prefera laptele praf

prefera laptele praf | Autor: minodoraa

Link direct la acest mesaj

Salutari tuturor mamicilor!
Am un baietel de 3 luni jumatate pe care l-am hranit exclusiv la san pana acum cateva saptamani, de cand am inceput sa-i dau si completare pt ca mi se parea ca nu creste cum ar trebui. Mai intai am incercat Nan, de care nu a fost incantat, iar pe urma Humana, de care se pare ca nu se mai satura. In ultima saptamana nu i-am mai suplimentat cu nimic, dar de supt nu a supt mai deloc si atunci obligat si cu plansete. Am incercat sa ma mulg, sa-i dau din biberon, nici asa nu vrea. L-am amestecat cu Humana in aceeasi sticla, nici asa nu vrea... Nu stiu ce sa ma fac pt ca nu as renunta asa de curand la alaptat!
Sper sa ma puteti ajuta cu ceva sfaturi...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

poate mananci tu ceva ce nu mancai pana acum(ceva f "parfumat"...ceapa, usturoi un condiment ciudat) si nu-i mai place lapticul...sau poate fumezi?(sper sa nu te superi...doar intreb sau presupun...incerc sa ajut)
bbelashii mai au si perioade in care fac "fitze" insa parerea mea este ca ori s-a obisnuit sa-i vina papica mai repede din biberon si s-a facut puturosel si nu mai trage din san, ori ai schimbat tu ceva in alimentatie...
si ce inseamna nu ia bine in greutate? nici o luna nu seamana cu cealalalta si mai ales pe masura ce creste nu mai ia atat de mult in greutate ca in primele luni...daca te uiti dupa anumite grafice...incearca sa le privesti doar asa...orientativ...cu +sau -
eu zic sa nu-i mai dai supliment si sa-i dai doar san la cerere
bafta multa si rabdare


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Minodora!Baietelul meu a luat f putin in grutate si eu am vrut sa-i dau completare de lapte praf dar ma atentionat pediatra ca e posibil sa nu mai vrea sa suga de la san pentru ca din bibe vine lapte mai usor.Oricat o pu in greutate am ramasa la tzitzi.In primele 2 luni a puns numai 1 kg de la nastere.Si eu mi-am facut griji ca pune putin dar doctorita mi-a spus ca e improtant ca e alaptat si nu sa fie umflat de lapte praf.Asa zic si eu precum Monica-Elizabet. Multa sanateta si crestere mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

La unele mamici si faptul ca le vine menstruatia poate influenta alaptarea copilului. De ex. tu ai inceput sa-i bagi lapte praf dupa san. Lui ii plac amandoua dar daca se schimba ceva in compozitia unuia el stie ca are altceva in schimb si face fitze. Daca i-ai fi dat numai san si iti venea ciclul poate facea ceva mofturi dar in final il accepta. Eu am patit-o cu antibioticele. La o saptamana dupa ce am nascut am facut infectie la cezariana si am fost nevoita sa iau antibiotice. Nu a afectat cantitatea de lapte ci calitatea. Doctora copilului o evreica superdesteapta mi-a zis ca daca refuza sanul nu cumva sa-i dau altceva ca dupa aia nu-l mai pun la san. El a facut mutre la prima masa si dupa aia a mancat ca nu avea incotro. Tot ea mi-a spus si de faptul ca atata timp cat copilul stie ca are de unde alege iti va face din ce in ce mai multe probleme. Ei pot sa suga acum 150 ml si dupa aia sa suga 200ml. Nu este obligatoriu sa ia 1kg in prima luna ci sa fie sanatos. Copii au pusee de crestere si o sa vezi ca in prima luna a pus 500 gr. iar urmatoarea luna nu mai reusesti sa-l imbraci cu nimic de gras ce e.
Sa fiti sanatosi!

