varice in timpul sarcinii?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Buna,Taty!!!Eu sunt operata din'94 cand copila avea 6 luni.Mi-au iesit varice pe un picior in timpul sarcinii si l-am inbolnavit pe medic,pana m-a operat.In cazul meu:am asteptat sa-si revina corpul la stadiul de dinainte de nastere,dar varicele nici vorba sa dea inapoi un mm,asa ca la bisturiu.Surpriza e ca,aveam si la celalalt,numai ca erau interne si cica sunt mai periculoase.Recuperarea a fost cam...nasoala(n-ai voie sa te ridici din pat,dormi cu picioarele sus...mancarimi destul de dragute).Medicul mi-a recomandat gimnastica dar,usoara si cica se pot forma iar.Nu-i nimic,daca apar stim ce avem de facut...cu laser!!! Asa ca ...spor la treaba A!!!Uitasem,la a doua sarcina...nimic!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavv spune:

Draga Taty,
ma intrebai cum a decurs "operatia". Pai ce sa-ti spun ..a fost de fapt un tratament ce a durat cam o luna si a costat 900.000 acum 5 ani ! Mi-a injectat solutie de anumita concentratie (in functie de marimea varicelor, injectiile erau de provenienta straina (nu stiu cum se numeau - astea erau scumpe) si zilnic mergeam pentru 10 minute la laser pentru masaj pe portiunea injectata.La inceput au ramas niste pete vinetii apoi si-a revenit la o culoare aproape normala. Cert este ca nu se mai cunoaste nimic, dar..mi-au aparut in alta parte. Sclerozarea asta inchide anumite portiuni de vene bolnava, intelegi? Dupa ce voi naste cred ca voi merge iarasi (sunt de-abia la inceput de sarcina si nu stiu cum vor evolua varicele mele aparute)
La Bucuresti sunt clinici care ti le opereaza cu laser(dar nu stiu cum, daca le scoate sau cum altfel), dar costa foarte mult , dar e si rapid. Intr-o zi poti merge acasa. La vremea respectiva am sunat..nu mia stiu ..o clinica a unui arab era..costa 5 milioane un picior !!!! era enorm..nu stiu acum cat o fi. Am auzit ca si la clinica Lasermed se fac operatii...
sanatate multa!
Lavv
(13 sapt si 4 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chanty spune:

Fetele!

Taty, am sa ma interesez exact cum le spune acestor ciorapi despre care iti vorbesc eu, s-ar putea sa fie cei elstici cum spui tu, stiu precis insa ca sint cu chilot, ca asa am vazut la tv.

Uite, cum spune si Ani35, cum ti-o fi norocul daca o sa apara varicele mai rau sau nu in timpul sarcinii!

Te pupika si pe sapt viitoare iti dau mai multe detalii.
Cheers,

Chanty si bobocel (27 sapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Abia astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Draga Lavv,
Vreau sa-ti mai cer ceva informatii in legatura cu sclerozarea pe care ai facut-o: mai intii, din ce cauza ti-au aparut? (genetic, stat in picioare, circulatie proasta, etc) apoi, dupa cit timp ti-au reaparut in alta parte si cit de grave sunt? Dupa "operatie" ai avut mai mare grija si ai facut miscare sau ai evitat statul in picioare, etc...dar totusi ti-au aparut altele? Te dor? Si, daca nu e prea mult, ce virsta ai? Eu am 27 si ma doare sufletul ca deja le am si nici macar nu am avut vreo sarcina inca.
Te pup iti urez multa sanatate si sarcina usoara!
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Taty, uite ca ne intersectam si aici!

Si eu am 27 de ani, si am deja o operatie de varice la activ, facuta pe la 21 de ani (la piciorul stang). Mai trist este ca la vremea respectiva mi-au aparut fara nici o cauza "palpabila", nu tu sarcina, nu tu schimbari de greutate (de cand ma stiu am fost slabanoaga), nimic altceva decat "mostenirea de familie". Nu ma dureau, dar erau obsedant de inestetice, nu puteam purta nimic scurt, si muream de ciuda. Am mai povestit la un moment dat cum a decurs operatia, uite aici linkul: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8337

De un an, doi, au inceput sa se refaca, la acelasi picior, iar de cand cu sarcina au devenit un pic mai evidente, dar nu in mod exagerat (pana la 34 de saptamani am luat cam 14 kile in greutate), nu ma dor, dar iar incep sa ma enerveze, pentru ca nu pot purta decat pantaloni si fuste lungi, sunt suficient de urate ca sa ma streseze.
Maica-mea a auzit de un medic pe nume Jianu, care are nush' ce metoda noua pentru operat, insa nu cunosc nici un fel de amanunt deocamdata. Daca aflu ceva, am sa va dau de stire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Multumesc mult, Roisin, pentru detaliile oferite! Eu ma gindesc sa apelez la metode ca: o alimentatie sanatoasa (are f. mare importanta), sport, produse din aloe si ce mai am prin casa (crema galbenele, tratam. cu varza de care am citit la adresa indicata de tine) iar dupa ce o sa am bebei daca nu mai e alta cale voi recurge la operatie. Daca va tine si 6 ani e bine, caci acestia vor fi inca anii "tineretii", nu-i asa? Iti inteleg sentimentul de ciuda ca nu puteai purta ceva scurt...il aveam si eu cind eram in Romania (dar ce prostuta eram, atunci aveam doar niste vene usor pronuntate) insa aici chiar fosta mea sefa avea varice si purta fusta scurta. Adevarul ca avind picioare frumoase si bronzate....nu-i statea rau deloc! ( by the way, nici soarele nu e recomandat pt. varice!!!)
Ah, inca o chestie...am fost la un control si medicul mi-a recomandat sa iau pe perioada verii VENORUTON (sper ca am scris bine)- un medicament pe baza de extract de castan-parca si care protejeaza peretii venelor evitind astfel dilatarea care e mai accentuata pe perioada verii si dupa ce am luat o luna am renuntat si de atunci mi se pronunta venele zilnic, ma dor destul de des, ceea ce nu se intimpla inainte...eu am asociat chestiile si cred ca s-a creat o "dependenta" de acest medicament, iar cind l-am taiat, s-a vazut efectul...in fine, uneori imi spun ca trebuie sa fiu multumita caci se poate trai cu asa ceva si nu se compara cu alte boli de care sufera atitia oameni, nu-i asa?
pe burtica!
Tatiana

Mergi la inceput