GELOZIA DINTRE COPII

GELOZIA DINTRE COPII | Autor: splendorica

Link direct la acest mesaj

AM DOI COPII MINUNATI, UN BAIETEL DE 2 ANI SI O FETITA DE 6 LUNI , DE CAND SA NASCUT FETITA , BAIATELUL ESTE GELOS, INCEARCA SA-SI LOVEASCA SURIOARA UNEORI SI REUSESTE. TOT DE ATUNCI A INCEPUT SA TIPE SI SA SE TAVALEASCA PE JOS CAND NU I SE DA CE VREA. VOI CUM PROCEDATI????????? (NU SUNT ADEPTA BATAI) IMI DORESC SA FIE DOI FRATI FOARTE BUNI ,SA SE IUBEASCA SI SA SE SPRIJINE UNUL PE CELALAT.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Buna, eu am 2 fetite de 2 ani si 5 luni si cealalta de 9 luni. Inainte sa se nasca cea mica i-am povestit Alexiei ca va avea o surioara. In fiecare zi ii spuneam ca o sa mai avem un bb. Dupa ce s-a nascut cea mica Alexia a primit multa atentie din partea noastra. Abia acum cand bb are 9luni pot sa il tin si eu linistita in brate. Pana acum tati tinea bb in brate iar eu f rar in prezenta Alexiei. Acum insa e ok. Nu o bate, nu e geloasa, pot sa stau linistita cu bb in brate si sa ne jucam toate trei. Se mai cearta pe jucarii dar in final cedeaza in favoarea bb-ului.

Multa rabdare. Cu bataia sau cu cearta mai au il provoci sa prinda ura pe bb.

Cu tavalelile -daca face asa nu-l baga in seama. Dupa cateva secunde se opreste singur. Numai ai grija sa nu se loveasca in plin show.

Am uitat - Alexia a primit jucarii de la surioara ei. Un fel de mita

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns splendorica spune:

Buna ziua ! Monu multumesc pentru raspuns a fost foarte promt. Andru a stiut si el ca vine un bebe , dar probabil se atepta la un bebe mai mare, cand a vazuto asa mica a zis "lite butica ti ta vie male" traducerea:sa intre in burtica si sa vina mare. Sper incontinuae ca va veni ziua cand se vor juca singuri si in siguranta . PUPICI PENTRU PRINTESE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Puica a fost bucuroasa ca vine un fratior, iar acum il sufoca cu iubirea. Dar are faze de gelozie, gen "aia e jucaria mea de cand eram mica" si nu vrea sa imparta, de multe ori, nimic cu puiul mic. Ce am gasit noi de cuviinta sa mai indulcim aparitia micutului: ii luam lui ceva de imbracat, are si ea parte de ceva nou, o jucarie noua pentru bebe, o papusica sau carticica pentru ea. Mai mult, cand a vezutbibele puiului, a vrut si ea sa pape laptele din bibe. Concluzia: fi-mea a "revenit", cel putin simbolic, la biberon (il aveam pe al ei, de cand sugea din biberon), il fierbem o data cu al puiului mic si i-l dam, cand isi aduce aminte... de gelozie:)))

Miki, Pitzy (18 februarie 2003) si Cezar (2 mai 2007)


http://www.babiesonline.com/babies/p/pitzica/

http://www.babiesonline.com/babies/f/florianjr/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Alexia mea avea 2 ani si 5 luni cand s-a nascut fratiorul ei pe care tare mult l-a asteptat (cat am fost insarcinata era pur si simplu indragostita de burtica mea si de ideea de a mai avea un bb).
In prima zi cand l-a vazut a fost ok dar de a doua zi a inceput sa-mi ceara sa-l bag inapoi in burtica.
Au trecut 9 luni jumate de atunci si bebeii mei sunt precum soarecele si pisica. Am incercat toate metodele posibile si imposibile s-o fac sa-l accepte pe cel mic dar rezultatul este un mare zero.
Si Alexia a primit de la fratior o jucarie cand am venit de la maternitate dar n-a tinut nici trucul asta.
Am incercat sa-i explicam cu vorba buna, cu acordat ei mult mai multa atentie (uneori ma simteam vinovata fata de cel mic caci aproape ca nu-l bagam in seama), am implicat-o in toate activitatile de crescut/ingrijit bb, am si certat-o, i-am aratat si ei ca doare cum il loveste pe bb...DEGEABA!!!
Astept sa mai creasca si poate timpul le va rezolva pe toate caci pe mine clar ma depaseste problema.

Dc gasiti solutia pt gelozia asta excesiva sa ma anuntati si pe mine ca eu sunt momentan resemnata.


Mihaela ,Robert Andrei20.01.2007 si Alexia- Maria26.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns splendorica spune:

BUNA SEARA ! CE MAI FACETI? NU NU NU gasesc nicio solutie penru o buna convietuire intre ei. Acum fetita este un pic bolnavioara, si o tin mai tot timpul in brate , si drept urmare Andru o atinge de cate ori are ocazia. Daca aflati vreo solutie pentru incherea paci la noi acasa, va stept cu sugesti. Exista vrun joc care sa-l faca sa inteleaga ca o suriara inseamna dragosre si pretuire, sa o accepte cu drag. PUPICI PENTRU PITICI!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Si la noi a fost asa. Pina cind mi-am facut un pic de timp care sa il petrec cu Maria.Si asa ca in fiecare zi stam doar noi doua, ne jucam, ne plimbam, dansam sau coloram.(cam 30-40 min)
In acest timp o las pe cea mica cu sotul meu, astfel incit sa ma dedic numai Mariei. Si vad ca a functionat. de citeva zile nu o mai bruscheaza pe Cristina, o iubeste, imi spune mereu ca isi iubeste surioara.
Incearca si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns splendorica spune:

BUNA! Ce mai faceti? Sunt minunati copii, toate mamicile sunt fericite, daca mananca si doarme copilul, sunt dulci ca ingerasi. DAR CE FACETI VOI CAND INCEPE SA TIPE , SA SE TAVALEASCA PE JOS SAU SA DISTRUGA SI SA ARUNCE CU JUCARILE. AJUTOR!!!!!!!!!!!!!au inceput sa se increteasca si creieri de la atata tipat. Inca mai sper ca ma poate ajuta cineva. PUPICI PENTRU PITICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

"Splendorica", te rog sa folosesti mai putin LITERELE MARI.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns splendorica spune:

Buna seara joxy! Voi incerca sa nu mai folosesc literele mari. Dar de ce te deranjeaza??????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Am sa raspund eu prima...Nu o deranjeaza pe Joxy, dar in limbajul celor care comunica pe NET, scrisul cu majuscule inseamna tipat.

Numai bine, Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput