Surprize culinare de sarbatori

Surprize culinare de sarbatori | Autor: nicolle6792

Link direct la acest mesaj

Va invit dragele mele sa facem schimb de idei pentru ca si in acest an cei dragi noua sa guste minunate preparate pregatite cu drag si nerabdare de noi. Eu cred ca placinta de Craciun care se face de gospodina pe la noi, in dupaamiaza Craciunului este una din cele mai asteptate preparate tocmai pentru ca in fiecare an este o surpriza acea placinta. Toti de la masa sunt nerabdatori sa afle ce vor gusta in acel ana si vin cu pareri fiecare, unii chiar fac pariuri daca va fi sarata sau dulce placinta in acel an. Anul acesta eu voi face cred, o placinta de visine si crema de vanilie. Nu stiu exact. Poate imi dati si voi idei. Anul trecut am facut placinta de lamaie cu bucati de fistic.Am si ani cand fac si una dulce si una sarata, depinde cat timp am , caci se face atunci, in aceea dupaamiaza. Va sarut si astept randurile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Nicole, inteleg ca este o traditie locala, caci nu am mai auzit pana acum, si chiar una frumoasa! Iar cele doua umpluturi pe care le-ai pomenit, mmm, suna minunat!

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Acest obicei il avea bunica de cand traia in judetul Mures, ajunsa in judetul Hunedoara a continuat cu acest obicei, acum dansa a murit iar eu ii continui TOATE traditiile, pentru ca ea ne facea mereu sa vedem viata mai roz decat este, am adorat-o si o voi adora veci. Faceam cu ea praji pt. nunti si imparteam banii cand eram in liceu, regret ca nu mai este insa mentin in familia mea multe de la ea. Dar nu peste tot in Mures este obicei cu tarta de craciun, zone si zone, eu iubesc traditiile si mereu voi duce mai departe ceea ce pe mine m-a incantat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Eu de carciun fac un tort "trunchi de brad"..pe care-l asteapta toti prietenii nostrii ..anul acesta astept sa vad cum baietoiul meu o sa se moscoleasca mancand tort.
Stiu ca exista traditia placintei cu ravase in seara anului nou.este o placinta cu branza in care se introduc ravase scrise.
eu mai fac o placinta cu brinza si mango.




monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

principe, cum e placinta cu branza si mango?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:


Placinta cu brinza si mango,

2 pachete de foi de placinta(1/2 kg)
i kg de branza de vaca (faramata)
250 ml smantana dulce
5 oua
zaharul....cam 1/2 de cana ...dupa gustul fiecaruia
coaja de lamaie
2 linguri vanilie
1 mango bine copt taiat in faelii sau cuburi.
se amesteca ingredientele.
se unge o tava, se acopera cu citeva foi de placinta. foile se desfac si se tamponeaza bine cu ulei intre foaie si foaie.se pune cu lingura brinza sa acopere foaia,se pun alte cateva rinduri de foi care au fost unse intre ele,iar se pune branza...asta pana se termina branza ,se acopera cu alte citeva rinduri de foi unse.
se stropeste cu un pic de apa si se baga la cuptor 45 minute la foc normal.

mango-ul aici este mare ,s-ar putea tu sa ai nevoie de mai mult de unul.

daca gasesti si alt tip de branza (unul care se topeste ) poti amesteca branza de vaca cu cealalata brinza..iese mai buna...insa nu stiu sa-ti spun ce tip de branza ..


monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Principe, iti multumesc din suflet pentru reteta, suna minunat, cred ca este delicioasa. Iti doresc o iarna de vis si sa mai vi cu idei culinare de sarbatori. Pupici, nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Principe,te rog,poti sa-mi spui reteta prajiturii'trunchi de brad'?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Io nu fac nicio placinta de Craciun: asta da surpriza pt cei de la masa!


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos



Tzuni - oLo - Mercedes


...am gasit un ingeras: Sara Maria!

Mergi la inceput