alaptat cu program, sau la cerere?

alaptat cu program, sau la cerere? | Autor: bobi

Link direct la acest mesaj

salut, sunt o poraspata mami de 2 saptamani, al lui bebe Tudor. Ma gandesc sa il invat pe bebe cu un anumit program de alaptat, am inteles ca e bine si ptr el sa isi formeze reflexele, sa i se invete stomacelul, dar nu imi iese mereu. incerc sa ii dau sa suga cam la 3 ore, dar de multe ori el vrea si mai devreme, chiar daca a supt foartte bine acum, sa zicem, mai cere iar peste o ora. cum sa fac? voi cum ati procedat?
si mai am o problema, cred ca s-a invatat in brate. se poate asa repede? se poate dezobisnui? daca plange mult nu il afecteaza?
va multumesc, bobi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_antoaneta spune:

Buna!!!!!!
sa va traiasca si sa fie sanatos!!!
si eu i-am dat fetitei sa suga la cerere si nu a fost
tocmai ok.Mi-a explicat pediatra ca ea plangea mai tot timpul
pt ca eu veneam cu lapte proaspat peste cel ne degerat si....
e bine totusi ,ca macar noapte sa nu te mai scoale(eu am reusit pe la
2 luni) cand plangea noapte ii inchideam gura cu ceai hip(pt colici)
si asa am reusit sa mai ma odihnesc cat de cat.
multa sanatate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_antoaneta spune:

sorry!!!!
digerat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Buna bobi,

Sa-ti traiasca puiutul si sa te bucuri de el.
Sfaturi nu prea pot sa-ti dau fiindca eu am alaptat la cerere, uneori chiar si la 1 ora jumate- doua, am tinut mereu micutza in brate fiindca numai asa adormea si se simtea bine, intr-un cuvint i-am facut toate "poftele".Eu cred ca am facut bine fiindca desi am fost peste masura de obosita fetita a fost sanatoasa, mincacioasa, vesela.Cred ca depinde si de personalitatea bebeului, sunt unii care se invata mai usor sa doarma singuri si cu program de alaptat, altii-ca micuta mea-mai greu.Fetita mea are acum 1 an si 10 luni si sa stii ca nu e foarte "rasfatata" ca urmare a "tratamentului" meu cit a fost sugara. Singura problema e ca inca doarme in pat cu noi dar cred ca se va dezobisnui in curind-am dat-o de 2 saptamini la cresa unde doarme de amiaz singura fara probleme.
Ai sa-ti dai singura seama ce i se potriveste cel mai bine bebeului tau, nu cauta sa institui un program daca vezi ca el e clar nesatisfacut si nemultumit.Alti bebei dimpotriva sunt fericiti numai daca au un program bine stabilit, o anumita rutina, asta ai sa-ti dai singura seama.
Iti doresc numai bine tie si bebeului tau
cristina73

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Buna bobi
Sa-ti traiasca bebelusul.
Sfat eu nu stiu ce sa ii dau, dar si Melany cerea pieptul la 1 ora jumate-2. In prima luna am incercat sa ii dau la 3 ore si nu luase in kg cit trebuia asa ca am trecut la programul de cerere. Si la 4 luni naoptea ma trezeam si nu adormea decit la piept. Asa a fost pina la 1 an cind m-am hotarit sa incerc sa ma pun linga ea in pat si sa o adorm. Asa s-a obisnuit. Acuma, la 1 an si 10 luni o adorm in pat la noi dar cind a adormit o mut in patucul ei. Sint nopti in care doarme si 10 ore si nu ma mai trezeste. Sint din nou insarfcinata si ma tot gindesc ca trebuie sa o obisnuiesc si singura mai ales ca va veni si bebe si nu o sa ma impart. Oricum am sa incerc ca pe bebe sa nu il mai tin asa de mult in brate si sa ii fac un program. Daca voi reusi.
Delia, melany & bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Eu sunt pro ..PROGRAM...
asa am actionat si cu vladut al meu...si ca dovada ca pana acum la 1.10 luni...suntem, tot cu mancatul la program...nu cand vrea el...cu somnul la program...nu cand vrea el...si tot asa..
Iar cand era sugar....ii dadeam sa manance din 3 in 3 ore...regulat...iar daca il apuca maraitul intre mese....trageam de timp...n-e maimutaream pe langa el....suzeta cu putina glicerina boraxata....si uite asa il pacaleam...
La 3 luni si-a scos singurel mesele de noapte...si pana in ziua de azi...eu nu stiu ce este aia sa te trezesti noaptea....doarme bustean...
Programul lui in ziua de azi este:
07:00 - biberonul cu lapte (pt asta il trezesc sa manance)...dupa care adoarme din nou pana pe la 8:30...asta dupa toata noaptea dormita
12:15 - 12:30 - masa de pranz...dupa care...obligatoriu somn....si doarme pana pe la 14:30 - 15:00
joaca si plimbare multa
21:00 - baie , mancat biberonul cu lapte...
21:30 - somn de voie pana dimineata....

