La 3 ani e prea mica sa adoarma singura?

La 3 ani e prea mica sa adoarma singura? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Avem ceva probleme cu adormitul seara. Fiica-mea are camera ei, doarme singura, dar de adormit nu adoarme decat cu mami sau, mai rar cu tati. Ei, numai ca procesul asta de adormire dureaza de la o ora in sus. Deja nu mai am rabdare, in cateva seri am iesit din camera cu gandul de a o lasa sa adoarma singura. Dar se pune pe un urlat! Eu as mai lasa-o si sa planga cate un pic, dar intervine tati care imi tot spune ca e prea mica sa adoarma singura si sta el cu ea pana adoarme. Acum tati urmeaza sa plece intr-o delegatie vreo 5 zile si ma gandeam sa incerc sa fac schimbarea cu adormitul, dar nu stiu ce minuni pot face eu in 5 zile. La amiaza doarme o ora (de la 3 la 4), dupa ce venim de la gradi. Sa nu o mai culc la amiaza nu pot, adoarme in fund pe la 6 seara daca nu o culc la pranz. Iar la pranz adoarme repede, in 10 min e lemn. Seara o bag in pat pe la 9, 9 si ceva, dar de adormit adoarme pe la 10 jumate, sau chiar si mai tarziu. Cum ar trebui sa procedez? Seara daca ies din camera se pune pe urlete. In camera e intuneric, nu i-am pus nici o lampa de veghe, asa ca nu se da jos din pat, ca ii e frica (cred), sta in patut si plange. Daca i-as pune un bec in camera, banuiesc ca s-ar da jos din pat si ar veni dupa mine. Nu stiu cum ar trebui sa procedez. E drept ca e si cam mica, am incercat sa vorbesc cu ea, sa ii explic ca e fetita mare si ca de-acum ar trebui sa faca nani singura, dar...nu a fost deloc incantata de idee. Care e cea mai buna metoda de a invata copilul sa adoarma singur? Va rog ajutati-ma, ca sunt la capatul rabdarilor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Nu este deloc mica sa adoarma singura. E doar chestie de obisnuinta. Eu cred ca plecarea lui tatai este o buna ocazie sa ii schimbi obiceiul.
Incearca sa ii pui o lampa de veghe, daca crezi ca ii este frica de intuneric. Probabil ca nu va fi incantata, dar cu rabdare si nervi tari se va rezolva. O sa planga 1-2 zile, maxim 3 dupa care o sa se obisnuiasca.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu as zice ca nu prea functioneaza treaba cu plansul. e si perioada in car acumuleaza tot felul de temeri si le merge imaginatia struna. asa ca ai putea aplica metoda cu citit o poveste, apoi stinsa lumina. ii explici ca ai ceva treaba prin casa de terminat si ca vii langa ea. daca vine dupa tine o duci din nou in pat, ii explici din nou ca trebuie sa termini treaba ca sa poti veni la ea si gata. cam asa am rezolvat noi problema. succes!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

eu as zice ca nu prea functioneaza treaba cu plansul. e si perioada in car acumuleaza tot felul de temeri si le merge imaginatia struna. asa ca ai putea aplica metoda cu citit o poveste, apoi stinsa lumina. ii explici ca ai ceva treaba prin casa de terminat si ca vii langa ea. daca vine dupa tine o duci din nou in pat, ii explici din nou ca trebuie sa termini treaba ca sa poti veni la ea si gata. cam asa am rezolvat noi problema. succes!Roxana

SI cam cat timp v-a luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nu e deloc prea mica sa adoarma singura. Copiii mei au adormit singuri din totdeauna, nu am stat cu ei sa-i adorm. Iti trebuie un ritual de seara, baie, poveste si culcare. Eu cred ca fata ta se rasfata. Daca doarme singura in camera ei inseamna ca se mai trezeste noaptea, mai merge la WC si banuiesc ca nu te duci sa o adormi, deci poate sa adorma si singura. Explica-i ca e mare si va trebui sa se culce singura, faceti un ritual de culcare si nu mai da inapoi chiar daca va face circ cateva nopti. Cred ca o lumina e utila chiar daca se da jos din pat, o duci frumos inapoi si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nici eu nu sunt de acord cu plansul la ac. varsta. Se poate dezvolta frica de intuneric, poate sa-si piarda increderea in tine, etc....

