untul sau margarina - care e mai sanatos?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by dana_e
[piei ispita!!! ... zise Dana in drum spre frigider...



hihi, eu am noroc - la mine lenea bate pofta...:)

on-topic: nici noi nu mai mancam margarina de mult! iar la copil nu i-am dat niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Untul,cu siguranta!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


votez pentru unt,de preferat al fi cel al bunicii,proaspat facut in casa - nici nu se compara la gust si consistenta cu cea din comert

mai multe info despre margarina gasiti aici

http://www.scribd.com/doc/221271/MARGARINA


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

quote:
Originally posted by pufymic

Clar pro unt!Margarina e "rea" penbtru organism din cauza grasimilor de tip trans pe care le contine!
Iar pentru copii asa mici e benefic consumul de unt fiindca ajuta la dezv. creierului(ca si laptele gras....si alte grasimi animale).
Consumul grasimilor animale trebuie redus pe masura ce inaintam in varsta....si nu inlocuite cu grasimile vegetale tip margarina!




******

VOTATI-NE!!!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii&page=8" target="_blank">"cioc-cioc"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii&page=21" target="_blank">"te pup fratiorule"

Multumim anticipat!








Alte grasimi animale la copii? pana la 3 ani sa-i am porc si apoi sa trecem pe pui? sau la ce te referi la alte grasimi animale?
si noi tot unt mancam...II tot aud pe cei de la Rama ca nu e toxica margarina lor

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

nici eu nu inteleg de ce nu interzice cna-ul reclama aia cu "margarina este sanatoasa...uita de prejudecati"

untul cu siguranta este muuult mai sanatos decat margarina asa ca si noi consumam doar unt dar doar pt piureuri sau prajituri ca de mancat pe paine...foarte rar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Untul, ca e aliment.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

quote:
Originally posted by Clover

Comparatia cu plasticul e hilara pentru oricine isi aminteste ca putina schimbare in molecula unui component organic face diferenta ca intre cer si pamant.


Exact asta vroiam si eu sa spun!

quote:
Argumentul meu e ca atata lume a mancat produse lactate nedegresate timp de mii de ani(zeci de mii de ani? habar nu am) si brusc acum murim de la branzeturi grase si unt. Aiurea...




Din pacate, azi se moare pe capete (60% din populatie) si din cauza de branzeturi grase si unt.
Si se murea si acum 200 de ani, dar nu se stia inca acest lucru.

In ceea ce priveste copiii insa (mai ales cei sub 2-3 ani), situatia sta invers fatza de adulti (care ar trebui sa se transforme in ierbivori si sportivi de performanta ca sa mai scada din riscul de a muri de infarct la 35 si de AVC la 45 de ani).
Ei au nevoie de colesterol si grasimile din unt, branzeturi, lapte si oua pentru dezvoltarea normala a creierului in special. Nu de margarina vegetala insa. Aceasta contine asa numitele grasimi trans (datorita procesului de hidrogenare prin care este realizata margarina) foarte rele pentru organism

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!



Sheanno, ai ca intotdeauna, dreptate Subscriu ca oricum ai spus-o tu si ptr mine



"animals ...exist for their own reasons. They were not made for humans any more than black people were made for whites or women for men." Alice Walker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

quote:
Originally posted by pufymic

Clar pro unt!Margarina e "rea" penbtru organism din cauza grasimilor de tip trans pe care le contine!
Iar pentru copii asa mici e benefic consumul de unt fiindca ajuta la dezv. creierului(ca si laptele gras....si alte grasimi animale).
Consumul grasimilor animale trebuie redus pe masura ce inaintam in varsta....si nu inlocuite cu grasimile vegetale tip margarina!




******

VOTATI-NE!!!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii&page=8" target="_blank">"cioc-cioc"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii&page=21" target="_blank">"te pup fratiorule"

Multumim anticipat!








Alte grasimi animale la copii? pana la 3 ani sa-i am porc si apoi sa trecem pe pui? sau la ce te referi la alte grasimi animale?
si noi tot unt mancam...II tot aud pe cei de la Rama ca nu e toxica margarina lor

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi




Si margarina Rama e tot margarina, nu? Toxicitatea deriva nu doar din existenta grasimilor trans, dar si ca urmare a procesului chimic de hidrogenare a uleiurilor vegetale. Oricat ar incerca sa elimine produsii secundari de reactie, catalizatorii sau ce-or mai folosi ei, ma indoiesc ca reusesc in totalitate. Parerea mea...


http://by.lilypie.com/X8XZp2.png
http://b1.lilypie.com/Ck8qp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Incearca unturile care au 82 grasime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Si eu tot pro unt sunt! Mai ne trimite mamaie facut de ea si-l pun in piureuri, la ciupercile la cuptor, etc. In rest folosim unt Milli, cel in ambalaj argintiu cu 65% grasime. Milli au si cu 85% grasime. Pachetul e auriu! Ah, si Rarau mai cumpar cand gasesc pt ca mie una mi se pare ca e cel mai bun :)

Mergi la inceput