incompetenta cervicala

incompetenta cervicala | Autor: hildaacasa

Link direct la acest mesaj

Hola! Am 38 ani si traiesc in Spania. Ne dorim foarte mult un copil, dar se pare ca am probleme. Am pierdut 3 sarcini. 2 in 2005 in Romania si a 3-a aici in Spania in 3 septembrie. Aveam 22 de saptamini, totul sub control, si totusi... Diagnostic: incompetenta cervicala. Doctorii de aici imi zic ca un cerclaj, un tratament ar putea sa ma ajute sa am un copil, dar nu e 100% sigur. Nu stiu de ce nu mi l-au facut cind am fost insarcinata. Ei zic ca era totl OK desi stiau ca am "antecedente". Nu mai am curaj, nu mai am "psihicul" necesar, dar vrem un copil. Acum de la nastere mi-a venit ciclul pe data de 3 octombrie, iar acum trebuia sa imi vina luna aceasta si... nimic. Am avut grija, nu am facut nimic 6 saptamini, si dupa aceea am avut grija. Oare se poate sa fi ramas insarcinata? Mi-este frica sa imi fac testul. Ne dorim foarte mult un copil, dar cred ca este prea devreme dupa cele intimplate. Sint foarte disperata, sotul meu e alaturi de mine, dar simt ca si el e foarte ingrojorat. Ce sa fac? Multumesc mult pentru "ascultare"!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Bine ai venit pe DC
Poate de data asta o sa fie cu noroc. Insa ar fi tare bine sa fii sub supraveghere permanenta. Si un cerclaj ar fi indicat in situatia ta.
Bafta!

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

hildaacasa incompetenta asta se refera cumva la faptul ca te dilati si avortezi spontan?Si eu am pierdut trei sarcini,ultima la 25 de saptamani inainte de a mi se intampla minunea cu nume Maia.E adevarat ca m-au cerclat dar tot am avut contractii si pana la urma am nascut prematur la 31 de saptamani.Dar pana la urma am reusit si mi-am vazut visul cu ochii.Asa ca nu dispera.Vezi ca se poate.
Sanatate multa.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput