Tuse de hiperreactivitate

Tuse de hiperreactivitate | Autor: serban

Link direct la acest mesaj

Buna !

Vin si eu cu o problema legata de fetitza mea(3 ani), si anume de 2 luni de cand a inceput gradinitza tuseste incontinuu, o tuse productiva, rupe din gat, mucisori nu ii curg ,dar pur si simplu tot timpul se ineaca in secretiile din gat si isi drege vocea.
Am ajuns sa nu mai dormim noaptea din cauza secretiilor, am fost pana acuma de mai multe ori la dr Stanciu si ne-a dat initial Prospan, pe urma Cedax(antibiotic) cu Mucosolvan fara rezultate semnificative si ieri ne-a pus diagnosticul de tuse postinfectioasa de hiperreactivitate(!) si ne-a recomandat o serie de analize(hemograma, imunograma,ig e total, proteina C reactiva). Pe langa astea, exudat nazal, examen ORL si IDR.
Ca medicamente, Ventolin, Ketof si Paxeladine(despre care am citit ca e pt tuse seaca).
Am mare incredere in dr Stanciu, dar sincer sunt suparata ca, desi am tratat indeaproape tusea si am urmat intocmai sfaturile, tot am reusit sa facem complicatii...
Va rog sa imi spuneti daca v-ati intalnit cu acest diagnostic si vi s-au recomandat atatea analize, mi-e groaza de ce ne asteapta, dar si de complicatiile pe care le poate da tusea daca nu o tratam cum trebuie.
Stiti cumva in ce constau testele pentru alergii?Paxeladine e indicat si pt tuse productiva iritativa? A dat rezultate?

Multumesc mult si o zi placuta!

Roxana