Dar....nu toti copii sunt la fel...eu ti-am explicat programul meu cu Vladut...atat....sunt pitici care nu accepta program,...si asta este...trebuie sa te dai dupa ei...
te pup si multa sanatate

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cam mic bebele pentru program. Da-i inca la cerere si mai vezi tu cum stai pe la vreo luna doua incolo.

Pupici
marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

La cerere.....
In toate cartile de specialitate scrie clar ca e o greseala sa trezesti copilul ca sa manance...tu daca te-ar trezi cineva noaptea pe 2 si te-ar obliga sa mananci daca nu ti-e foame ce ai face??De ce el sa nu fie tratat ca o fiinta vie?cu nevoi proprii???cand se trezeste la 1 ora inseamna ca nu a asupt lkaptelecel care tine de foame si numai cel de inceput care mai transparent si tine numai de sete..tb tinut sa pape tot sanul...sa nu adoarma..vb cu el....
dar eu asa am facut la amandoi copii..la cerere....si incet incet isi formeaza singur deprinderi la 3-4 ore...se invata sa suga mai mult,cu mai multa putere..si doarme mai mult..evident cand creste....acum e prea micutz...

KORINA mamica x 2

http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

si eu sunt de acord cu fetele ca ... LA CERERE !!! e mai bine (zic eu !!!) s-o alaptezi cand vrea ea caci apoi isi formeaza ea reflexul sa manince la program. Eu si acuma ii dau de mincare cand vrea ea ...
Iar cu statul in brate si cu dormitul in pat cu copilul eu zic sa ne bucuram de momentele astea ca pe urma creste repede si uite asa ajunge mare si o sa vrem noi sa mai dormim cu ei in pat si nu o sa mai vrea ei. Ma gindesc ca atunci cand ajung acasa, la mama, eu dorm cu mama in pat (desigur cand vin singura, fara sot) iar de cand a aparut si galusca noastra si se trezeste pe la 6 dimineata o luam cu noi in "vapor" (pat cum zicem noi) si ce fericite suntem toate trei. Si sotul cand mi-o aduce pe fata cu noi in pat e tare incantat chiar daca noi dormim pe muchia patului si fata doarme rastingnita si chiar isi pune un picior pe ta'su si unul pe mami... murim de placere !!!!!!!!!!!!!!!

Pupici si felicitari !
Simonab

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

parere personala
In carti scrie ca alaptarea dupa un anumit program (3-4 ore) este o conceptie invechita: unui bb cu "personalitate" nu-i poti forma reflexe doar pentru ca-l alimentezi dupa un program fix, iar pentru un bb mancacios, nici atat. Nu este nimic iesit din comun sa alaptezi la 2 ore, de 10-12 ori pe zi, mai ales la aceasta varsta. Eu spun ca daca esti sigura ca la fiecare masa goleste sanii si alaptatul nu dureaza mai mult de o jumatate de ora, poti sa-i dai linistita peste o ora jumatate, doua, urmatoarea masa.
In ceea ce priveste a doua "problema" - am sa-ti zic tot din ce am citit: cica pana la varsta de 5-6 luni, nu se poate vorbi de "rasfat". Bb e o fiinta plapanda, intr-o lume noua pentru el, tot ce se intampla in jurul lui il sperie, iar singurul lucru care-l linisteste este apropierea celor dragi. Nu-l rasfeti, il ajuti sa paseasca in lume. Cand va creste, va incepe sa descopere singur si alte moduri de a "privi" in jur, dar siguranta tot in bratele tale o va gasi.
Si tot in carte scrie e normal ca un copil sa plang 2 ore pe zi - in afara de raul "psihologic", nu cred ca exista alte efecte.
Succes,

DeDe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

simonab ..subscriu total la ce ai spus,parca ai vorbit fu gura mea
asa este si aici..la cerere si cu timpul se formeaza un ritm natural care da rezultate mult mai bune decat cel impus.
eu am noroc de bebe mancacios,gras ca un dovlecel,asa ca daca adoarme in timpul gustarii de dupa.amiaza il las sa doarma sau daca suntem in oras,ii bag un lapte ..sau cu cina la fel,daca adoarmne nu.l trezesc ,dimineata ..cateodata se trezeste la 9,cateodata la 12,asa ca oscilam si masa.
acum are 7 luni si e un zmeu de 11 kg,fericit si puternic.

cat despre tinutul in brate si dormitul cu el...eu nu vad bucurie mai mare decat sa nu mai poata baiatul de dragul meu..stau toata ziua cu el si e normal..bine ca il mai las si singurel cat stau eu cu o carte si o cafea/tigara in hamac in balcondar e ok,
nu pot dormi cu el deoarece patul conjugal scartie ingrozitorasa ca are patutul lipit de al meu..dar ma topesc de dor..sa.l simt ,sa.l miros,sa.l pup.recuperam ziua cand ne tavalim pe tot patul,fotolii,canapea..
eu cred ca am reusit sa construiesc o relatie buna ,-foarte afectuoasa si dragastoasa dar cu oarecari limite,pt varsta lui,ceea ce iti doresc si tie si tuturor mamicilor.

Mergi la inceput