foarte placut impresionata de clinica...de atitudine, cum spuneam si mai devreme..cat despre Alexandrescu..am avut parte de mai multe comportamente acolo, insa nu de aceea nu am vrut sa merg, ci pentru ca stiti si voi cum este la camera de garda, pe deasupra, daca era nevoie de perfuzie, n-as fi vrut sa stau acolo s-o fac..de aceea am prefeerat o clinica privata si n=-am regretat deloc...din august de cand am avut pb cu spitalele(cu Teo) am hotarat sa le fac la fete asigurare de sanatate, sau noua cu extensie ptr ele, vom vedea care este varianta mai buna ptr ele...
despre furazolidon..eu stiu ca nu se da la copii ata de mici..dar probabil dr stie mai bine..
sanatate la bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Furazolidonul pe care i l-am dat e special pt copii, de 25 de mg. Dar trebuie sa faci ce-ti spune medicul; si mie tot pediatra prescris.

Sanatate multa!

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Buna roxanal,

si eu am patit cu bebeul meu de 1 an si 5 luni la fel ca tine de 2 ori din septembrie si pana acum (e la cresa) si prima oara toata lumea imi zicea ca e de la dinti, dar de fapt avea enterocolita piticul meu si am ajuns la Spitalul V. Gomoiu, la camera de garda cu el deshidratat. De acolo ne-a trimis la V. Babes si medicul de garda a vrut sa ne interneze, dar am refuzat si ne-a dat tratament acasa: capsule de amoxacilina (jumatate dimineata, jumatate seara), hidrasec si regim strict. I-a trecut, dupa care a racit, i-a trecut si raceala (cu antibiotic).
M-am saturat de atata antibiotic! Dar dr. lui nu era de gasit si am dat de altii. Cand in sfarsit, am dat de ea, m-am dus suparata sa-mi iau fisa de la ea si m-a calmat, ca a avut 2 decese in 2 sapt., ma rog, probleme.
Apoi cu al doilea episod de colita (de data asta) , dupa ce iar luase antibiotic (am ajuns iar la Gomoiu, dar nu mai era asa grav), mi-a prescris dr. lui kreon 10000 (niste enzime), enterol si hidrasec si l-am pus pe picioare. Ca devenise anemic si la analize mi-a iesit anemie medie normocitara normocroma si trombocitoza , de nu mai stiam acum cateva zile ce sa fac. Am postat si pe forum, dar nu prea mi-a raspuns mai nimeni, noroc ca n-a fost ceva grav, era de la atatea antibiotice!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111678

Acum e bine, bebeii se refac repede. E in continuare la cresa si a inceput sa pape foarte bine. Ii mai dau si vitamine (Pikovit) si produse de imunizare: ImunoRoyal Junior si Ribomunyl, dar si hidrasec, inca cateva zile si mai continuam cu kreon 10000 (ni la dat pentru inca 30 zile, chiar ieri am fost la dr.).

Sper sa fie bine de acum incolo si la fel si bebeii vostri.

Pupici,

Mama lui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by ellej

Cred ca ai avut noroc. Sau poate vara-mea a avut ghinion. Am mai povestit la alt topic ca s-a dus cu baiatul de 2 ani care vomita la Gr Alexandrescu si medicii de acolo i-au spus sa-i dea Sprite (avea enterocolita)



asta nu e deloc o prostie , sprite functioneaza la fel ca sarurile de rehidratare ptr ca are multe minerale. in state se recomanda de la 18 luni in sus. are si gust mai bun deci copilul il accepta.
sanatate tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

roxana, pe mine ma intereseaza date despre centru Sanador;
exista spital? au camera de garda?
cum se procedeaza?
intreb pt ca nici eu nu suport ideea de spital, dar in conditii civilizate e altceva;
mai nou, din Grigore Al, pleaca oamenii cu raie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

In State se recomanda Sprite copiilor? Ca medicament sau in general? Eu stiam ca toate aceste bauturi carbogazoase sunt niste porcarii pe care nici noi, adultii, n-ar trebui sa le bem, darmite copii! Ma rog, eu raman la sucul de fructe natural pe cat posibil.

In fine, cert e ca i-a fost si mai rau de la acel Sprite, dupa care s-a dus la alt centru medical, unde i-au recomadat regim si saruri de rehidratare.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Da, in State se recomanda in caz de enterocolita Sprite daca copilul nu ia Pedialyte (saruri de rehidratare). Asa cum zicea si Roxana, e mult mai bun la gust decat sarurile. Are aceeasi compozitie ca si sarurile, deci ajuta. Nici un medic de aici nu-ti spune sa dai in general la copii Sprite, dar in situatii de genul asta, cand copilul nu e cooperant si trebuie hidratat, se recomanda. Baietelului meu i l-au dat chiar in spital. Si nu are nevoie de litri intregi, ci doar pana nu mai vomita si se pune pe picioare.

Un alt "truc" pe care l-am invatat de la asiatici de aici (care intre noi fie vorba, au cel mai sanatos stil de viata posibil, mananca si traiesc fff sanatos) e sa pui intr-un pahar Coca-Cola (da, da Coca-cola) si sa lasi sa se duca total acidul. Da-i apoi sa bea cu gurite mici si cat de des suporta. Ajuta enorm de mult la diaree. Eric a avut enterocolita 1 luna de zile, nimic nu-l punea pe picioare. Era bine 1-2 zile si iar izbucnea diareea. Dupa o zi cu Coca-cola fara acid, nu a mai avut nimic.

Roxana, sper ca micuta e mult mai bine.
Sanatate multa la copii.

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina_butnaru spune:

Adialex, scuze ca intru peste discutia ta cu Roxana, dar poti sa intri aici sa afli mai multe despre Sanador.

http://www.cmsanador.ro/ro/contact

Pupici,

Mama lui Razvan

http://b2.lilypie.com/zYR9p2.png

Mergi la inceput