Pui cumparat sau pui de tara pt copilasi?

Pui cumparat sau pui de tara pt copilasi? | Autor: madina71

Link direct la acest mesaj

Fetelor, ma tot gandesc la carnea de pui cumparata:este ea sanatoasa sau nu?
M-am intalnit cu o cunostinta si mi-a recomandat sa caut pt bebe pui de tara, sa nu ii mai dau carne de pui cumparata ca cica puii sunt hraniti cu hormoni!
Imi dau si eu seama ca un pui sau o gaina crescuti in curtea omului au carnea mult mai sanatoasa decat cei cumparati...
La noi la piata vin tarani sambata si duminica cu pasari de vanzare si ma gandesc sa il trimit pe sotul meu sa cumpere si sa fac portioare pt baietelul meu ....bine ca pasarile sunt vii, adica trebuie sa le tai, sa le jumulesti (de asta mi-e cam sila, dar pt copil nu se pune problema) ...
Voi ce ziceti?

bebe Adrian 20.01.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Pediatra ne-a rec. puisori de tara(care nu au inca grasimea formata), din surse sigure(nu de la necunoscuti din piata) si care nu au facut diverse tratamente.
Dupa ce cresc si se formeaza grasimea(nu ma refer la cea care poate fi inlaturata cu un cutit ci la aia din carne) nu mai sunt buni pt. bebe. Cred ca acum nu au inca formata grasimea.

Fiindca nu am de unde sa-i iau pui sanatos de tara am cautat pui(doar piept)refrigerat in comert. Pe eticheta tb. precizat ca nu au fost tratati cu hormoni, injectati, hrana(unii specifica doar naturala iar altii chiar cu ce au fost hranite pasarile) si term. de valab. mic. Nu sunt convinsa 100% ca ceea ce scrie pe eticheta este adevarat dar ............ Daca pe eticheta scrie doar natural fii convinsa ca nu e asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Din surse sigure cam greu....am cunostinte la tara dar nu pot sa le zic sa isi taie pasarile ca sa imi dea mie....
Asa este, este riscant sa iei de la necunoscuti din piata ca nu stii daca le-au facut tratamente ci diverse medicamente....ca asa, ca hrana, taranii isi hranesc pasarile de obicei cu porumb si nu cu alte porcarii....

bebe Adrian 20.01.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Puii de tara sunt slabi rau. Aproape pielea si os. Foarte putina carnita.Eu, dintr-un pui abia am facut o ciorbita. Gainile au mai multa carne dar se gatesc si mai greu. E adevarat ca sunt mai sanatoase pasarile de tara dar...mai bine cumpara curcan. Nu contine colesterol si la noi e importat din UE(unde cred ca sunt respectate normele europene).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hai mai, chiar asa...nici puii nu-s buni din comert ? offf, dar ce au? ca vad ca astora mici le place numai pieptul de pui de comert gratar sau pane.,...ala de casa e atzos, greu de mestecat, pulpele se usuca rau in cuptor, aripile aproape ca au numai piele pe ele, asa ca daca vor pulpe si aripioare la cuptor sau la gratar tot pe puiul din comert ma bazez. Sau stiti voi cum se pot face puii de casa la cuptor ca sa iasa carnea moale si frageda? baietelul meu se ineaca cu carnea de pui de casa facuta la cuptor, mai ales ca el asa preferata carnea, facuta la cuptor. Eu din puii de casa fac numai supa, care e extrem de buna, delicioasa, din puii de comert nu iese supa defel, e gretoasa, si tot din puii de casa fac sosuri, papricase, tocanite de legume cu carne, si ciulamale.
si ce au puii de casa daca au grasime in carne? cata grasime pot avea? doar n-o sa-i cer maicamii sa-si taie puii cand sunt cat pumnul doar. Da, au grasime, o aleg si gata, aia din carne nu e otravitoare, sau e? stiam ca copilasii au nevoie de grasime, colesterol cat suint mici. Eu le dau la ai mei si carne de pui din comert (recomandati-mi voi o marca PE CARE E SPECIFICAT CA PUIUL A FOST HRANIT NUMAI CU CEREALE FARA ALTE CHESTII, VA ROG, daca ziceti ca ati vazut, eu n-am vazut si sunt din aia ce citeste toate etichetele de pe produse).

asa deci:
1. retete de fragezit puiul de casa la cuptor
2. pui din comert crescuti cu cereale exclusiv- de unde, de la cine?

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Dorsilia: cumpar pui de la o firma locala dar pt. Tim. nu stiu ce sa spun. Poate raspund fetele care stiu.
Nu stiu cum poti fragezi carnea de pui de tara si sa fie buna pt. copilasi. Pt. adulti se fol. vinul.
Este adevarat ca au nevoie de grasimi dar stii bine ca intr-o anumita cantitate si provenienta. Sunt preferabile cele vegetale sau din laptic.
Bine spunea Laura ca mai bun este curcanul dar eu nu am de unde lua refrigerat. Congelat inca nu-i dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

La noi au curcan refrigerat la Carrefour, Real. Am vazut si la cateva magazine care vand carne dar prefer sa iau de la hypermarket.

Iar pentru fragezirea carnii de pui de tara poti folosi lamaie/otet si mirodenii.Eu folosesc mai mult vinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Multumesc Laura o sa ma uit sa vad despre ce e vb.

Mergi la inceput