retete arabesti/ramadan (4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

alison, burghul este grau pisat
seminte de pin...cred ca gasesti la plafar
si spor la treaba...
daca vrei sa vezi cum arata burghulul vezi ori la ortansa ori la mine in album ca parca sunt poze
pe toate

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

monica,ca de obicei f.draguta!merci!ma voi apuca cit de repede,probabil trebuie sa fac vreo citeva drumuri in oras!suna tare interesant,are fibre deci,iaurt (si nu smintina),pare destul de echilibrata dpdv dietetic...oricum am ajuns la o concluzie trista:destul de saraca bucataria romaneasca!dar trebuie sa recunosc!merci inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

alison cu mare placere spor la cumparaturi si apoi la trebushca.
daca vrei sa te apuci sa gatesti "arabeste"
arunca cate un ochi pe retetele de pe prima pagina a subiectului si fa-ti listuta cu ce ar trebui sa cauti prin magazine...apoi iti faci o "baza" si cauti retete dupa ingredientele pe care le ai.


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

alison-poti folosi si carnita de vita(sau porc) linistita,nu e neaparat sa fie de miel.

daca-ti plac mancarurile cu iaurt,iti recomand si fate-ul libanez fara carne.este f. simplu de facut.iti trebuie naut(se gaseste gata fiert in conserve sau uscat la punga-cel din urma trebuie pus de cu seara la inmuiat in apa cu putin bicarbonat,iar a doua zi fiert pana devine fraged).si aici e nevoie de seminte de pin,dar daca nu gasesti se poate face si fara.e o mancarica buna si rapida(intreab-o pe Monica:-D,cred ca o face mai des decat mine:-))



I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da da da, fate-ul este bestial
si merge si la cura de slabire
Ortansa

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

multumesc doamnelor!ma gindesc ca stind pe net poate-mi face cineva si de papa ca de hranit copilul vad ca s-a gasit cine(tata)!trebuie deci sa ma inarmez cu o infrastructura culinara ca sa ma apuc de treaba.ma voi uita mai atent prin supermarket!pina atunci doar lamiia cu menta imi ramine!va urez o seara buna si o saptamina asisderea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si tie la fel alison...
ref gatit...eu pun la cuptor, mai scriu un mesaj, ma jos cu piticii, mai bag un ochi pe-aici si tot asa...incet, incet...le fac pe toate

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Bautura verde...executat ieri...delicioasa...insa am facut si una adaptata: numai sucul de lamai (doua), mai multa menta si putin zahar...dupa gust
Sotului meu i-a placut la nebunie, m-a intrebat daca am menta suficienta si pentru azi .


Mama zmeutilor Ali (30 oct 2000) & Nour (07 iul 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
ce ma bucur ca v-a placut suculetul verde nu ma gandeam sa aibe asa mult succe...alex , baietelul meu l-a descoperit intr-o zi cand a iesit de la gradi la una dintre terase...si acolo toate ti se prepara in fata asa ca am putut vedea clar ce anume baga in el

ce mai faceti bun de papa?
eu azi am in plan din nou shaworma si cred ca o ciulama de ciuperci...dar mai trebuie sa sap
va sa aveti o saptamana minunata

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Ieri am avut inca pulpa de curcan la tava (a fost imensa, ne-am plictisit de ea), orez, castraveciori murati, ciorba de vita.

Azi piuree de cartofi cu ficat, supa de shreya, salata cu de toate (iceberg, rosii, castraveti, morcov, garghir, ardei gras).

alison ia urma studentilor arabi din Iasi ...de unde isi fac ei cumparaturile?! Sunt sigura ca au mici magazine cu mirodeniile specifice, apoi si supermarketurile mari.
Te asteptam sa ne mai povestesti ce ai incercat din lista de retete de aici.


Mama zmeutilor Ali (30 oct 2000) & Nour (07 iul 2006)

Mergi la inceput