FRIDA

FRIDA | Autor: Victoria

Link direct la acest mesaj

Am vazut saptamana trecuta filmul, cu Salma Hayek, si m-a impresionat foarte mult. Cred ca nu am mai vazut demul un film cu adevarat "artistic", cu exceptia Pianistului. Si muzica este absolut extraordinara, sper sa apuc vreodata sa gasesc soundtrack-ul.
L-a mai vazut cineva? V-a placut?

V.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

L-am vazut si eu si mi-a placut. E jucat bine si e tinut in mana la fel de bine de regizor. E un film de vazut.
Daca Frida e de nota 9-10, Pianistul e cam de 8-9. Parerea mea. Nimic nou, un alt film despre evrei in timpul razboiului, cu un actor ales bine.
Mergeti la Insomnia. Merita!
Salutari la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Eu aveam 15 ani,cind am vizitat in Frankfurt prima expozitie "Frida Kahlo"
Pe linga tablourile ei,erau expuse si lucrurile ei personale:garderoba,bijuterii,mobila(patul).
De atunci,sunt un mare "fan" al ei.
In casa am tablouri/repoduceri,semnate "Frida".
Am citit de atunci mai multe biografii despre dinsa. Eram intr-un timp chiar "obsedata"....
A fost o mare luptatoare si a suferit enorm din cauza ca nu a putut da nastere unui copil !Sotzul ei Diego Rivera,a tradat-o cu propria ei sora,Cristina! A avut o viatza complet neimplinita.
Iar arta ei,a fost abia dupa moarte apreciata,la adevarata ei valoare.
Filmul este foarte reusit, mai ales Salma Hayek,este o super actritza,iar rolul acesta i s-a potrivit ca o manusa !

Eu am pictat, doar propria mea realitate(citat Frida Kahlo)


***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album%20principal&mid=499&cid=78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andapanda spune:

Super filmul! Demult n-am mai vazut intr-un film asa exuberanta de sentimente impachetate in atita culoare (la propriu) si muzica !!! Mi-a parut rau cind s-a terminat, e unul din filmele alea la care stai pina se termina toata lista cu echipa de realizare si tot nu-ti vine sa pleci. Soundtrack-ul intr-adevar impecabil, de abia astept sa-l iau.
Salma Hayek mi s-a parut insa ca idealizeaza mult imaginea Fridei (in realitate nici pe departe asa de frumoasa ca Hayek) dar totusi o alegere potrivita. Filmul tot romanteaza cam prea mult povestea Fridei Kahlo dar o romantzeaza frumos :-) - e facut admirabil. Sau, mai bine zis, mie mi-a placut. Vizionare placuta!!
ps. uitindu-ma pe niste siteuri kahlo pentru aducere aminte :-) am descoperit ca 13 iulie, azi, e chiar ziua in care a fost incinerata Frida, 49 de ani in urma...ce coincindenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Dragelor,

Daca gaseste cineva soundtrack-ul din film, va rog frumos, dati de stire. Este absolut senzationala muzica..... Andapanda, ai gasit ceva?

Va pup,

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

L-am vazut aseara!
Bine facut, (muzica, costume, machiaj, efecte vizuale, montaj...) si destul de bine jucat. Totusi, ar tebui sa-l mai vad de vreo doua ori ca sa-mi pot forma o parere clara - nu am fost convinsa de dialoguri iar povestea se rupe pe alocuri sau trece superficial peste anumite episoade (sau eram io rupta de oboseala si am mai atipit )

Q (Gabriela)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura V. spune:

Este un film de la care pleci cu ceva in suflet si in minte.M-a impresionat atat prin culoare cat si prin coloana sonora. As vrea si eu CD-ul, daca il gasiti prin Bucuresti, anuntati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogux spune:

Frumos Film!
Sincer nu prea ma asteptam la Selma Hayek sa joace asha bine.
Oricum orice parere se poate schimba.
Toata atmosfera filmului este impresionanta.
Muzica e bestiala.
Mie imi plac la nebunie interioarele caselor. Au atata culoare in ele.

Bogdan - Viitor Tatic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farizzada spune:

daca ai sa rasfoiesti putin topicele ai sa vezi la filmul care m-a facut sa plang..e primul mentionat de mine..
e un film demn de toata lauda...am avut lacrimi in ochi de cum am intrat in sala de cinema si stii de ce?...era goala...eu,cu viitorul sot..si inca vreo 5-6 oameni...care aveam sa constat la sfarsitul filmului ca povesteau impresiile prin semne..erau surdo-muti....
iar la "matrix-reloaded,reolution"sala era arhiplina...sa nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Si pe mine m-a impresionat enorm filmul. Asa e, e un film care, ca sa fie bine inteles, trebuie vazut de doua ori. Actrita a jucat superb, ochii aia ai ei inca ma obsedeaza!

Lorelei & Family

Mergi la inceput