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hova-anna spune:

greu de crezut ca nu mai vrea deloc sa pape de la san.si nici cand e foarte flamand?dupa 4ore de somnic?si eu am un baietel de o luna si jumate si tot asa putin a pus in greutate,in prima luna doar 500gr si la recomandarea doctoritei am inceput sa ii dau completare dar numai dupa supt.si nu avem probleme el a baut si inainte ceai din sticlutza dar pentru asta inca suge. doar ca nu goleste sanul complet dar ma mulg si ii dau tot din sticlutza.insista sa suga punei cateva picaturi de laptic in guritza.si poate nu ar trebui sa tot schimbi laptele praf.si tot la fel pot sa spun ca ar trebui sa mananci ca inainte cand inca papa exclusiv de la tine.
asa o sa dispara lapticu tau.insista.iti doresc multa rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minodoraa spune:

Va multumesc pt raspunsuri. Din pacate sunt tot mai dezorientata si eu si cred ca si el. Ieri dupamasa si seara nu a mai vrut nici Humana, doar plansete cand incerc sa-i dau de mancare. Poate ca nu ii este foame ca inainte, nu stiu. Au trecut si mai mult de 6 ore si nu a supt. Pana la urma i-am dat cu lingurita si a acceptat si laptele meu si Humana;dar nu vrea sa suga. acum cu suptul acesta rar si cu supararea mea nu mai am lapte nici ca pana acum...
Noaptea se trezeste de foame si suge de la mine, adormit fiind. la fel si dimineata, dar cu cateva nazuri.
E drept ca sunt la ciclu acum, dar fitzele lui au inceput de acum o saptamana, iar de mancat nu am mancat altceva decat de obicei.
M-am hotarat sa nu ii mai dau nimic, nici praf, nici cu lingurita si sa suga cand i-o fii foame. Sper sa rezistam! Problema in plus e ca nu stiu daca sa ma mulg sau nu... pt ca in stilul asta nu o sa mai am lapte.
De luat in greutate el a luat cam 110-125g/sapt pana acum si deloc in ultima saptamana.. Asa nu e slab si e f vioi, insa eu ma gandeam ca nu creste mai mult pt ca am eu lapte putin si asa i-am introdus completarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minodoraa spune:

Totul a inceput de cand a implinit 3 luni cand a avut cateva zile cand a supt mai mult, de se trezea din nou noaptea, dupa care a inceput sa manance tot mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criu spune:

si noi am patit la fel i-am dart humana completare si nu a mai vrut san > ne-am chinuit o sapt dar tot nu a mai vrut nici macar lapte de la mine in biberon si apoi am renuntat la san pt ca nu puteam sa-l tin nemancat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

minodora, eu as zice sa te mulgi fiindca altfel scade lactatia si dupa aceea se poate "intoarce roata" sa vrea bb sa suga si tu sa nu mai ai laptic.
daca ai posibilitatea compara niste pungulite dina celea speciale pentru pastrat in congelator lapticul matern si stocheaza-l.
dar dr-ul ce zice? l-a consultat?
poate are rosu in gat si-l doare cand inghite, poate are o alta problemutza
si numai bine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

minodora, eu as zice sa te mulgi fiindca altfel scade lactatia si dupa aceea se poate "intoarce roata" sa vrea bb sa suga si tu sa nu mai ai laptic.
daca ai posibilitatea compara niste pungulite dina celea speciale pentru pastrat in congelator lapticul matern si stocheaza-l.
dar dr-ul ce zice? l-a consultat?
poate are rosu in gat si-l doare cand inghite, poate are o alta problemutza
si numai bine

monica

poate are ciupercuta in cerul gurii.Daca e alb in gurita (limbuta sau cerul gurii)Ia glicerina boraxata si da-l prin guritza cu degetul.
numai bine sanatate si crestere mare

cylyche {mamica] lui Edy (16 08 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joji spune:

minodora, parerea mea este sa incerci cateva zile sa nu ii dai altceva decat san, de cate ori cere!daca nu vrea sa suga e bine sa te mulgi, asa ma stimulezi lactatia, dar pune-l cat mai des la san, poate asa, daca vede ca nu primeste altceva, se razgandeste si incepe iar sa suga...

Mergi la inceput