Incearca sa o pregatesti cateva zile, sa-i vb. ziua si in fiecare seara la culcare ca mai sunt n' seri(incepeti numaratoarea inversa) si ca o sa adoarma singurica.
Lasa usa de la camera ei deschisa, pt. inceput. Spune-i ca poate oricand sa vina la tine, daca doreste dar ca tb. sa faca nani(ii explici de ce).
Poti lasa o lampa de veghe daca in camera nu patrunde lumina de afara(de la becul de pestrada, etc....) si nu vezi nimic. Apoi: puteti renunta la lampa.
Poveste-i de ingerasul care o pazeste si cand doarme. Nu e mica pt.a sta.
Incearca sa lucrezi cu recompensa pt. inceput, pana adoarme singura.
Sigur cred ca are un mutzunache pt. somnic.
Daca plange la inceput: nu mai repet ce a spus Roxana, e o metoda ft. buna.
Chiar daca pare mica, la 3 anisori inteleg mai bine decat avem noi impresia.
Dupa ce se intoarce tati acasa e bine sa te sustina si sa te ajute, altfel se duce toata munca ta.
Bafta si mult calm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Si fetita mea are aproape 3 ani si nu adoarme decat cu noi in pat! Dar ea nu are camera ei(avem doar 2 camere)asa ca are patutul ei in dormitorul nostru ! Pana acum adormea la noi in pat, o luam si o puneam la ea in pat si dormea toata noaptea!!!..;dar mai noi se trezeste,isi ia ursuletul si vine din nou la noi in pat...iar eu sunt prea somnoroasa sa o pun din nou la ea in patut !!! Eu incerc sa nu fac o obsesie din asta sau sa ma ingrijorez...oricum intr-o alta camera, sigur nu as lasa-o singura...mi-e prea mila....si oricum mie-mi face placere sa o simt langa mine...ca apoi creste si nu mai sta...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Si baietelul meu are 3 ani. De doua luni are camera lui (pana atunci a dormit cu noi in camera, dar in patutul lui, fara exceptie), perete in perete cu a noastra, o lampita de veghe cu personajul sau preferat Tweety si inca din prima seara petrecuta in noaua casa a dormit singur si fara sa simta cumva diferenta. asa e, i-am spus ca asta e camera lui de acum (inca de cand se construia) si ca este destul de mare (il masuram mereu sa-i "aratam" cat de mare a crescut ) sa "locuiasca" in ea impreuna cu Rexi, catelul de plus. I-am spus ca eu sau tati venim imediat ce ne va striga. Poate ca am fost norocoasa, sau e un copil usor adaptabil, dar totul a decurs firesc si fara incidente. A doua zi l-am laudat la greu, ii tot spuneam ca suntem mandri de el, ca e un copil puternic si ca ne bucuram ca acum are camera lui plina de jucarii si desene, si ca acolo se joaca si doarme, etc. Asa ca seara dupa spalatul de dinti, spunem rugaciunea, in camera lui, la iconita lui, apoi il bagam in pat impreuna cu Rexi, ii invelim (copilul si pe Rexi, desigur), spunem "noapte buna" pe diferite tonalitati si in anumite feluri si rar se intampla sa ne strige, fara motiv...motivul cel mai des e "fac pipi".
Cum spuneau si fetele, delegatia lui tati e un motiv s-o determini sa faca pasul asta. Incearca sa-i spui ca vreti sa-i faceti tatei o surpriza maaaare la sosirea din delegatie, sa-i aratati ca fetita lui a crescut deodata, e aproape domisoara si ca si Barbie, are dormitorul ei, patul ei si domnisoarele dorm si adorm singure. Da-i, daca nu are o papusica, un ursulet ceva, cu care sa adoarma in brate si pe care sa-l prezinte lui tati ca fiind prietenul si partenerul ei de somn.
Succes!

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Somnul de amiaza e cam tarziu, de la 3 la 4. La gradinita nu o culca ? Ai mei dorm de la 12 la 13,30 si seara la 8 le e deja somn.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Asa este,somnul de amiaza este destul de tarziu.Fetita noastra doarme de la 13.30 la 16(daca adoarme mai tarziu,automat se trezeste mai tarziu si i se decaleaza si somnul de noapte).Ea doarme din prima zi acasa in camera ei(lipita de a noastra).A avut intotdeauna un ritual de seara la care,pe masura ce ceste ii mai adaugam cate ceva(acum,dans in camera noastra cu tati,pe care-l striga toata ziua si urari pt. toti "prietenii" din camera ei).Apoi papa laptic,spunem "Inger,ingerasul meu" si nani.Fara fitze.E drept,dupa ce au adormit-o intr-o seara bunicii,mi-a trebuit o luna sa o reobisnuiesc sa doarma singura(nesupravegheata,neleganata si nebagata in seama asa cum i-au aratat bunicii ca se poate).Si da,are si o lampita cu lumina slaba de veghe.Fa-i si tu un ritual si respecta-l cu rabdare si incredere.Va functiona.

ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Nu cred ca e prea mica sa adoarma singura. Al meu de la 1 an ne-a dat afara din dormitor si cu exceptia toamnei asteia in care l-am stresat lasandu-l singur cu bunica.
Dar in rest, avem ritualul format: daca e mai odihnit il las sa munceasca mai tare in cada sa-l oboseasca mai tare apa. Urmeaza masajul, rugaciunea, lapticul, pupic si nani.
Ramane singurel in camera, dar isi canta singur si-si adoarme catzelu. Eu am reusit sa-l mai conving sa se mai linisteasca din stresurile pe care i le-am provocat in septembrie cu catzelul de plus. Pe care il pupam si-l puneam de paza langa el, si sarcina puiului era sa adoarma catzelu. Si atata ii canta si-l mangaie la el in brate ca adorm impreuna.
Sfatul meu e sa n-o lasi totusi sa planga, risti sa dezvolte temeri de intuneric, lipsa de incredere, lucruri mai grave decat sa stai cu ea ca sa adoarma.
Bafta

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput