cateva bubitze...ce sa fie?

cateva bubitze...ce sa fie? | Autor: _Ralu_

Link direct la acest mesaj

alexia are 1 an si doua luni.
dintr-o greseala regretabila pe care nu mi-o pot explica si justifica, i-am dat ieri sa pape din ciorba noastra care era facuta si cu albush de ou (ea nu a mancat pana acum) si cu....bors de la plic. nu stiu ce a fost in capul meu, pt ca eu sunt chiar f stricta si chiar exagerata, zic unii, in privinta mancarii fetii....
in plus, ca totul sa fie complet, i-am mai dat ceva nou (parca a fost ceasul rau), biscuiti cu faina de ovaz care mai contineau si scortisoara si marmelada de fructe.

azi de dimineata s-a trezit cu vreo 5 bubite asemanatoare ciupiturilor de tanatari, pe piept spre umar.
dupa somnul de amiaza, inca vreo 5 bubite...la incheieturile manutelor, sub barbie, la incheietura piciorului de sus.

i-am dat zyrtec, o data. urmeaza sa-i mai dau acum, la masa de seara. bubitele s-au diminuat mult. se mai vad niste puncte rosiatice.

intrebarea si teama mea este: sa fie totusi vreo boala a copilariei si sa fie coincidenta cu alimentele noi? eu nici nu stiu cum trb sa arate bubitele in cazul acestor boli, si sunt dezorientata.
febra nu a facut deloc, starea ei generala este foaaaaarte buna.

as avea posibilitatea sa merg maine dis de dimi la spital la pediatrul ei, dar ma gandesc sa nu fac mai mult rau decat bine.
s-o bag in mediul ala in spital, poate degeaba...nu stiu, sunt in cumpana...

voi ce ziceti?

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Poate fi o alergie alimentara, chiar daca ceea ce a ajuns in stomacelul ei a fost intr-o cantitate mica.
Bolile copilarie, de obicei, incep cu febra(mica sau mare) iar aparitia bubitelor au alta ordine.
Macar poti suna pediatrul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Daca au disparut asa repede probabil este o urticarie, adica o reactie alergica la ceva ce a mancat.
Au fost insotite si de mancarime?
Binenteles ca ultimul cuvant tot pediatrul trebuie sa il aiba.

Pupici!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Raluca, pediatrul nu poate sa vina si acasa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

m-am decis: merg la pediatru maine dimineata! mai bine un drum facut degeaba decat sa se agraveze cumva...

pediatrul nu poate fi sunat sau veni acasa. din pacate. el este un super-mega cautat si ocupat si renumit medic, care nu face vizite la domiciliu, iar acum e intr-o faza de...tranzitie...se muta cu cabinetul, mobilul pt pacienti este deconectat...nu se poate ajunge la el decat la spital. dar e prea bun sa renunt la el, sunt extrem de multumita de el ca medic si ca om. asa ca fac un efort si merg maine la spital.

sheannamp, de mancarimi nu stiu ce sa zic. treaba asta este foarte relativa la alexia. ea nu se scarpina. niciodata. asta-vara a fost efectiv ciuruita si pliiiiiina si umflata de ciupituri de tantari, la mare. n-a zis nici pas, nici nu s-a atins in locurile respective. asa ca...nu stiu daca o mancau bubitele. dar banuiesc ca nu.

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Si bubitele respective semanau cu ciupiturile de tantar?
Sau cu "blandele" care apar pe piele cand te atingi de o urzica?

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

bubitele aratau ca si ciupiturile, nu ca blandele.
anyway, am fost la dr....e alergie, inca nu stim la ce. poate fi la albusul de ou din ciorba, la borsul la plic, la scortisoara sau marmelada din biscuiti....
luam zyrtec, cum bine anticipasem si incepusem tratamentul de ieri, si crema mustela atopic....
oricum pt moment m-am linistit. acuma urmeaza lupta impotriva alergenului...sa-l gasim mai intai....
oricum un lucru e sigur, voi lua in continuare biscuiti nestle, ca m-am lecuit de altceva...iar ciorba...mai incolo....

va multumesc pt suport si pt opinii!

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Raluca, daca ii place copilului, da-i ciorba, dar innacreste cu bors de ala la sticla, nu cu praf din plic. Ai mei prefera clar ciorba innacrita in detrimetul supelor, dar nu le-am pus niciodata bors-praf. Bors la sticla gasesti acum in orice alimentara.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

la alexia a fost prima data cand a gustat ciorba. si i-a placut. a nu se intelege ca a mancat vreun castron intreg, cateva lingurite doar...dar dat fiind faptul ca nu stiu ce anume din ciorba i-a facut rau...nu stiu...am o teama.
la mine, alternativa era sa fac bors acasa, am gasit reteta, urma sa imi procur materiile prime si...sa ma pun pe treaba.
acum...mai astept un pic. cel putin sa-i treaca efectele alergiei....

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput