Ferrum Hausmann

Ferrum Hausmann | Autor: CAMI_P

Link direct la acest mesaj

Buna.Am si eu cateva nelamuriri.Acum o luna baietelul meu de 5 luni a fost diagnosticat cu anemie usoara in urma unei hemoleucograme.Medicul pediatru care mi la prescris mi-a spus sa-i administrez Ferrum Hausmann 7pic dimineata si 7 seara timp de o luna.In schimb medicul de familie mi-a spus ca este normal sa aiba un deficit de fier la varsta lui si ca de la 6 luni i se va regla fierul in organism.Ce sa fac?Am inteles ca fierul in exces dauneaza globulelor rosii care lupta impotriva cancerului dar nici nu vreau ca anemia sa(daca o are)sa se inrautateasca.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Depinde ce numeste medicul "usoara anemie". La copii valorile Hg sunt mai mici decat la copii, iar unii medici iau drept criteriu de referinta valorile date de laborator...care sunt pt adulti. De ex o valoare a Hg de 10,5-11 nu indica o anemie la copilul mic, pe cand la adult da...deoarece valoarea normala a Hg este 12 la adult.Fe se depoziteaza de obicei in ficat si se elimina f greu.Fe se regleaza dupa 6 luni numai daca ii vei da alimente bogate in FE...gen oua, ficat de pasare, spanac, etc...

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea nasterii

Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai;
Cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,
Cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca...
Iubeste-ti viata, parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora77 spune:

Cami,
Si eu i-am tot dat fier baietelului meu care in urma hemogramelor avea HG 11,2-11,9. I-am dat in vara 3 luni 15 pic/zi (dar el are 15 kg - parca la varsta bb-ului tau 14 pic sunt un pic cam mult) si acum ii mai dau o luna si apoi ii refac hemograma. Am citit ca fierul se administreaza si profilactic copiilor peste 6 luni pt ca necesarul de fier e mare si nu stii daca hrana le e de ajuns. Nu am auzit pana acum ca fierul dauneaza globulelor rosii, stiu doar ca in exces (adica luni intregi consecutive) duce la acumulari in ficat si nu e recomandat. Eu cred ca e ok sa-i dai pentru ca sigur rau nu-i faci. Am citit mult pe net si majoritatea mamicilor administreaza.
Te pup si sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B_Zara spune:

Cami,Fetitei mele de 5 luni i-a iesit hemoglobina 10,4, iar dr pediatra mi-a dat 5-6 pic x 2 ori/zi, timp de 3 luni, dupa care am repetat hemograma. Surprinzator, hemoglobina a iesit la fel...deci, nici o imbunatatire. Eu insa, suspectez laboratorul si as vrea sa ii repet hemograma la un alt laborator. Insa peste vreo 2 luni, k de abia de acum a inceput sa manince si ea mai bine si ma gindesc ca isi mai ia Fe si din alimente.Neavind incredere prea mare in dr mea, am cerut parerea si unui alt dr, care mi-a confirmat ceea ce-mi prescrisese dr mea pediatru.Deci nu cred ca faci rau dindu-i Fe. Mami de Ilinca 15.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Si eu ii dau Fe fetitei mele de la 6 luni profilactic, cate 5 pic. dim. cu cateva pic. de lamaie/portocala ca sa se asimileze mai bine. Ai grija sa nu i-l dai impreuna cu Vigantolul.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

absorbtia FE are loc in mediu acid... de aceea se recomanda administrarea concomitenta de vitamina C...sau suc de citrice. Cat timp se da Fe nu se da calciu la copii.

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea nasterii

Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai;
Cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,
Cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca...
Iubeste-ti viata, parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna spune:

De ce, Gabitaco, nu se dau incelasi timp fier si calciu. Chiar nu stiam, nu am mai auzit..care ar fi explicatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

quote:
Originally posted by nanna

De ce, Gabitaco, nu se dau incelasi timp fier si calciu. Chiar nu stiam, nu am mai auzit..care ar fi explicatia?

http://indra.designit.ro
Pentru Barbye-una dintre noi! Trebuie sa ajuti!



Ca creeaza mediu bazic ( alcalin )care impiedica absorbtia buna a Fe.Poti sa ii dai Ca si Fe in aceeasi zi...dar Fe , de ex.dimineata si Ca seara...sau invers.Dar e recomandat ca cele 10 zile pe luna cat se administreaza Ca la copil sa nu se dea si FE.

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea nasterii
Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai;
Cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,
Cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca...
Iubeste-ti viata, parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sisyhavrici spune:

Si fetita mea a fost diagnosticata cu anemie feripriva parca asa se scrie. Avea 10.2 hemoglobina. Deci na nu era prea mare, si medicul mi-a prescris fier pt 2 luni, si ii dau 8 picaturi de 2 ori pe zi. Se da 0 picatura pe kg. Toti copii sufera de anemie feripriva si nu e deloc grav. Eu ii dau cu suc de portocale ca am citit ca vit. c ajuta la asimilarea fe. Acum are si ea bujori in obrajori si o sa-i fac in curand analizele.Asa ca cine ii da sa ii dea in continuare si cine nu , nu ar strica.

Mergi la inceput