lapte praf sau de vaca?

lapte praf sau de vaca? | Autor: davlena

Link direct la acest mesaj

nu stiu daca s a mai discutat pt ca nu am timp sa
ma uit copilul mu este foarte energic si nu ma lasa
sa ma documentez asa ca intreb si spre sa primesc un raspuns
el are 10 luni si bea humana de la 3.5 luni, dar as vrea sa
stiu cand ii pot da din cel la cutie ex zuzu lilli si care din experienta altor mamici ar fi mai indicat
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

aici inf. necesare, poate o sa ai timp sa citesti
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77819

Laptele de vaca(dai ex. zuzu) nu se introduce pana la varsta de 1 an. Daca dupa varsta de 1 an amani introducerea laptelui de vaca cat poti tu de mult este si mai bine. Daca financiar ai posibilitatea si copilul nu refuza formula atunci este ft. bine sa-l hranesti cu formula. Formula(spre deosebiree de laptele de vaca) este imbogatita cu tot ce este necesar unui copilas pt. a se dezvolta.

Humana este un lapte de crestere ce se poate da pana la varsta de 6 ani. Sunt copilasi care la 3 anisori beau humana si nu lapte de vaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

macar pina la un an ar fi indicat sa ii dai lapte praf in continuare, dar ideal ar fi sa mergi chiar spre trei ani... laptele de vaca se introduce treptat, adica amestecat cu cel praf si pediatra mea prefera la dorna, ala de la mijloc, adica nu cel gras dar nici cel degresat de tot. poate mai astepti un pic, totusi! bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Lapte de vaca cam dupa 1 an, de preferat UHT (eu merg pe Milli pt ca are sistem de inchidere a cutiei) si functie de "tipul" copilului alegi continutul de grasime al laptelui. Daca puiul tau e mai mancacios si sta bine cu greutatea alegi laptele "albastru" daca e mai slabut, nu prea mananca, poti sa-l alegi pe cel "rosu".

Trecerea de la laptele praf la cel de vaca e bine sa o faci treptat, scoti o masura de lapte praf si pui 30 ml de lapte de vaca, peste o saptamana mai scoti una...pana inlocuiesti tot biberonul. De asemenea mai poti pune la inceput, in laptele de vaca, 1-2 masuri de cereale ca sa apropii gustul de cel cu care e invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sisyhavrici spune:

In primul rand buna tuturor. Am o fetita de 9 luni si pana la 6 luni am hranit-o cu lapte matern dar cu ajutorul pompei. Cum am ramas fara lapte la 6 luni am inceput sa ii dau lapte de vaca cu lapte de al meu pana cand am trecut-o numai pe lapte de vaca. Eu ii dau lapte panda dar asta se gaseste numai in jurul romanului, deoarece din bacau este firma (cel putin asa cred).Insa i-am dat si lapte zuzu si i-a placut foarte mult (pe albastru). Numai fulga sa nu-i dati ca fata mea a facut caca cu sange dupa ce i-am dat fulga. Fetita mea a raspuns foarte bine la laptele de vaca. Precizez ca lapte praf nu i-am dat pt ca nu l-a acceptat sub nici o forma. Mi-a vomat. Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davlena spune:

multumesc de raspuns sisyhavrici si vreau sa t intreb
de cand mananca lapte de vaca s a dezvoltat normal adica
a luat bine in greutate? si cate mese de lapte are ca eu
una ii dau dimineata si seara doar ii rest papica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Sper sa nu va suparati, dar eu consider ca laptele de vaca e "produs" pentru vitelusi, nu pentru copii. Pentru copii exista formula speciala care le ofera aportul necesar de vitamine etc. Si mai stiam ca laptele de vaca nu se introduce inainte de 1 an pentru cei care doresc sa faca trecerea de la formula sau lapte matern.

"Exista o infinitate de moduri in care poti dovedi ca esti prost. E greu sa le eviti pe toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

NU se introduce lapte de vaca inainte de un an al copilului! este plin de proteine care suprasolicita functia renala si asa incipienta a bebelusului si are alte componente greu digerabile. pana la un an cel putin formula este sfanta, si chiar dupa aceea, se pot alege formule junior de crestere sau se poate incepe cu laptele de vaca ce inlocuieste treptat formula.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Amethyst, Roxanaz sint perfect de acord cu voi. Eu intentionez sa-i dau formula pina pe la 3-4 ani si sper sa-mi iasa, adica sa accepte si puiul meu. Deocamdata imi iese, nu face mofturi!




Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Si eu consider ca este prea mic ptr laptele de vaca. Eu am mers cu formula Nestle junior pana la 2 ani jumate, cand am trecut printr-un episod de constipatie f urat si am trecut usor la Zuzu (fiind singurul lapte pe care l-am incercat si care nu-l constipa). acum bea tot Zuzu sau Mili 3.5%. Am incercat si cu lapte de vaca, acu la 3 ani, dar a reaparut constipatia, asa ca ne-am intors la Zuzu/Mili.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

Exista o cantitate maxima de formula care se poate da pe zi unui copil de 1 an si cinci luni?

Mergi la inceput