PREVENAR - ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

acum m-ai debusolat nitel
deci eu stiu ca cu exceptia unor regiuni (Piemonete, Veneto) sunt 4 vaccinari obligatorii (hepB, polio, tetanosul, difteria), dar odata cu acestea se fac si o parte din cele optionale ca astea-s vaccinurile de la ASL
si ori le iei asa, ori iti creaza probleme cei de la ASL
http://www.ministerosalute.it/speciali/pdSpeciali.jsp?id=63&idhome=62&titolo=&sub=3&lang=it#tre
http://www.levaccinazioni.it/informagente/Vaccinazioni/index.htm

referitor la ultima intrebare n-au fost niciodata vaccinati

angiuta, stiam ca acum un an vaccinurile (toate) erau doar recomandate in Germania
s-a schimbat intre timp legea? stiam ca se fac presiuni in acest sens...




Bendis, 10 luni solidarietate :-))
Felix, 2 ani jumate
botezul muntelui
www.youtube.com/watch?v=IVnPotcVkFQ" target="_blank">Giorgio Gaber "Non insegnate ai ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Uite ce i-am facut pana acum la al meu: difterite, tetano, pertosse si poliomelite, aceastea intrand in categoria celor obligatorii si gratuite. Celelalte, facultative si gratuite au fost pt hepatita b si anti- hib.
Eu i le-am facut pe toate pana acum, mai asteptam MPR.
Totusi, Gazzella, nu ai avut nici un fel de probleme ca nu ti-ai activat copiii? Ma refer la pediatra, Asl, spitale. Stiu ca e obligatoriu sa prezinti copiii la vaccinari sau probabil doar pt cetatenii italieni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

zau ca-s rau in ceata
deci tu spui ca i-ai facut

quote:
difterite, tetano, pertosse si poliomelite, aceastea intrand in categoria celor obligatorii si gratuite
, iar de pe site-ul guvernului desprind

http://www.governo.it/governoinforma/dossier/guida_vaccini/vaccinazioni_obbligatorie.pdf

In Italia sono obbligatorie per tutti i nuovi nati le vaccinazioni contro
difterite, tetano, poliomielite, epatite virale B.

obligativitatea este pentru orice rezident in Italia (mai putin Veneto si Piemonete), dar exista anumite parghii legale care premit celor care nu vor sa-si vaccineze copiii sa n-o faca (avocati, procese, judecator de pace, etc),
dar noi n-am ajuns pana acolo, efectiv dupa vreo 10 scrisori recomandate ca sa ne prezentam cu copiii la vaccin au renuntat sa ne mai deranjeze




Bendis, 10 luni solidarietate :-))
Felix, 2 ani jumate
botezul muntelui
www.youtube.com/watch?v=IVnPotcVkFQ" target="_blank">Giorgio Gaber "Non insegnate ai ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Revin pentru ca am luat foaia cu vaccinarile ca sa nu mai scriu prosti. Deci, obligatorii sunt astea: antipoliomelitica, antidifterica/ antitetanica si antiepatite b. Cele facultative sunt: antipertosse si anti haemophilus b.

Totusi, esti bine informata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Pana la ce varsta se poate face PREVENAR?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by monaraus

Pana la ce varsta se poate face PREVENAR?



in forma aceasta se face pana la 5 ani. dupa 5 ani la copii si la adulti se face alta forma, Pneumovax II.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

quote:
Originally posted by monaraus

Pana la ce varsta se poate face PREVENAR?


pe prospect parca scrie pina la 2 ani.
edit: m-am uitat inca o data pe prospect: da, pina la 5 ani.
scuze, roxana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

quote:
Originally posted by gazzella


angiuta, stiam ca acum un an vaccinurile (toate) erau doar recomandate in Germania
s-a schimbat intre timp legea? stiam ca se fac presiuni in acest sens...


Pai mie moasa mi-a dat un plan de vaccinari si mi-a zis ca infarix-ul e obligatoriu la fel ca prevenar si ca doar cele pentru varicela, oreion si rubeola sunt optionale. Pe doctor nu l-am mai intrebat, s-a prezentat direct cu vaccinul pregatit cand am fost la controlul de 2 luni.

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Pentru fetele din Bucuresti: de unde ati cumparat Prevenar? trebuie sa il facem si noi saptamana viitoare si m-am pus pe cautari. Stiu ca l-ar aduce farmacia 2Na de la Unirii, dar inca nu am ajuns acolo. Am fost in cateva alte farmacii si ba nu este, ba se uita farmacista la mine ca la alta aratare ;)

Va multumesc anticipat~!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


mina,


intreaba la farmaciile help-net. saptamana trecuta, cei de la help-net din mures au verificat la farmaciile help-net din bucuresti si au gasit pe stoc la 3 dintre ele. nu stiu la care. cert este ca mi-am comandat asa de la ei. pretul: un pic sub 300ron/doza.



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput